EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyGenetyka. Kod genetyczny - cechy kodu genetycznego.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Czw Lis 15, 2007 8:49 pm    Temat postu: Genetyka. Kod genetyczny - cechy kodu genetycznego. Odpowiedz z cytatem

Cechy kodu genetycznego

DNA -> nukleotydy -> aminokwasy -> białka

W latach 50-tych, gdy znany już był model DNA Watsona i Cricka, Amerykanin George Gamow przedstawił pewną hipotezę, która okazała się poźniej fałyszwa, ale istotnie przybliżyła moment odkrycia zagadki kodu genetycznego (kodu życia). Gamow jakopierwszy założył, że liniowy układ nukleotydów powinien znaleźć odwzorowanie w liniowym układzie aminokwasów. Gamow doskonale zdawał sobie sprawę z niemożności przyjęcia reguły: jeden nukleotyd koduje aminokwas, np. A – alaninę, T – glicynę, C – leucynę, A – walinę (co z postosałymi 16-toma aminokwasami?). Ten sposób kodowania można nazwać jedynkowym, a jego wadą jest zbyt mała pojemność informacji, ponieważ 4 do potęgi pierwszej równa się 4. Więcej możliwości dawałoby przyjęcie, że kod ma charakter dwójkowy. W takim systemie dwa kolejne, leżące obok siebie nukleotydy stanowią jednostkę informacyjną kodującą jeden aminokwas, np. AA – glicyna, AG – walina, AC – leucyna, AT – alanina, GG – prolina, GC – izoleucyna itd. Wówczas liczba kombinacji wynosiłaby 4 do potęgi drugiej i równałaby się 16 ale i to jest niewystarczające. W tej sytuacji najprostszą, spełniającą wymóg zakodowania 20 aminokwasów kombinacją był układ trójkowy, np. AAA – fenyloalanina, CAA – walina, AGA – seryna itd. Przyjęcie, że kod jest trójkowy dawało możliwość zaszyfrowania informacji o większej liczbie różnych aminokwasów, ponieważ 4 do potęgi trzeciej daje 64. Faktycznie dzisiaj wiadomo, że trzy leżące obok siebie nukleotydy tworzą podstawową jednostkę informacyjną (coś w rodzaju trzyliterowego wyrazu) kodującą jeden aminokwas. Ta trójka nukleotydów nazwana została później kodonem (pojęcie odnosi się zarówno do DNA jak i RNA).

Cechy kodu genetycznego:

Kod genetyczny jest trójkowy – trzy leżące obok siebie nukleotydy tworzą podstawową jednostkę informacyjną kodującą jeden aminokwas.

Kod genetyczny jest nienakładający (niezachodzący) – oznacza to, że kolejne trójki położone są obok i nie zachodzą na siebie.

Kod genetyczny jest bezprzecinkowy – w DNA nie ma żadnych dodatkowych elementów fizycznych (np. atomów czy wiązań) rozdzielających kodony.

Kod genetyczny jest jednoznaczny – jest to prawdopodobnie najważniejsza cecha kodu, gdyż z takiej, a nie innej informacji uzyskuje się takie, a nie inne białko. Musi istnieć sposób na to, aby dana sekwencja nukleotydów pozwalała zbudować białko o konkretnej, takiej samej sekwencji aminokwasów. Warunek ten w układach żywych spełniany jest zawsze, ponieważ:
Dana trójka nukleotydów koduje tylko jeden rodzaj aminokwasu, np. trójka TTA koduje wyłącznie asparginę, CGA – alaninę itd..
Z dwóch nici DNA tylko jedna zawiera informację (tzw. pasmo matrycowe). Druga (nieco myląco określana jako tzw. pasmo kodujące) nie zawiera żadnej instrukcji i spełnia funkcje stabilizujące.

Kod genetyczny jest kolinearny – matryca genetyczna złożona jest z kolejnych, liniowo uszeregowanych trójek. Mechanizm odczytu informacji genetycznej musi zapewnić, że aminokwasy łączone będą w ściśle określonej kolejności - takiej, w jakiej ułożone są kodony matrycy.

Kod genetyczny jest zdegenerowany – w DNA są 64 trójkowe kombinacje, natomiast w białkach występuje tylko 20 rodzajów aminokwasów. Sytuację tę można określić jako pewien stan nadmiarowości liczby elementów kodujących w stosunku do liczby elementów kodowanych. Dlatego jeden aminokwas może być kodowany przez kilka trójek. Więcej niż jeden kodon może oznaczać ten sam rodzaj aminokwasu, np. trójki UUU i UUC (z mRNA) kodują fenyloalaninę (mamy więc dwa kodony na jeden aminokwas), z kolei trójki: ACA, ACU, ACG i ACC kodują treoninę (w tym przypadku aż cztery trójki kodują jeden aminokwas).
Spośród 64 trójek cztery spełniają specjalne funkcje:
AUG -> synteza każdego białka zaczyna się właśnie od znalezienia kodonu startowego, czyli trójki AUG i wstawienia aminokwasu startowego.
UAA, UAG, UGA -> trójki o nazwach amber, ochre, opal, które nie kodują żadnego aminokwasu, stąd określa się je jako tzw. kodony nonsensowe (terminalne, STOP). Ich zadaniem jest wyznaczenie miejsca zakończenia syntezy białka. Pomiędzy trójką START i STOP znajdują się trójki kodujące odpowiednie aminokwasy.

Kod genetyczny jest uniwersalny (powszechny) – przykładowo, u żółwia greckiego, pantofelka, stokrotki i człowieka ma on wszystkie wyżej wymienione cechy. Mało tego, we wszystkich tych i innych organizmach te same trójki kodują te same aminokwasy. Nie oznacz to jednak, że żółw błotny i człowiek mają taką sama informację genetyczną. To tak jakby w oparciu o te same słowa i zasady językowe napisać różne książki.
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl