EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Dysleksja rozwojowa - jak ocenia się dyslektyków?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Poradnik maturzysty, licealisty, studenta
Autor Wiadomość
hella
VIP
VIP

PostWysłany: Sro Kwi 04, 2007 7:53 pm    Temat postu: Dysleksja rozwojowa - jak ocenia się dyslektyków? Odpowiedz z cytatem

Jak ocenia się dyslektyków?

W pracy ucznia, u którego stwierdzono dysleksję rozwojową, nie uwzględnia się w ocenie następujących błędów:

a) zmienionej kolejności liter w wyrazach

b) wstawionych i opuszczonych liter w wyrazie

c) opuszczonego początku lub końca wyrazu

d) występowania w wyrazach głosek dźwięcznych zamiast bezdźwięcznych i odwrotnie

e) fonetycznego zapisu wyrazów

f) mylenia głosek „i”, „j”, nosowych z końcówką fleksyjną, np. ę-em, ą-om

g) mylenia przedrostków z zaimkami, np. pode szły, błędnego zapisywania przyimków z rzeczownikami i przysłówkami, np. wklasie, zachwilę, na pewno

h) niewłaściwego zapisu spółgłosek miękkich, np. rosinie zamiast rośnie, skosiny zamiast skośny

i) pisowni niezgodnej z zasadami ortografii, jeżeli wynika ona z nadmiernego zaufania do zasad ortografii i schematycznego ich stosowania [od uczniów wymaga się dobrej znajomości ortografii, co powoduje nadmierne do nich zaufanie i schematyczne ich stosowanie, np. startóje, bo startować]; błędów wynikających z niestosowania zasady historycznej

j) błędnego stosowania lub niestosowania znaków interpunkcyjnych

cyt. za: materiały szkoleniowe dla egzaminatorów
Hella
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2007 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdyby człowiek chciał (czytaj korzystał ze słownika kiedy ma wątpliwości) to nie byłoby tych wszystkich "dys".
Jak widzę, że pan czy pani mają certyfikat (lub dwa) z języka niemieckiego/angielskiego a nie znają podstawowych zasad pisowni w swoim ojczystym języku to krew mnie zalewa.
Dlaczego ktoś kto ma złamaną ręke ją leczy, dlaczego ktoś kto ma problemy z alkoholem się leczy, no i w końcu dlaczego ktoś kto jest "dys" się nie leczy?
Odp: bo tak wygodniej
Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
hella
VIP
VIP

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2007 2:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jednak nie będę tego komentowaćSmile
pozdrawiam
Hella
Powrót do góry
Macius700

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzień Dobrym wszystkim !!!!!!!! Ja jestem dyslektykiem sczególnie dysgrafikiem. Jak pan napisał , że czemu dyslektyków sie nie leczy. Oczywiscie , że dyslektyków się leczy. Robi się to systematyczną nauką zasad ogrfografii , ćwiczeniu pisania , ćwiczeniu mózgu poprzed wykonywaniu ćwiczeń pamięciowych itp Tak do końca dysleksji nei da się wyleczyć tylko można ją zmniejszyć. W przypdku dysgrafików jest tak , że im więcej będzie się ćwiczyło pisanie tym lepiej się pisało doświadczyłem to na moim przykładzie.Teraz mam pytanie jakie ulgi ma wprowadzone maturzysta , którą ma orzeczenie poradni o dysleksji? O tym , że ma zawsze 3 punkty za błędy ortograficzne to wiem. Tylko moim zdaniem coś jest nie tak z tą maturą, bo jak pisałem egzamin gimnazjalny w gimnazjum to miałem przedłużony czas o 1 godzine. A teraz jak jestem w technikum pytałem się pedagoga , nauczycielski polskiego i dyrektorki czy jest taka możliwość powiedzieli że w przypadku dyslektyków matury się nie przedłuża. Moim zdaniem to jest nie fer , bo dla mnie jest za mało czasu na napisanie matury ja jestem typowym dyslektykiem i woliej mysle niz inni. Czemu nie mam czasu przedłużonego? Moim zdaniem powiniem miec przedłużony czas.Co w o tym sądzicie? To wina rozporzadzenia cke w sprawie dyslektyków. A w jakim przypadku matura zosatje przedłużona? Tylko istnieje mozliwość pisania na komputerze przez dyslektyków na maturze ale to jest nawet gorzej dla mnie bo wolneij pisze na komputerze niż ręcznie? Prosze o wypowidanie sei na temat
Powrót do góry
ExVen
Site Admin
Site Admin

PostWysłany: Wto Mar 25, 2008 11:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osoby, ubiegające się o prawo przystąpienia do matury w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb, składają wraz z deklaracją (najpóźniej do 7 lutego) dyrektorowi szkoły wniosek (dostępny na stronie CKE) o dostosowanie warunków i formy egzaminu.

Szczegółowe informacje o tym jakie ulgi i prawa przysługują w określonych dysfunkcjach, a także podstawy prawne można znaleźć w informacji Dyrektora CKE (ogłaszanej do dnia 1 września roku szkolnego, w którym przeprowadzany jest egzamin)

->> Komunikat w sprawie szczegółowej informacji o sposobie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu maturalnego od 2008 roku
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
hella
VIP
VIP

PostWysłany: Sob Mar 29, 2008 10:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo się cieszę, że się wypowiadasz w tej kwestii Maciek. Tak na serio dyslektycy otrzymują na maturze faktycznie 2 punkty a nie 3 za zapis... Masz uzasadnione pretensje, co do istniejącego stanu rzeczy, rozumiem Twój kłopot. Ale prawda jest taka, że duża część osób, która posługuje się tego typu orzeczeniami, stosuje je jako wytrych ułatwiający życie.. ma opinię o dysleksji, więc nic nie musi już z ortografią robić... Bardzo mało jest ludzi takich jak Ty, którzy są świadomi swoich problemów i nad nimi ciężko pracują. Trzymam kciuki za Twoją mtaurę!
pozdrawiam
Powrót do góry
bino90

PostWysłany: Wto Kwi 21, 2009 5:56 pm    Temat postu: dyslektyk Odpowiedz z cytatem

Witam mam pytanie gdyż nie mogłem nigdzie jednoznacznie znaleźć odpowiedzi na pytanie:" Czy maturzyści 2009 z opinią poradni pedagogicznej będą mieli wydłużony czas i czy będą pisali w osobnym pomieszczenie?"

z góry dziękuje Jarek
Powrót do góry
Jackon

PostWysłany: Czw Lis 18, 2010 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio czytałem jakiś artykuł, że mają znieść "papiery" na dysleksję. I że nie będzie żadnych ulg dla uczniów z dysleksją. Nie wiecie czegoś na ten temat? Bo nie wiem jak oni to widzą. Fakt, że praktycznie każdy może sobie załatwić papiery że jest dyslektykiem, no ale to chyba nie tak się sprawę załatwia. A tutaj coś w temacie dysleksja rozwojowa
Powrót do góry
zoska7

PostWysłany: Wto Mar 31, 2015 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej tak się nie stało, spotkałoby się to z dużym sprzeciwem rodziców!
raxxymes

PostWysłany: Sro Kwi 01, 2015 11:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ulgi powinny być zachowane. Nie widzę innej opcji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KarolS

PostWysłany: Sro Kwi 08, 2015 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za moich czasów nie brali pod uwagę błędów ortograficznych i stylistycznych. Coś się zmieniło?
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Poradnik maturzysty, licealisty, studenta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: