EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyOczyszczanie ścieków

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Sro Gru 13, 2006 10:19 pm    Temat postu: Oczyszczanie ścieków Odpowiedz z cytatem

Oczyszczanie ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych
Podstawowym celem oczyszczania ścieków jest ochrona środowiska naturalnego, a przede wszystkim ochrona czystości wód powierzchniowych. Bezpośrednim celem oczyszczania ścieków jest taka zmiana ich składu i właściwości, aby odprowadzone do odbiornika nie naruszały w nim naturalnego życia biologicznego i nie stanowiły przeszkody w dalszym, uzasadnionym względami sanitarnymi, gospodarczymi wykorzystania jego wód, a także aby nie zagrażały zdrowiu ludności i zwierząt gospodarczych.

Rozróżnia się następujące procesy oczyszczania ścieków:
- mechaniczne, oparte na wykorzystaniu operacji technologicznych rozdrabniania, cedzenia, filtrowania, sedymentacji (osadzania), flotacji (wznoszenia), koalescencji i odwirowania;
- fizyczno-chemiczne, związane ze zjawiskami odparowania, odgazowania, wymrażania, koagulacji, sorpcji, wymiany jonowej i ekstrakcji;
- chemiczne, oparte na procesach utleniania, redukcji, wytrącania i zobojętniania;
- biologiczne (biochemiczne), wykorzystujące odpowiednie metaboliczne przemiany bakterii, które zależnie od stosunku ogólnego ładunku zanieczyszczeń do ilości tlenu mogą przebiegać w kierunku utleniania lub redukcji.
W zależności od warunków tlenowych, w których prowadzi się oczyszczanie ścieków, procesy biologiczne dzieli się na: aerobowe (tlenowe), fakultatywne (pośrednie), anaerobowe (beztlenowe).

Ze względu na rodzaj oczyszczonych ścieków wyróżnia się:
- oczyszczalnie ścieków bytowo-gospodarczych,
- oczyszczalnie przemysłowe.

Działanie oczyszczalni
Ze względu na różne wymagania w stosunku do stopnia oczyszczania ścieków w poszczególnych oczyszczalniach można wykorzystać metody oczyszczania w bardzo różnym zakresie.
Wstępne mechaniczne oczyszczanie ścieków polega przede wszystkim na przeprowadzeniu ich przez kraty, piaskowniki, odtłuszczacze, osadniki, a czasami także przez komory wstępnego napowietrzania. Produktami pozostałymi po wstępnym oczyszczaniu ścieków są tzw. skratki zatrzymane na kratach, piasek z piaskowników, drobniejsze zanieczyszczenia z osadników oraz tłuszcze odzyskiwane w odtłuszczaczach (flotatorach).
Skratki po segregacji można bezpośrednio kompostować (produkcja biogazu).
Piasek z piaskowników płucze się wodą lub oczyszczonymi ściekami i wykorzystuje do różnych celów (przemysł budowlany, rekultywacja terenu).
Tłuszcze po przeróbce chemicznej mogą być wtórnie wykorzystane (np. produkcja świec, mydła) lub spalane.
Wstępnie oczyszczone ścieki można poddawać dalszej obróbce mechanicznej, usuwając część zawiesin na odpowiednich sitach lub przez sedymentację tych zawiesin w osadnikach. Osady po mechanicznym oczyszczaniu ścieków po uprzednim zagęszczeniu zazwyczaj kieruje się do komór fermentacyjnych.
W starszych oczyszczalniach ścieki miejskie po oczyszczaniu mechanicznym są zwykle kierowane do odbiornika bezpośrednio lub po wcześniejszym chlorowaniu (etap oczyszczania chemicznego).
Biologiczne oczyszczanie ścieków może przebiegać jedno- lub dwustopniowo, w środowisku naturalnym gleby lub w stawach i jeziorach, bądź też w środowisku sztucznie wytworzonym, tzn. w złożu biologicznym, w komorach osadu czynnego lub komorach fermentacyjnych.

Unieszkodliwianie osadów
Metody przeróbki osadów mają na celu pozbawienie osadów zdolności do zagniewania, poprawę ich stanu sanitarnego oraz zmniejszenie objętości. Stosuje się wiele metod mechanicznych opartych na zagęszczaniu, płukaniu, filtracji i suszeniu na poletkach lub termicznie. Metody biologiczne, z kolei, zmierzają do przemian substancji organicznych osadów ściekowych. Najważniejsza jest beztlenowa fermentacja metanowa. Przyrodnicza utylizacja osadów lub usuwanie do specjalnie zaadaptowanych miejsc (składowiska) stanowi integralną część łańcucha oczyszczania ścieków.
Bogaty skład osadów ściekowych sprawił, że w krajach UE stały się one cennym substratem do nawożenia gleby na terenach rolniczych (do 80% wszystkich osadów). W Polsce jeszcze do niedawna tylko nieco ponad 11% oczyszczalni wykorzystywało odwodnione osady do intensyfikacji produkcji rolniczej, a najbardziej popularny jest ich wywóz na składowiska komunalne. Na ten stan rzeczy ma wpływ nadmierna ilość metali ciężkich oraz trwałych, toksycznych związków organicznych – odprowadzanie nie oczyszczonych lub niedostatecznie oczyszczonych ścieków przemysłowych do oczyszczalni komunalnych.
Osady otrzymywane podczas oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych mogą być stosowane do (szczegółowe normy w rozporządzeniu Ministra Środowiska):
- ukształtowania szaty roślinnej na składowiskach odpadów komunalnych,
- roślinnego utrwalania powierzchni pylących i narażonych na rozmywanie przez wody opadowe,
- plantacyjne uprawy drzew i krzewów,
- użyźnianie gleb mało urodzajnych.

W oczyszczalniach przemysłowych, oprócz podstawowych urządzeń występujących w oczyszczalniach ścieków bytowo-komunalnych, stosuje się różnego rodzaju specjalne urządzenia do oczyszczania chemicznego. Różnice polegają głównie na tym, że pomiędzy piaskownikiem a osadnikiem znajduje się urządzenie do koagulacji lub innej obróbki chemicznej za pomocą reagentów (związki, które zainicjują reakcję chemiczną).
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SenitersDołączył: 14 Wrz 2017
Posty: 1

PostWysłany: Czw Wrz 14, 2017 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sobie zamówiłem karty z : http://www.sakostal.com.pl/?kraty-pomostowe-prasowane,7 i teraz mam przejście nad swoją oczyszczalnią dzięki czemu mogę często sobie czyścić to wszystko i działa to zdecydowanie lepiej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Staress22Dołączył: 22 Sty 2018
Posty: 1

PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 11:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Metalowa krata? Czemu by nie. Ogólnie przydomowa oczyszczalnia opłaca się bardziej niż szambo bo koszty wywozu nieczystości są czasami dość częste.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mare34jDołączył: 01 Lut 2018
Posty: 1

PostWysłany: Czw Lut 01, 2018 7:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a to jest normalne
__________________
Call girls from Harrow
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lukmio12Dołączył: 02 Lut 2018
Posty: 1

PostWysłany: Pią Lut 02, 2018 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jeśli buduje się dom z dala od kanalizacji się opłaca. Na wielu forach można poczytać i się sprawdza. W moim domu również korzystamy z takiego rozwiązania mieszkając praktycznie w lesie Wink Także polecam
_________
uslugitokarskie24.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
romo445rDołączył: 13 Lut 2018
Posty: 3

PostWysłany: Wto Lut 13, 2018 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kto tak naprawdę w tym kraju cokolwiek z tym robi coś pozytecznego
_________________
lekarz Londyn
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
magikk
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 23 Mar 2014
Posty: 822

PostWysłany: Pon Lut 26, 2018 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to świetne rozwiązanie. Ważne jednak jest to, aby była ona profesjonalnie wykonana, bo tylko wtedy spełni ona nasze oczekiwania i nie pojawią się awarie. Tutaj http://traidenis-pol.com.pl jest dla przykładu firma, która się tym zajmuje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl