EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Wzór planu prezentacji maturalnej i reguły bibliografii
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 34, 35, 36  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Język polski
Autor Wiadomość
Beatan
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie Kwi 04, 2010 7:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety, nie możesz w lit podmiotu podawać fragmentów ani stron. szczerze mówiąc polonisci i tak są niezadowoleni, że nowa matura ustna to tylko mały wycinek literatury i nie sprawdza wiedzy ucznia jak kiedyś , gdy obowiązywała stara matura. jednak w praktyce wygląda to tak, że komisja nie pyta ucznia o dokładne informacje dotyczące treści całej piesni. Wiadomo, że omawia sie w szkole tylko fragm. Ale jeżeli w twojej prezentacji padnie słowo np Olivier , to musisz wiedzieć -kto to jest. Więc obowiązują cię tak naprawdę znajomości : sceny śmierci Rolanda, Roland jako rycerz średniowieczny i wzorowy poddany króla ( bohaterska walka), ale też znajomość bohaterów i główna problematyka utworu( piesni). Twoj temat to też SPOSOB - na tym sie także musisz skupić.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
neptek

PostWysłany: Nie Kwi 04, 2010 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje Alexia, udało mi się znaleźć i wkomponować jedną opcje.
Czy mógłby ktoś rzucić okiem na bibliografie która ułożyłem ?

Cytat:
Temat: Tematyka egzystencjalna polskich „poetów przeklętych”:E. Stachury, R. Wojaczka i A. Bursy. Rozwiń temat odwołując się do wybranych przykładów literackich.

I Literatura podmiotu:

1.Bursa Andrzej: Utwory wierszem i prozą; wybr., oprac., wstęp S. Stanuch. Wyd. 3 popr. Kraków 1982
2.Wojaczek Rafał: Wiersze. Warszawa 2000. ISBN 83-06-0284I-4
3.Stachura Edward: Wiersze. Warszawa 1994. ISBN 83-85318-61-5

II Literatura przedmiotu:

1.Adamiec Marek: Czytamy polskie wiersze współczesne. Gdańsk 1997. ISBN 83-7134-024-9
2.Buchowski Marian: Edward Stachura: biografia i legenda. Opole 1992
3.Dunaj-Kozakow Ewa: Bursa. Kraków 1996. ISBN 83-08-02626-5
4.Kaskaderzy literatury : o twórczości i legendzie Andrzeja Bursy, Marka Hłaski, Haliny Poświatowskiej, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego-Bruna, Rafała Wojaczka. Red. Edward Kolbus; słowo wstępne Jan Z. Brudnicki; posłowie Jan Marx. Łódź 1986
5.Marx Jan: Legendarni i tragiczni: eseje o polskich poetach przeklętych. Warszawa 1998. ISBN 83-7179-083-X

Czy ktoś bedzie sprawdzał tą bibliografie ? Tak się zastanawiam bo mam tutaj małą nieścislość i nie wiem co z nia poczynić. Otóż opis pozycji drugiej w literaturze podmiotu odbiega od tego, który widnieje na wyszukiwarce biblioteki z której korzystałem:

Cytat:
Wojaczek, Rafał (1945-1971)
Wiersze / Rafał Wojaczek ; wybór Tadeusz Pióro. - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1999. - 370 s.

A dziwny to fakt, bowiem własnoręcznie przepisywałem rok wydania z pierwszych stron tytułowych. Nie wiem czy można też pominąć "wybór Tadeusz Pióro ", zrobiłem to, bo nie wiedziałem jak wpisać ten szczegół ...
Ciekawi mnie również w jaki sposób mogę przeczytać podawane artykuły w gazetach polonistycznych/kulturalnych. Czy biblioteki i czytelnie przechowują taka prasę nawet do kilkunastu lat wstecz ? Jeszcze mam ważne pytanie odnośnie planu. Czy on musi być uwzgledniony ? Można go traktować z mniejsza formalnościa ?

Pozdrawiam w te święta Smile
Powrót do góry
karola101

PostWysłany: Pon Kwi 05, 2010 4:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,Razz mam prośbę czy ktoś mógłby mi powiedziec czy moja bibliografia jest dobrze zrobiona?

Temat: Obrzędy i obyczaje ludowe w literaturze. Omów sposoby ich przedstawiania i funkcje w wybranych utworach.

Bibliografia

I. Literatura podmiotu:
1) Kochanowski Jan: Pieśń świętojańska o Sobótce, Wydanie Ossolineum, Wrocław 2003
2) Mickiewicz Adam: Dziady, Wydawnictwo Prószyński i s-ka, Warszawa 2000
3) Mickiewicz Adam: Pan Tadeusz, Warszawa: Wydanie Greg, 2002
4) Reymont Władysław Stanisław, Chłopi, Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa, 1985
5) Wyspiański Stanisław: Wesele, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2008

II. Literatura przedmiotu:
1) Chrzanowski Maciej, Szkolny słownik motywów literackich, Wydanie Skrypt, Warszawa 2003, str.15-20
2) Hoffman Jerzy, "Stara Baśń - kiedy Słońce było Bogiem" (film), Polska 2003
3) Ogrodowska Barbara, Polskie obrzędy i zwyczaje, Wydanie Uniwersytetu Wrocławskiego, Kraków 2005, str. 43- 45
4) pod kier. Sikorskiej-Michalak Anny i Wojniłko Olgi, ”Słownik współczesnego języka polskiego”, t. I i II wraz ze zmianami MEN z dnia 24.02.1998 r., wyd. Zespół Wydawnictwa WILGA, Warszawa 1996
Powrót do góry
Matioss

PostWysłany: Pon Kwi 05, 2010 5:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
potrzebuje pomocy w wybraniu piosenek do prezentacji. moj temat to "Polska i polacy w tekstach wspolczesnych piosenek rockowych. Analizujac zgromadzony material, omow roznorodnosc ujecia motywow."
Na razie jestem pewien jednej piosenki a mianowicie Kult "Polska" i wlasnie tu mam problem bo nie kojaze wiecej innych piosenek ktore mogłyby byc dobre w ujeciu kilku aspektow takich jak na przyklad rodzina praca religia. prosze o pomoc. a przy okazji jak to wpisac w literature podmiotu?
Powrót do góry
neptek

PostWysłany: Pon Kwi 05, 2010 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Matioss, znalazłem na internecie coś w rodzaju biuletynu zawierajacego porady do ustnej matury. W jednym z przykładów bibliografi jest temat chyba dosc podobny, bibliografia podmiotu jest ujeta w ten sposob:

Cytat:
TEMAT: Język reklam telewizyjnych i ogłoszeń prasowych. Dokonaj analizy na stosownie
wybranym materiale.

I. Literatura podmiotu:
-przykłady reklam i ogłoszeń prasowych,
-nagrany materiał z reklamami.
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Pon Kwi 05, 2010 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jakie wiersze wybrałeś? Wszystkie z tych tomików?

opis pojedynczego wiersza to tak:

Twardowski Jan: Wiersze. Wyd. 3. Białystok: Łuk, 1994. Śpieszmy
się, s. 152.

W bibliografii przywołuje się książki, które miało się w ręku. To czy miałeś wydanie z 1999 roku czy dodruk (?) z 2000 r.? A może bibliotekarz się pomylił?

w opisie tej książki z 1999 r. jest tak:

wybrał i posłowiem opatrzył Tadeusz Pióro

Biblioteki publiczne - miejskie, powiatowe, wojewódzkie i b-ki pedagogiczne przechowują archiwalne roczniki czasopism. Mniejsze mogą poprosić o ksero/skan ze swojej nadrzędnej biblioteki. Tak powinno być!
Powrót do góry
neptek

PostWysłany: Pon Kwi 05, 2010 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wybrałem oczywiscie tylko kilka. Bursowych chyba 4, Stachury zaledwie dwa, a z Wojaczkowych chciałem zrobić kompilacje rzucajac na prawo i lewo wycietymi cytatami. Czy jesli zostawie tak jak jest moge sie spodziewac jakis kłopotów ? W ogóle to stan mej matury wyglada beznadziejnie, mam napisany wstep i tresc wierszy bursy, 6 min czytania ... Dodatkowo nie jestem w ogole zaznajomiony ze "Stedem". Jutro polece czym predzej do biblioteki, moze udac sie dodac ten podany artykuł o Wojaczku, byłby komplet wtedy ...
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Pon Kwi 05, 2010 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak podasz całe tomiki, to komisja może zapytać o każdy wiersz w nich zamieszczony.
Powrót do góry
zartrose

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mój temat to:
Dokonując analizy i interpretacji wybranych tekstów poetyckich scharakteryzuj pokolenie Kolumbów.
Na jutro bibliografia a ja mam kilka problemów, więc proszę o szybką odpowiedź Smile
Oto one:
1. Balcerzan Edward. Poezja polska w latach 1939-1968. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1998. ISBN 83-02-06754-7.
Po numerze ISBN ma być przecinek i strony podane? Strony oddzielone przecinkiem czy średnikiem? I czy tytuł książki ma być kursywą?
Mam wiersz Ocalony z tej książki więc muszę napisać (...). ISBN..., "Ocalony" s.41. ?
2.Bartelski M. Lesław. Sylwetki Polskich Pisarzy Współczesnych. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, 1975.
Książka nie ma nr ISBN, bo została wydana w 75 roku, a ISBN drukowany był od 78. Więc muszę napisać : Brak ISBN czy po prostu nic nie pisać?
Oddałam moją przykładową bibliografię nauczycielce i napisała : ISBN?
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zobacz sobie np. tu:

http://www.bibliofilur.republika.pl/album/opis.htm
Powrót do góry
zartrose

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Wink
Jeszcze jedno : W materiałach pomocnuczych mogę napisać:
1.Kartka z cytatami

?
Powrót do góry
gwiazda65

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 4:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Moglby mi ktos pomoc?

1. J. Słowacki, Hymn [Smutno mi, Boże...][w:] A. Nawrecki, D. Siwicka, Przeszłość to dziś, Warszawa 2003

Pani od polskiego powiedziala ze zle zapisane ;/
Powrót do góry
Limi_Zepprix

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jedno pytanie. Czy w literaturze przedmiotu muszę podać osobno opracowanie lektury (chodzi mi dokładnie o wydanie Biblioteki Narodowej, jak wiadomo są tam bardzo dobre opracowania), czy wystarczy tylko całość książki w literaturze podmiotu?
Mam nadzieję, że takiego pytania nie było jeszcze. Po prostu nie mam czasu żeby sprawdzić cały wątek.
Powrót do góry
zioo81r

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile
Mam pytanie mój temat to:
Literatura Fantasy. Omów na wybranych przykładach dzieł literackich.
Pytanie brzmi czy mogę do literatury podmiotu wrzucić film Gwiezdne wojny, czy niezbyt będzie to pasowało do tego tematu.
I jeszcze jedno czy to : '' Odwieczna walka dobra ze złem'' może być moja teza czy bardziej muszę się skupić na ogólnym przedstawieniu literatury fantasy.

Proszę o szybką pomoc jutro muszę oddać bibliografię a mam problem co do tych 2 rzeczy. Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc
Powrót do góry
WhoAmI

PostWysłany: Wto Kwi 06, 2010 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam problem co do konspektu, nie wiem czy po podpunkcie zdanie powinno zaczynac sie wielką litera czy nie.
mam tak:
III. Ramowy plan wypowiedzi:
Teza: ....
a)...
po a) powinno byc z duzej czy z małej?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Język polski Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 34, 35, 36  Następny
Strona 11 z 36

Skocz do: