EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Dlaczego gazeta nie jest wiarygodnym żródłem historycznym?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Historia
Autor Wiadomość
05ada12

PostWysłany: Pon Wrz 18, 2006 8:12 pm    Temat postu: Dlaczego gazeta nie jest wiarygodnym żródłem historycznym? Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy , właśnie taki temat dostałam na lekcji historii, nie wiem co mam napisać , a długość pracy ma wynosić ok. połowa kartki A4. Z góry dziękuje za wszelką pomoc. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Miezar
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto Wrz 19, 2006 6:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Ada.
Poniżej podam ci parę przykładów "Dlaczego gazeta nie jest wiarygodnym żródłem historycznym?". Jednak to ty będziesz musiała ubrać to ładnie w słowa tak, żeby wyszło z tego wypracowanie, bo ma to by twoja praca, a nie praca pt:"kopiuj i wklej".
po pierwsze gazeta nie jest wiarygodna, bo niestety większość gazet nie jest obiektywna zarówno w kwestiach politycznych jak i dziejowych. Artykuły w gazetach piszą ludzie tacy sami jak my więc mają oni swoje sympatie polityczne i chcą do nich przekonać swoich czytelników.
Po drugie żeby zwiększyć sobie czytalność wiele gazet naciąga trochę fakty jak i też pisze w ogóle nieprawdę.
Chcę żyć inaczej.
...Daj mi więcej
przyjacielu mój
daj mi trochę siebie,
bym i ja mógł dać siebie innym." *
Marek Kotański
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
werych
VIP
VIP

PostWysłany: Wto Wrz 19, 2006 8:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

idąc tym tropem co Miezar książki również nie są wiarygodne...

moim zdaniem wszytsko zależy od rodzaju czasopisma(popularno-naukowe) i autora(historyk)
joanna saski

PostWysłany: Wto Wrz 19, 2006 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja droga,
źródło jest wiarygodne wtedy, gdy zawiera prawdę obiektywną a nie osobiste opinie i oceny. Aby stwierdzić czy źródło jest wiarygodne należy zadać pytanie o autora i jego intencje. Gazeta to złożony problem: informacje o pogodzie i notowania giełdowe itp. są wiarygodne. Artykuły zamieszczone w gazecie piszą ludzie o określonych poglądach politycznych i systemach wartości i dlatego należy zadać pytanie o intencje autora. Poza tym pamiętaj, że gazetę finansuje określona opcja polityczna i przedstawione w gazecie opinie i ocena wydarzeń np. komentarze redakcyjne nie mają charakteru obiektywnego. Wystarczy porównać informacje o jakimś wydarzeniu z dwóch różnych gazet aby to zobaczyć.
Gazeta to źródło pisane opisowe i dlatego zawsze należy potwierdzać zawarte w jednym źródle informacje z innymi.
Jeżeli rozwiniesz ten temat to praca domowa powinna być dobra.

Pozdrawiam
Powrót do góry
activebrain

PostWysłany: Wto Kwi 17, 2007 3:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żadne źródło nie jest do końca obiektywne, gazety też. Dlatego przy pisaniu pracy należy korzystać z jak największej liczby materiałów (książek, czasopism itd) dostępnych na dany temat by móc wyrobić sobie jak najbardziej obiektywną opinię.
W pewnych wypadkach gazety są wręcz nieocenionym źródłem informacji, gdy piszemy pracę historyczną np na temat relacji między dwoma państwami w danym okresie historycznym. Oczywiście trzeba korzystać z minimum kilku tytułów prasowych, najlepiej różnych wydawców.
sopocisko

PostWysłany: Nie Gru 23, 2012 12:49 pm    Temat postu: Prawda - a cóż to takiego? Odpowiedz z cytatem

Lapidarnie rzecz ujmując, i to bardzo, prawda winna być jedna i, co najistotniejsze: niepodważalna.
Czy jednak taka prawda teraz, w ogóle, istnieje?
Moim, dodajmy: jak najbardziej skromnym, zdaniem, prawda istnieje li tylko w jednym wymiarze, którego wartość może ocenić jedynie... jej twórca.

W dzisiejszych czasach obserwujemy absolutną masakrę... no może lepiej zabrzmi tutaj: unicestwienie lub dewaluację, prawdy, która szyta jest na miarę konkretnych potrzeb. Media i politycy mają tutaj największy, acz jak najbardziej niechlubny wkład.

Kiedyś było zdecydowanie inaczej, gdyż ludzi gnębiło kłamstwo, a prawda była czymś szlachetnym, ba, nobilitującym w każdych kręgach. Mówiąc nieco zgrabniej i jaśniej: człowiek wstydził się kłamstwa, a cenił prawdę.
Oczywiście, kłamano zawsze, ale tylko na własny użytek - nie było bowiem czegoś takiego jak media, a pisanie książki, raczej, mobilizowało do napisania w zgodzie z rzeczywistymi faktami. Niewielu ludzi wówczas czytało, pisało, a dostęp do wiedzy, w zdecydowanej większości, ograniczał się do przekazów, ale prawdy było pełno.

Dopiero rozkwit mediów i klas politycznych doprowadził do opłakanego stanu prawdę, i co najsmutniejsze: rozkwit zakłamywania, przeinaczania czy wręcz jej tuszowania ma się całkiem dobrze, i jest namolnie progresywny, dla konkretnego zysku, rzecz jasna.

Teraz biorąc do ręki książkę, gazetę lub słuchając radia czy oglądając film albo telewizję, jesteśmy, dosłownie, bombardowani fałszem i zaklinaniem prawdy przez rasowych rzezimieszków, którzy wszystko kroją na swoją miarę, a tą komercyjną - zwłaszcza.

Krótko mówiąc, a raczej: pisząc: w dzisiejszych czasach prawie wszystkie źródła prawdy wyschły, a ich miejsce zajęła pseudo prawda użyteczna.

Może tylko publikacje naukowe, częściowo, się temu oparły, ale także i w tej dziedzinie jakże często słyszymy o nadużyciach w celu zrealizowania niecnych zamiarów samego autora.

Nawet religijne kanony zostają nachalnie modyfikowane, a sami hierarchowie kościoła uznają, iż warto coś zmienić, aby... nie tracić wiernych. Tyle tylko, że współczesnemu człowiekowi trudno przystać na dogmaty, które mają się w takich okolicznościach coraz lepiej, ale kosztem... śmieszności.

Konkludując: prawda umiera, i to nawet w chwili jej powstawania - wyłączając z tego jej twórcę, na ogół, zresztą.

Kiedyś historia tworzyła prawdę - teraz, i owszem, historia jest wieczna jak przemijanie czasu, ale prawdziwa "prawda" umarła.

Nie ma szacunku do prawdy - nie ma szlachetnych ludzi, ot i wszystko.

Temat prawdy jest nieskończony jak wszechświat i opinie na na ten temat.
princessa2013

PostWysłany: Pon Kwi 15, 2013 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gazety piszą to co ludzie chcą usłyszeć, czętso są źródłem wpływowych osób i nie są obiektywne, często są stronnicze, artykuły nie stanowią dowodu.
Poza tym popatrzcie na wypowiedzi dziennikarzy, to są ich emocje, które są przekazać, ktoś stojący z boku będzie widział to samo zdarzenie zupełnie inaczej
minewra

PostWysłany: Sro Maj 15, 2013 4:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj możesz napiać polemikę. Jest różnica między Super Expressem a Gazetą Wyborczą a Naszym Dziennikiem. Każda z nich kreuje swój światopogląd i swoje myśli. Historyk, który pisze w czasopiśmie nie pozwoli sobie na takie coś. Czasopismach też raczej będą ukrywane emocje to zależy jeszcze od autora.
Powrót do góry
nauczycielka91

PostWysłany: Pon Mar 13, 2017 9:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gazeta ma z założenia się sprzedawać, a nie prowadzić kronikę historyczną. Doliczając do tego możliwe łapówki za napisanie artykułu, pogląd polityczny autora i dużą wyobraźnie - gazeta nigdy nie była dobrym źródłem historycznym. Zresztą wystarczy przeczytać sobie teraz jedną...
iri

PostWysłany: Czw Mar 23, 2017 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bo dziennikarze są sprzedajni, a papier gazetowy łatwo się ściera Wink
mattglitt

PostWysłany: Pią Cze 02, 2017 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gazety piszą to co ludzie chcą usłyszeć
blue

PostWysłany: Sob Cze 24, 2017 6:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja uważam, że jak najbardziej może nim być. No bo niby czemu nie? Moi rodzice zawsze zachowują gazety z ważnych dni..
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: