EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyEkologia. Interakcje pomiędzy populacjami.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Wto Sty 08, 2008 8:41 pm    Temat postu: Ekologia. Interakcje pomiędzy populacjami. Odpowiedz z cytatem

Dwie populacje mogą, ale nie muszą, oddziaływać na siebie. Ten wzajemny wpływ może być korzystny lub nie. Klasyfikacja interakcji jest oparta na korzyściach lub stratach, jakie odnosi jeden lub oba gatunki. Gdy żadna z dwóch populacji nie wpływa na drugą, to mamy do czynienia z neutralizmem.
Interakcje antagonistyczne
Do współzależności niekorzystnych, czyli interakcji antagonistycznych, zaliczamy: amensalizm, konkurencję, drapieżnictwo i pasożytnictwo.
Amensalizm to typ oddziaływania, w którym populacja jednego gatunku hamuje rozwój drugiej populacji (np. za pomocą związków chemicznych), nie ponosząc strat i nie czerpiąc z tego żadnych korzyści (tzw. „pies ogrodnika). Do amensalów należy np. grzyb pędzlak wytwarzający antybiotyk, który hamuje rozwój bakterii. Inny przykład stanowi allelopatyczne działanie orzecha czarnego. W organach tej rośliny występuje nietoksyczny chinon, który wypłukany przez deszcz utrudnia rozwój innym roślinom w sąsiedztwie orzecha.
Konkurencja jest najpowszechniejszym rodzajem interakcji między organizmami. Konkurencja zachodzi między osobnikami o tych samych wymaganiach życiowych, zajmujących tę samą przestrzeń i korzystających z tych samych zasobów będących w niedomiarze. Dotyczy osobników o wspólnej niszy ekologicznej. Konkurencja jest tym silniejsza, im ściślej pokrywają się potrzeby życiowe. Najostrzej zaznacza się ona między gatunkami tego samego gatunku (konkurencja wewnątrzgatunkowa) lub gatunków blisko spokrewnionych (np. szczur wędrowny i szczur śniady) albo między osobnikami różnych gatunków (konkurencja międzygatunkowa) o podobnych wymaganiach (np. zwierzęta roślinożerne: antylopa, zebra, bawół).

Drapieżnictwo zachodzi w układzie drapieżca-ofiara. To typ oddziaływania, w którym osobniki jednego gatunku (drapieżcy) zjadają osobniki innego gatunku (ofiary). Istnienie drapieżców i ofiar jest jednym z mechanizmów regulujących liczebność zwierząt w biocenozie. Drapieżniki (np. rysie) rozmnażają się, co prowadzi do wzrostu ich liczebności. Polując na ofiary (zające), powodują ich masowe wymieranie, czego skutkiem jest obniżenie ich liczebności. Pociąga to za sobą z kolei spadek liczebności pozbawionego pokarmu drapieżcy. Zmniejszenie populacji drapieżcy pozwala na rozwój populacji ofiary. Pojawiające się spadki i wzrosty liczebnośći populacji drapieżcy i ofiary mają charakter cykliczny.
Pasożytnictwo to negatywny typ zależności między żywicielem a pasożytem. Pasożyt żyje kosztem gospodarza i działa na jego szkodę. Najczęściej jednak nie zabija go, ponieważ śmierć żywiciela wiązałaby się również ze śmiercią pasożyta. Pasożyty wykazują szereg przystosowań morfologicznych i fizjologicznych do trybu życia, jaki prowadzą. Ze względu na umiejscowienie pasożyta na żywicielu można wyróżnić pasożytnictwo zewnętrze i wewnętrzne. Do pasożytów zewnętrznych zalicza się: pijawki, kleszcze, wszy, pchły, jemioła, huba. Pasożyty wewnętrzne reprezentują: bakterie (dwoinka rzeżączki, prątek gruźlicy, pałeczki czerwonki), pierwotniaki chorobotwórcze (zarodziec malarii, pełzak czerwonki), grzyby pasożytnicze (rdza zbożowa), robaki pasożytnicze (tasiemiec uzbrojony, nieuzbrojony, bąblowiec, motylica wątrobowa, włosień kręty, glista). Zupełnie specyficznym typem pasożytnictwa jest kukułka podrzucająca jaja do cudzych gniazd.


Interakcje nieantagonistyczne

Wśród oddziaływań nieantagonistycznych, protekcyjnych wymienia się komensalizm, protokooperację, mutualizm.
Komensalizm to typ relacji między dwoma gatunkami, w których jeden komensal czerpie korzyści z istnienia drugiego, nie przynosząc mu korzyści ani nie czyniąc szkody. Przykłady stanowią hiena, szakal czy sęp, korzystające z resztek upolowanej przez lwa zdobyczy. Przykładem komensalizmu jest występowanie w gniazdach ptaków czy w norach ssaków owadów, które korzystają ze schronienia i resztek pokarmu gospodarza. Typowy przykład komensalizmu stanowią rekin z mała rybą podnawką, czy też wieloryb i osadzająca się na jego ciele pąkla. Komensal może żyć również wewnątrz organizmu gospodarza, nie wyrządzając mu szkody, np. pierwotniaki żyjące w skrzelach małży, czy ryba różanka składająca jaja w skrzelach małży.

Protokooperacja jest to okresowe współżycie dwu gatunków, które czerpią korzyści ze swojej obecności, ale jednocześnie nie są całkowicie od siebie uzależnione. Każdy z nich jest zdolny do życia bez obecności drugiego, np. krab pustelnik i ukwiał czy bawół i ptaki bąkojady. Ukwiał korzysta z resztek pokarmu kraba pustelnika i wykorzystuje go jako środek lokomocji, sam zaś ze swymi parzydełkami stanowi jego ochronę. W przypadku bawołu i ptaków bąkojadów – bąkojady oczyszczają skórę bawołu z pasożytów i wcześniej ostrzegają go o zbliżającym się niebezpieczeństwie, same zaś siedząc na grzbiecie bawołu, mają stałe i bezpieczne miejsce żerowania oraz lepsze pole widzenia.
Mutualizm to nieodzowna, ścisła współzależność dwu różnych gatunków czerpiących obopólne korzyści, przy czym jeden gatunek nie jest zdolny do życia bez obecności drugiego, np. glony i grzyby tworzące porosty. Grzyb dostarcza tkanki podtrzymującej, a glon zapewnia produkty fotosyntezy. Wiele znanych gatunków grzybów kapeluszowych dojrzewa tylko wówczas, gdy grzybnia ich wyrasta w sąsiedztwie korzeni drzew, np. maślak – sosna, koźlarz – brzoza, borowik – dąb, jest to tzw. mikoryza. Mikoryza oznacza współżycie korzeni rośliny naczyniowej z grzybem. Wyróżnia się mikoryzę ektotroficzną, gdy strzępki grzyba oplatają korzenie i wnikają między komórki jego kory i mikoryzę endotroficzną, gdy strzępki grzyba dostają się do wnętrza komórek. Grzyb pobiera od swego partnera węglowodany, ten natomiast uzyskuje od grzyba wodę z solami mineralnymi, związki azotowe i fosforowe oraz substancje wzrostowe. Współżycie z grzybem jest dla niektórych roślin bezwzględnie konieczne, w razie braku partnera grzybowego roślina ginie. Także flora bakteryjna przewodów pokarmowych wielu zwierząt, np. przeżuwaczy (krowa, jeleń, koza, wielbłąd), odgrywa ważną rolę w procesach trawienia ( w szczególności celulozy), a ponadto dostarcza organizmowi wielu cennych witamin, np. B i K. Z kolei bakterie korzystają w takich warunkach z optymalnej temperatury, beztlenowego środowiska i stałego dopływu pokarmu nieprzyswojonego przez zwierzę. Podobny przykład stanowią termity i żyjące w ich przewodzie pokarmowym pierwotniaki. Jeszcze innym przykładem są mrówki żyjące w mutualistycznej symbiozie z grzybami z rodzaju Atta. Mrówki grzybiarki odżywiają się grzybami hodowanymi na odchodach owadów lub na rozkładających się roślinach. Symbioza mrówek grzybiarek z grzybem polega na uzupełnianiu produktów metabolizmu obu organizmów - grzyb wykorzystuje zdolność rozkładu białek przez mrówki, a mrówki pośrednio korzystają ze zdolności grzyba do rozkładu celulozy oraz bezpośrednio odżywiają się nim.


Czytaj więcej w "Ekologia z ochroną środowiska" Ewa Pyłka-Gutowska
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Moska90
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 13 Paź 2015
Posty: 477

PostWysłany: Sob Sie 20, 2016 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszyscy jesteśmy powiązani, ale nie każdemu wychodzi to na dobre. Niestety w przypadku ukąszenia przez kleszcza, moga pojawić się bardzo groźne dla życia powikłania. Dlatego warto od razu dowiedzieć się, czy nie jest się zarażonym dzięki wysłaniu kleszcza do zbadania w https://zbadajkleszcza.pl/badanie-kleszcza/ To daje dużo spokoju.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
amerigoDołączył: 31 Gru 2016
Posty: 5

PostWysłany: Sob Gru 31, 2016 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawy artykuł - niestety, bardzo niewielu z nas o tym wie
_________________
Blog o zdrowiu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
amnezja8Dołączył: 02 Sty 2017
Posty: 4

PostWysłany: Pon Sty 02, 2017 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Interesujace...Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
majja338Dołączył: 10 Sty 2017
Posty: 5

PostWysłany: Wto Sty 10, 2017 9:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to prawda, jest to bardzo interesujace.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Pabo135Dołączył: 12 Sty 2017
Posty: 8

PostWysłany: Czw Sty 12, 2017 12:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem, bardzo ciekawe muszę przyznać.
_________________
Read more here
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pasiczna
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 26 Paź 2015
Posty: 588

PostWysłany: Czw Kwi 13, 2017 11:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam w tą cała ekologię nie do końca wierzę. Wydaje mi się, że to trochę bujda. Czytałam niedawno artykuł na ten temat: http://pracabiznes.com.pl/czy-bycie-ekologicznym-sie-oplaca/ i zastanawiam się ile w ekologii jest prawdy a ile udawania. A Wy wierzycie w ekologię?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mirek154Dołączył: 20 Kwi 2017
Posty: 5

PostWysłany: Czw Kwi 20, 2017 5:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co ekologia ma do tego
_________________
http://www.3escorts.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AlfredChikokDołączył: 11 Sie 2017
Posty: 11

PostWysłany: Pią Sie 11, 2017 3:26 pm    Temat postu: mutualizm - symbioza Odpowiedz z cytatem

mutualizm to nie czasem synonim słowa "symbioza"? Jeżeli się mylę to niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu.
_________________
Jacob Sartorius Phone Number
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
erytrolsDołączył: 14 Sie 2017
Posty: 5

PostWysłany: Pon Sie 14, 2017 10:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawa porcja informacji, dużo dowiedziałem się o właściwym znaczeniu słowa "ekologia", dziękuję!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
stefan4341Dołączył: 26 Wrz 2017
Posty: 5

PostWysłany: Wto Wrz 26, 2017 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla mnie to dziwne jest
_________________
dietetyka katowice
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
kazik552Dołączył: 18 Sty 2018
Posty: 1

PostWysłany: Czw Sty 18, 2018 8:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli potrzebujesz kobiecego towarzystwa i masz ochotę na odrobinę szaleństwa, ta oferta jest dla Ciebie. W agencji http://www.heathrow-escorts-girls.co.uk znajdziesz propozycję towarzystwa wielu seksownych dziewczyn,
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl