EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzysty



Zadania z pH - obliczanie pH roztworu
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 24, 25, 26  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Chemia
Autor Wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Wto Mar 24, 2009 11:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1)Oblicz, o ile zmaleje ph 0,25 molowego wodnego roztworu Ba(OH)2, jeśli do 75cm3 tego roztworu doda się 115 cm3 0,2 molowego roztworu HCl.

Reakcja :

Ba(OH)2 +2 HCl ----> BaCl2 + H2O
Dane :

Cmol Ba(OH)2 = 0,25 mol/dm3

V = 75 cm3 = 0,075 dm3

Cmol HCl = 0,2 mol/dm3
V = 115 cm3 = 0,115 dm3

Obliczam ilość moli zasady i kwasu
Cmol = n/ V

n = Cmol x V

n z= 0,25 mol/dm3 x 0,075 dm3 = 0,01875 mola

nk = 0,2 mol/dm3 x 0,115 dm3 = 0,023 mola

Z równania reakcji wynika, że zasada z kwasem reaguje w stosunku
1 : 2

Obliczam która substancja przereagowała w nadmiarze

1 mol Ba(OH)2 ------ 2 mole HCl
X ---------------------- 0,023
X = 0,0115 mola


Przereagowało więcej zasady o : 0,01875 – 0,0115 =0,00725 mola

Ba(OH)2 < ---> Ba^2+ + 2OH^-



Obliczam Cmol roztworu

Cmol =0,00725 / 0,075 + 0,115 = 0,0381 mol/dm3

[OH^-] = 2 x 0,0381 = 0,0763 mola jonow/dm3

pOH = -log [0,0763] = 7,63 x 10^-2 mola jonow/dm3

pOH = 2 –0,88 =1,12

pH = 14 –1,12 = 12,88 – pH po reakcji

Obliczam pH Ba(OH)2 przed reakcją

pOH = -log 0,5 = 0,3

pH = 14 – 0,3 = 13,7

13,7 – 12,88 = 0,82 – o tyle zmaleje pH
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Sro Mar 25, 2009 8:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oblicz pH 0,450 molowego roztworu chlorku amonu KbNH3= 1,80 x 10^-5

Reakcja :

NH4 Cl ----> NH4^+ + Cl^-

NH4^+ = Cmol

NH4^+ + Cl^- + H2O ----> NH3 xH2O + H^+ + Cl^-

[NH3^+ ]= [H^+ ]

NH3+ H2O -----> NH4^+ + OH ^-

Kw = [H^+] x [OH^-] = 10^-14 – iloczyn jonowy wody

[OH^-] = Kw/ [H^+]

[OH^-] = 10^-14 / [H^+]

Kb = [NH4^+] x [OH]^- / [NH3]

Podstawiam za [NH4^+] i [OH^-]

Kb = Cmol x 10^-14/ [H^+] / [H^+]

Kb = Cmol x Kw/ [H^+]^2

Obliczenia :

Kb = Cmol x Kw/ [H^+]^2

Wyznaczam[ H^+]

[ H^+]= Cmol x Kw / Kb ( całe wyrażenie pod pierwiastkiem )

[ H^+]= 0,45 x 10^-14 / 1,8 x 10^-5 (całe wyrażenie pod pierwiastkiem)

[H^+] = 1,58 x 10^-5


pH = - log 1,58 x 10^-5

pH = 5 – 0,19 = 4,81


Przykład zadania na obliczanie soli hydrolizującej na mocny kwas i słabą zasadę
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kkarolinkaa2



Dołączył: 28 Mar 2009
Posty: 2

PostWysłany: Sob Mar 28, 2009 6:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ile gr. CH3COONa należy rozpuscic w 500 cm3 H2O ,aby otrzymać roztwór o pH= 9,02 ( K CH3COOH= 1,8 * 10^-5 M= CH3cOONa= 82 g/mol) czy ktos mi w tym pomoze
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krystyna1990



Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 7

PostWysłany: Czw Kwi 02, 2009 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grazyna, dziękuję za pomoc. Musiałam sobie jakoś poradzic sama, ale dzięki Twoim rozwiązaniom mogłam później te zadania sobie sprawdzic. Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nastolatka18



Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 1

PostWysłany: Pon Kwi 27, 2009 7:29 pm    Temat postu: Pomocyyy ;[[ Odpowiedz z cytatem

Nie mam w ogóle pomysłu jak obliczyć to zadanie

Do 100 cm^3 roztworu NaOH o pH=12 dodano 900 cm^3 wody. Jakie jest pH otzrymanego roztworu????

Proszę o jak najszybszą odpowiedz ;]]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2009 10:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do 100 cm^3 roztworu NaOH o pH=12 dodano 900 cm^3 wody. Jakie jest pH otzrymanego roztworu?

NaOH -----> Na^+ + OH^-

Obliczam pOH z iloczynu jonowego wody

pH + pOH = 14

pOH = 14 – 12 = 2

pOH = 2 , czyli stężenie jonów [ OH ^-] = 10 ^-2 mol/dm3

Z równania dysocjacji wynika, że Cmol NaOH jest takie jak stężenie [OH^-], czyli
Cmol NaOH = 10^-2 mol/dm3

Obliczam stężenie roztworu po rozcieńczeniu, korzystam z reguły krzyżowej.

0,01 ---------- ------ Cmol – 0 = Cmol


Cmol

0 --------------------- 0,01 – Cmol


V1/V2 = Cmol/0,01 – Cmol

V1 = 100 cm3

V2 = 900 cm3

100/900 = Cmol / 0,01 – Cmol

1/9 = Cmol / 0,01 – Cmol

0,01 – Cmol = 9 Cmol

10 Cmol = 0,01

Cmol = 0,001 mol/dm3

Cmol NaOH = 10^-3 mol/dm3

[OH^-] = 10^-3 mol/dm3, czyli pOH = 3

pH = 14 – pOH

pH = 14 – 3 = 11 – takie jest pH roztworu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pati_ziom1989



Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 1

PostWysłany: Sro Maj 06, 2009 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam takie zadanie:
Oblicz pH roztworów 1)HCl 2)NaOH
Każde ma stężenie molowe równe 0,1 mol/dm3 i objętość 1 cm3. W obliczeniach należy uwzględnić jony wodoru z dysocjacji wody...
Proszę o pomoc!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aniolek020



Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 1

PostWysłany: Pią Cze 19, 2009 3:59 am    Temat postu: pH Odpowiedz z cytatem

prosze o pomoc w zadaniach

1, Jaka jest rozpuszczalność molowa bromku srebra w roztorze CaBr2 o stężeniu 0,10 mol/l? Ks = 7,7 *10^-13
2. Czy utworzy się osad chlorku srebra gdy zmieszamy 200,0 ml roztworu AgNO3 o stężeniu 1,0* 10^-4 mol/l z 900,0 ml roztworu KCl o stężeniu 1,0 *10^-6 mol/l? Ks= 1,6 * 10^-10
3. Oblicz stosunek stężeń jonów octanowych i kwasu octowego, potrzebnych do zbuforowania roztworu przy PH= 5,25 pKa kwasu octowego wynosi 4,75

Z góry dziekuje
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Nie Cze 21, 2009 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oblicz pH roztworów 1)HCl 2)NaOH
Każde ma stężenie molowe równe 0,1 mol/dm3 i objętość 1 cm3. W obliczeniach należy uwzględnić jony wodoru z dysocjacji wody



1) HCl <----> H^+ + Cl^-

Cmol HCl = 0,1 mol/dm3

V = 1 cm^3 = 0,001 dm3

Obliczam ilość moli kwasu w objętości 1 cm3

0,1 mol ------ 1 dm3

X -------- 0,001 dm3

X = 0,0001 mol = 10^-4 mola

HCl to mocny elektrolit, czyli stężenie jonów [H^+] jest takie samo jak stężenie kwasu .

[H^+] = 10 ^-4 mola jonów /dm3

pH = - log [H^+]

pH = -log [ 10^-4]

pH = 4

2) NaOH < ---> Na^+ + OH ^-

Ilość moli NaOH w objętości 1 cm3 jest równa 10^-4 mola.

Stężenie jonów [OH^-] jest takie samo jak stężenie NaOH, czyli

[OH^-] = 10^4 mola jonów/dm3

pOH = 4

pH + pOH = 14

pH = 14 – 4 = 10
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
xb19x



Dołączył: 24 Cze 2009
Posty: 1

PostWysłany: Sro Cze 24, 2009 4:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam problem z tym zadaniem i prosze o szybką pomoc:)

Zmieszano 100cm3 0,2 M roztowu kwasu azotowodorowego z 90 cm3 0,05 M roztworu NaOH. Obliczyc pH roztworu po zmieszaniu.

dzięki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Sro Cze 24, 2009 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zmieszano 100cm3 0,2 M roztowu kwasu azotowodorowego z 90 cm3 0,05 M roztworu NaOH. Obliczyc pH roztworu po zmieszaniu.


HN3 + NaOH ------> NaN3+ H2O

Dane :

Vk = 100 cm3 = 0,1 dm3 – objętość kwasu

Cmolk = 0,2 mol/dm3 - stężenie kwasu

Vz = 90 cm3 = 0,09 dm3 – objętość zasady

Cmol z = 0,05 mol/dm3 – stężenie zasady

Obliczam ilość moli kwasu i zasady

Cmol = n/V

nk = Cmolk x Vk

nk = 0,2 mol/dm3 x 0,1 dm3 = 0,02 mol – ilość moli kwasu

nz = 0,05 mol/dm3 x 0,09 dm3 =0,0045 mola

Z równania wynika, że kwas reaguje z wodorotlenkem sodu w stosunku

1 :1

1mol HN3 ----- 1 mol NaOH

X moli ------------ 0,045

X = 0,045 mola , czyli kwas HNO3 przereagował w nadmiarze. Obliczam różnicę , czyli :

0,045 – 0,02 = 0,025 mola kwasu.

Obliczam Cmol = n/V

Cmol = 0,025 mola / 0,1 dm3 + 0,09 dm3

Cmol = 0,131 mol/dm3

Stęzenie jomów [H^+] jest takie samo jak Cmol kwasu

[H^+] = 0,131 mol jonów /dm3 = 1,31 x 10^-1 mol jonów /dm3

pH = -log [H^+]

pH = -log 1,31 x 10^-1 = 1 - 0,12 = 0,88 - chyba taka jest odpowiedź, ale pewna nie jestem
Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mlun



Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 3

PostWysłany: Pią Wrz 04, 2009 6:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1.Oszacuj pH 0.1 molowego roztworu naH2PO4 wiedząc że wartości pKa1,pKa2 i pKa3 dla kwasu H3PO4 wynosza odpowiednio 2.2,7.2 i 12.2

2. Oszacuj pH nasyconego roztworu wodorotlenku żelaza (III) wiedząc że jego pKs=39

3.Wiedząc że pKb amoniku wynosi 4.8 oszacuj pH:
a) 0.1M roztworu amoniaku (wyszło mi 11,1)
b) 1M roztworu chlorku amonu (wyszło mi 4,6)
c) roztworu otrzymanego po zmieszaniu równych objętości tych roztworów(wyszło mi 8,2).

Jesli ktos wie jak policzyć te zadania i to ostatnie móg lby sprawdzić będę wdzięczny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 9:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1.Oszacuj pH 0.1 molowego roztworu naH3PO4 wiedząc że wartości pKa1,pKa2 i pKa3 dla kwasu H3PO4 wynoszą odpowiednio 2.2,7.2 i 12.2

Dane :

Ck = 0,1 mol/dm3

pKa = 2,2 , to Ka1 = 6,5 x 10^-3

do obliczeń biorę pod uwagę pKa1,

1. Obliczam stopień dysocjacji ά, korzystam z prawa rozcieńczeń Ostwalda

Ck/Ka1 = 0,1 / 6,5 x 10^-3 = 10^-1 / 6,5 x 10^-3= 0,153 x 10^2 = 15

15 < równe 400 – stosuję wzór :

K = ά ^2 x Ck / 1-ά

Po przekształceniu :

ά = -K + ( K^2 + 4 x K xCk)/2 xCk

Wyrażenie w nawiasie pod pierwiastkiem ( mam problem z napisaniem tego)


ά = -6,5 x 10^-3 +[ ( 6,5 x 10^3 )^2 + 4 x 6,5 x 10^-3 x 10^-1] / 2 x 10^-1

to co jest w nawiasie kwadratowym jest pod pierwiastkiem
ά = 0,254 ( jeżeli nie popełniłam błędu w obliczeniach)Smile


ά = [H^+] /Ck



[H^+] = Ck x ά

[H^+] = 0,1 x 0,254 = 0,0254 mol/dm3 = 2,5 x 10^-2 mol/dm3


pH = - log [H^+]

pH = -log [2,5 x 10^-2]

pH = 2 – 0,39 = 1.61
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1937
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 10:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zadani3 ( a) wyszło mi 10,1, przedstaw swoje rozwiązanie , to sprawdzimy.

Przykład nr 2 , czy to wszystkie dane ?
pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mlun



Dołączył: 04 Wrz 2009
Posty: 3

PostWysłany: Nie Wrz 06, 2009 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zadaniu trzecim rozwiązałem w ten sposób:
[OH^-]=(Ka*C)^1/2
wtedy pOH=2,9 czyli pH=11,1

Co do 2-go zadania, to tak to są wszystkie dane.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Chemia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 24, 25, 26  Następny
Strona 10 z 26

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl