»   Prowadzimy stałą rekrutację

»   Szkoły posiadają uprawnienia

»   Nauka w systemie 2 i 3-letnim

»   Bogata oferta edukacyjna

»   Licea o szczególnej atmosferze


Zapraszamy!
Licea dla dorosłych
Szkoły dla dorosłych M. Twaina posiadają uprawnienia szkoły publicznej.

» Liceum zaoczne 2-letnie
» Liceum zaoczne 3-letnie
» Kursy do matury
Licea Twaina prowadzone są z pasją, w naszej szkole odkryjesz dobre strony nauki i otrzymasz indywidualne wsparcie.
Szkoły powstały z myślą o Was, dzięki czemu do naszego liceum przyjeżdżają osoby nie tylko z Warszawy i okolic, ale także z całej Polski, oraz Polacy mieszkający zagranicą.
Solidne przygotowanie do matury. W semestrach maturalnych wprowadzamy dodatkowe, bezpłatne zajęcia fakultatywne z wybranych przedmiotów, przygotowujące do egzaminu maturalnego. Większość Absolwentów naszej szkoły kontynuuje naukę na studiach.
Czy od razu po ukończeniu liceum planujesz iść na studia?

 » Jak napisać referat?

Jak napisać referat?

Napisanie referatu jest twoim zadaniem? Nie wiesz jak się do niego zabrać? Wystarczy, żebyś poznał kilka podstawowych zasad i wykorzystał tę wiedzę w praktyce. Nim przystąpisz do pracy, zapamiętaj, że w referatach raczej unika się osobistych analiz i przemyśleń, liczy się w nich głównie merytoryka.

Po co opracowywać referat?

Referat opracowujemy, aby przedstawić na piśmie lub zaprezentować grupie słuchaczy wiedzę na ściśle określony temat. Referaty mają przeważnie charakter naukowy i polegają bardziej na pracy odtwórczej. Wydaje się je w formie publikacji (np. w prasie, portalach internetowych) oraz publicznie odczytuje lub wygłasza z pamięci (np. podczas seminariów, a także w szkołach).

Przygotowanie do pisania

Znasz temat swojego referatu. Teraz czas poszukać materiałów niezbędnych do jego realizacji (fragmentów książek, artykułów, cytatów, publikacji naukowych, komentarzy etc.) i sporządzić notatki. Twoja baza wiedzy powinna przedstawiać zagadnienie w możliwie szeroki sposób.
Referat czas zacząć

Uporządkuj zdobyte informacje i źródła. Nakreśl schemat pracy, po czym w punktach rozwiń swój plan. Kiedy masz już ten etap za sobą, czas przystąpić do pisania.

Oczywiście wiesz, że referat podobnie jak wypracowanie powinien zawierać: wstęp (wprowadzenie), rozwinięcie oraz podsumowanie (zakończenie).
Wskazówki w pigułce
Do referatu możesz również przygotować pomoce wizualne uatrakcyjniające prelekcję np. plansze lub prezentację multimedialną. Warto w nich zawrzeć istotne hasła lub wykresy.