EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyOdnawialne źródła energii. Elektrownie wiatrowe.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 8:05 pm    Temat postu: Odnawialne źródła energii. Elektrownie wiatrowe. Odpowiedz z cytatem

Charakterstyka energii wiatru

Wiatr jest odnawialnym źródłem energii. Jest to ruch powietrza spowodowany różnicą gęstości ogrzanych mas powietrza i ich przemieszczania się ku górze. Wytworzone podciśnienie powoduje zasysanie zimnych mas powietrza. Energia wiatru jest energią pochodzenia słonecznego - powietrze jest ogrzewane przez promieniowanie. Ruch wirowy Ziemi (siła Coriolisa) oraz prądy morskie także mają wpływ na kierunki przemieszczania się mas powietrza.
Wiatry wiejące nad powierzchnią lądów, w miejscach odpowiednich do zainstalowania siłowni wiatrowych (z uwzględnieniem strat), mają potencjał energetyczny o mocy 40TW. Dla porównania – potencjał śródlądowej energii wodnej nie przekracza 4TW.
Możliwości energetycznego wykorzystania wiatrów wiejących nad otwartym morzem szacowane są na około 20TW. Ta różnica wynika z kłopotów z zakotwiczeniem siłowni wiatrowych oraz mniejszą niż w przypadku lądowych, stacjonarnych siłowni wiatrowych wysokością wieży zamocowanej w dnie, na barce lub platformie.
Wyniki badań przeprowadzonych w Danii wskazują na znaczne wahania energii wiatru w skali miesięcy – ok. 40% i znaczne wahania w skali lat – ok. 15%. Na przykład dla średniej miesięcznej energii wiatru określonej jako 100% w poszczególnych miesiącach uśrednione wyniki dla poszczególnych miesięcy są następujące: styczeń 149%, marzec 133%, maj 81%, czerwiec 68%, sierpień 73%, październik 107%, grudzień 126%.
Wykorzystanie energii wiatru jest możliwe również w Polsce, gdzie średnie rozkłady prędkości wiatru dla miesięcy letnich wynoszą 3,4 m/s i dla zimowych 3,8 m/s. Zgodnie z klasyfikacją Państwowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, I klasa zasobów energetycznych wiatru, obejmująca Pomorze oraz północno-wschodni skrawek Suwalszczyzny, nie ustępują najlepszym lokalizacjom w Niemczech. W rejonach tych na poziomie 50m ponad ziemią średnia roczna prędkość wiatru osiąga prędkość wiatru 7 m/s, podczas gdy dolną granicą opłacalności eksploatacji małych turbin wiatrowych (5-6kW) jest prędkość wiatru 4 m/s, natomiast dla elektrowni wiatrowych prędkość 5,5 m/s. Górną granicą pracy jest prędkość 30 m/s.


_________________
Matura z biologii
Kulturystyka


Ostatnio zmieniony przez werych dnia Nie Sty 20, 2008 8:07 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 8:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przegląd konstrukcji turbin wiatrowych. Światowy rozwój energetyki wiatrowej.

Siłownie wiatrowe są konstrukcyjnie bardzo podobne do siebie. Na ogół mają wirnik trójpłatowy, rzadziej dwupłatowy lub jednopłatowy, o poziomej osi, ustawiony na wiatr i zamocowany w gondoli stalowej lub z tworzywa sztucznego. Średnica wirnika dla standardowej siłowni o mocy 600kW może być różna i wynosi od 43m do 48 m. minimalna wysokość wieży rurowej lub w postaci stalowej kratownicy , na której mocowana jest gondola, wynosi 40m, ale buduje się również wieże wyższe, np. 60, 80m (najwyższe do 100m).
Lata dziewięćdziesiąte XX wieku to gwałtowny rozwój energetyki wiatrowej – aeroenergetyki – na świecie, który w następnej dekadzie ulegał dalszemu przyspieszeniu o ok. 30% rocznie. W 1992 roku w światowej energetyce wiatrowej moc zainstalowana wynosiła 2,5 GW, podczas gdy pod koniec 2003 roku już 40 GW. Prawie ¾ tej mocy przypada na Europę. W rozwoju tym można wyszczególnić dwa podstawowe kierunki: mała energetyka autonomiczna (gospodarstwa domowe, zakłady produkcyjne) o mocy do kilkuset watów (W) do kilkudziesięciu kilowatów (kW), przyłączona na ogół do sieci wydzielonej, oraz duże elektrownie wiatrowe o mocy od kilkuset kilowatów (kW) do kilku megawatów (MW), włączone w krajową sieć elektroenergetyczną. Koszty produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wiatrowy są zależne od prędkości wiatru i polityki ekologicznej kraju. Prognoza rozwoju światowej energetyki wiatrowej do 2020 roku wskazuje na realną możliwość 12% udziału energii elektrycznej, otrzymanej w siłowniach wiatrowych, w całkowitym światowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce
Po licznych opracowaniach naukowych dokumentujących możliwości energetycznego wykorzystania energii wiatru w Polsce, dokumentach kreujących politykę ekologiczną państwa (Polityka Ekologiczna Państwa), uchwałach Sejmu RP i innych działaniach, Polska doczekała się w końcu Strategii Rozwoju Energetyki Odnawialnej. Została ona przyjęta przez Radę Ministrów w dniu 5 września 2000 roku i wyznacza ilościowe udziały energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energii pierwotnej. W latach 2010 i 2020 udziały te mają wynosić 7,5% i 14%. Realizacja tego celu wymaga równoległego i skoordynowanego wdrażania kilkuletnich programów wykonawczych dla poszczególnych odnawialnych źródeł energii, w tym również energetyki wiatrowej. Wpływ na rozwój energetyki ze źródeł odnawialnych w Polsce ma ustawa Prawo energetyczne, oraz ustawa Prawo ochrony środowiska, która to np. nakłada na obowiązek posiadania koncesji na wytwórcę energii elektrycznej.
Narodziny polskiej energetyki wiatrowej przypadaja na rok 1991, w którym to roku rozpoczęła pracę pierwsza w Polsce elektrownia wiatrowa w Lisewie (woj. pomorskie). Parametry tej elektrowni są następujące: moc 150kW, wysokość zawieszenia trójpłatowego wirnika 32,7 m, średnica wirnika 24,6 m, prędkość obrotwa 38 obr./min., minimalna prędkość wiatru 4 m/s i maksymalna 20 m/s. Od tego czasu obserwuje się istotny i stały przyrost mocy elektrowni wiatrowych w Polsce.

Efekt ekologiczny, prognozy i perspektywy aeroenergetyki w Polsce do 2030r.
Korzyścią ekologiczną wyprodukowania 1 kW x h energii elektrycznej w elektrowni wiatrowej, w stosunku do tradycyjnie wyprodukowanej w elektrowni węglowej, jest uniknięcie emisji do atmosfery następujących zanieczyszczeń:
-5,5 g SO2
-4,2 g NOx
-700 g CO2
-49 g pyłów i żużlu.

Koncepcje przyszłościowe energetyki wiatrowej
Rozwój energetyki wiatrowej nie ogranicza się tylko do budowania kolejnych farm wiatrowych w rejonach nadmorskich, zwłaszcza że za kilka lat skończą się ekonomicznie opłacalne i akceptowalne przez społeczeństwo miejsca przyszłych ich lokalizacji. W wyniku zbyt dużego nasycenia pasa nadmorskiego instalacjami aeroenergetycznymi może ulec dewastacji niepowtarzalny krajobraz miejscowości nadmorskich, co w konsekwencji doprowadzi do obniżenia ich turystyczno-rekreacyjnych walorów. Może się wówczas okazać, że szkody ekonomiczne poniesione przez lokalne społeczności są dużo większe niż zyski z podatków od firm eksploatujących turbiny wiatrowe. Dlatego strategia dalszego rozwoju energetyki wiatrowej uległa zmianie w następujących kierunkach:
Lokalizacja kolejnych farm wiatrowych w rejonach nadmorskich, ale nie na lądzie, lecz w morzu;
Budowania, za przykładem małej energetyki wodnej, małych turbin wiatrowych (MTW), zapewniających zdecentralizowanie źródła energii na potrzeby lokalne;
Wykorzystanie energii wiatru do innych celów niż tylko produkcja energii elektrycznej.

Morskie farmy wiatrowe (MFW)
MFW powinny się znajdować możliwie blisko brzegu, ze względu na małą głębokość (do 25 m) oraz koszty linii przesyłowych, ale jednocześnie na tyle daleko, aby nie były z brzegu widoczne (minimum 2 km), powinny być także ustytuowane poza szlakami komunikacyjnymi i strefami połowów. Wyższe o ok. 50% koszty inwestycyjne MFW w porównaniu z instalacjami lądowymi są częściowo rekompensowane lepszymi parametrami wiatrów, których prędkość jest od kilku do kilkunastu procent większa od prędkości wiatrów lądowych hamowanych przez drzewa, budynki czy nierówności terenu. Wiatry morskie ponadto charakteryzują się większą stabilnością i są bardziej przewidywalne niż lądowe. Zdaniem ekspertów, przyszłość europejskiej energetyki ze źródeł odnawialnych wiąże się z dalszym rozwojem MFW. Koszt wybudowania wieży i usadowienia jej na dnie morskim wraz z turbiną wiatrową wynosi ok. 1,5 mln PLN i jest o 50% wyższy niż koszt instalacji lądowej. Dlatego też zainteresowanie inwestorów było w pierwszej kolejności skierowane na instalacje lądowe. Obecnie, po zagospodarowaniu najbardziej korzystnych lokalizacji lądowych, przyszła kolej na rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małe turbiny wiatrowe (MTW)
Jeśli przyjąć, że granicą podziału turbin wiatrowych na małe i duże (zawodowe) jest moc 1 MW, to ponad połowę z pracujących turbin w Polsce należy zakwalifikować do MTW. Nie produkują one jednak energii na potrzeby własne, lecz sprzedają [prąd elektryczny zakładom energetycznym i dlatego należy je zaliczyć do elektrowni zawodowych.
Dlatego bardziej przejrzysty będzie podział nie ze względu na moc turbiny, lecz na przeznaczenie wyprodukowanej przez nią energii. W myśl tego podziału, do MTV zaliczamy turbiny wiatrowe pracujące na potrzeby własne właściciela, np. na potrzeby rolnicze, w szczególności do oświetlenia domów, szklarni, pomieszczeń gospodarczych, ogrzewania mieszkań oraz suszenia płodów rolnych. MTW, podobnie jak MEW, ze względu na małą moc pojedynczej turbiny nie dorównują rozwiązaniom zawodowym, lecz po zsumowaniu mocy wszystkich jednostek mogą stanowić istotny potencjał energii OŹE w kraju. Dlatego również w Polsce rozwój energetyki wiatrowej powinien bazować na małych rozproszonych siłowniach wiatrowych.
MTV mają następujące zalety:
- Ze względu na możliwość pracy już przy prędkości wiatru 2 m/s, mogą być eksploatowane na terenie całego kraju;
- Są odporne na silne wiatry, cyklony, gwałtowne podmuchy, burze piaskowe;
- Koszt produkcji energii elektrycznej jest w nich stosunkowo niski;
- Ich instalacja jest stosunkowo łatwa, w porównaniu z dużymi turbinami wiatrowymi;
- Nie wymagają linii przesyłowych, nie występują więc straty przesyłu i koszty inwestycyjne, eksploatacyjne i konserwacyjne z tym związane;
- Stwarzają nowe miejsca pracy, szczególnie na wsi, gdzie występuje największe bezrobocie;
- Ich negatywne oddziaływanie na środowisko jest pomijalnie małe, czego nie można powiedzieć o turbinach zawodowych;
- Nie psują krajobrazu (?).


Wady i zalety siłowni wiatrowych

Siłownie wiatrowe mają następujące zalety:
- Nie zanieczyszczają środowiska naturalnego;
- Energia wiatru jest bezpłatna;
- Mogą być budowane na nieużytkach (pustynie, wybrzeże, skały);
- Zapewniają nowe miejsca pracy.

Wady siłowni wiatrowych to:
- Wysokie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne;
- Ze względu na cykliczność pracy wymagają stosowania akumulatorów energii;
- Stanowią zagrożenia dla ptaków (szczególnie dla ptaków wędrownych, przecinają ich szlaki wędrówek);
- Są źródłem hałasu;
- W wyniku drgań mogą być źródłem infradzwięków;
- Efekt stroboskopowy.

Czytaj więcej w "Proekologiczne odnawialne źródła energii" Witold M. Lewandowski
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tekla62
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 09 Lip 2014
Posty: 632

PostWysłany: Czw Lip 21, 2016 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadmorskich klimatach mnóstwo ich jest i spełniają swoje zadania bardzo dobrze. Wiele osób myśli o tym ale trochę inwestycja spora. Dodatkowo warto pomyśleć o innych formach energii odnawialnej, aby zaoszczędzić w domu. czytałam o tym na: Schneider Electric i naprawdę mają świetne propozycje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Fuel304Dołączył: 22 Lip 2016
Posty: 1

PostWysłany: Pią Lip 22, 2016 3:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tekla62 napisał:
Nadmorskich klimatach mnóstwo ich jest i spełniają swoje zadania bardzo dobrze. Wiele osób myśli o tym ale trochę inwestycja spora. Dodatkowo warto pomyśleć o innych formach energii odnawialnej, aby zaoszczędzić w domu. czytałam o tym na: Schneider Electric i naprawdę mają świetne propozycje.


Super, dzięki za info Smile
_________________
Choroby dziąseł
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adik356
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 14 Lip 2014
Posty: 149

PostWysłany: Czw Gru 22, 2016 10:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem bardzo fajna propozycja godna uwagi z takimi energiami odnawialnymi. Wiele takich propozycji widziałam na: Schneider Electric . Mają tam wiele ciekawych pomysłów jak zaoszczędzić na energii, co montować i instalować itd. Warto w wolnym czasie tam zajrzeć .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
alancraftDołączył: 16 Lut 2016
Posty: 29

PostWysłany: Wto Sty 31, 2017 11:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zawsze jak ktos ma jakieś wątpliwości można jakiś specjalistów zapytać np z firmy outsourcingowe. Ostatnio wysłałam zapytanie do http://www.eko-projekt.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alek692Dołączył: 31 Sty 2017
Posty: 1

PostWysłany: Wto Sty 31, 2017 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A no to dzięki za namiar w takim razie.
_________________
http://meble-do-jadalni-i...at.galeriameblipremium.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ramahaDołączył: 07 Lut 2017
Posty: 1
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Wto Lut 07, 2017 4:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nad morzem to widze maja na bogato Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
luterjoxDołączył: 16 Mar 2017
Posty: 3

PostWysłany: Czw Mar 16, 2017 6:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzięki za info !
_________________
www.toppastillas.eu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kamkaDołączył: 21 Wrz 2017
Posty: 5

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy elektrownie wiatrowe są popularne? Ile ich mamy?
_________________
http://www.smartgrid.agh.edu.pl/index.php/84-smgrid-rozne/104-inteligentne-systemy-elektroenergetyczne-ang-smart-grid
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tado971Dołączył: 25 Sty 2018
Posty: 1

PostWysłany: Czw Sty 25, 2018 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znowu nieudana randka i milczący telefon? Dziewczyna nie dzwoni, nie pisze lub zapadła się pod ziemię. Trzeba odłożyć przyjemności na bliżej nieokreśloną przyszłość? Nic z tych rzeczy, w końcu jest http://www.wembley-escorts.com .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl