EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyMeteorologia, Klimatologia, Atmosfera

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 8:22 pm    Temat postu: Meteorologia, Klimatologia, Atmosfera Odpowiedz z cytatem

Atmosfera Ziemi spełnia rolę parasola ochronnego przed szkodliwym promieniowaniem z kosmosu i umożliwia życie na Ziemi. Stan fizyczny atmosfery, jej skład chemiczny i dynamika procesów w niej zachodzących wpływają na inne elementy środowiska, w tym także na warunki życia na Ziemi. W atmosferze, a szczególnie w jej przypowierzchniowej warstwie (troposferze) zachodzą procesy kształtujące pogodę i klimat na Ziemi.

Pogodą nazywa się aktualny stan atmosfery w danym miejscu. Określa ją stan składników, do których należą: temperatura powietrza, ciśnienie, wilgotność, wiatr, zachmurzenie, opady i osady atmosferyczne oraz inne zjawiska, np. burze. Stan składników jest efektem działania procesów: obiegu ciepła, wilgoci, krążenia powietrza, zwanych procesami klimatotwórczymi. Źródłem ich energii jest promieniowanie słoneczne. Stąd pogoda w danym miejscu zmienia się także w rytmie dobowym i rocznym. Na podstawie wieloletnich obserwacji przebiegu pogody w ciągu roku określa się klimat, czyli całokształt stanów pogody właściwy danej krainie. Składniki klimatu są takie same jak składniki pogody. Na przebieg procesów klimatotwórczych, a w rezultacie na zróżnicowanie klimatu na Ziemi wpływa kształt Ziemi i jej ruchy oraz zróżnicowanie powierzchni. Stąd do geograficznych czynników klimatycznych zalicza się przede wszystkim:
-szerokość geograficzną, wraz z którą zmienia się oświetlenie,
-rozkład lądów i mórz,
-wysokość nad poziomem morza,
-ukształtowanie terenu,
-prądy morskie,
-szatę roślinną,
-pokrywę śnieżną i lodową.

Efektem procesów klimatotwórczych i wpływu czynników klimatycznych jest charakterystyczny przebieg i rozkład na Ziemi poszczególnych elementów klimatu, tj. temperatury, ciśnienia, opadów.
Głównym źródłem ciepła na Ziemi jest promieniowanie słoneczne w postaci promieniowania krótkofalowego. Jest ono pochłaniane przez powierzchnie Ziemi, która, ogrzewając się, sama staje się źródłem promieniowania, tym razem długofalowego - cieplnego ogrzewającego powietrze. Temperatura powietrza w przygruntowej warstwie zależy zatem od ilości energii cieplnej wypromieniowanej przez grunt. W poszczególnych szerokościach geograficznych (strefach oświetlenia), wraz ze zmianami pór dnia i roku zmieniają się proporcje pomiędzy okresem i ilością dostarczanego ciepła do powierzchni gruntu o jego wypromieniowywaniem. Energia słoneczna dociera dociera tylko w ciągu dnia, a jej ilość zmniejsza się wraz ze zmniejszaniem się wysokości Słońca nad horyzontem. Maksymalna ilość dociera przy zenitalnym położeniu Słońca, a przy wysokości 30o ilość ta spada do połowy. Nocą następuje tylko utrata ciepła.
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Sro Wrz 05, 2007 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodatkowo w niższych warstwach powietrze zawiera również składniki występujące w różnych zmiennych ilościach. Są to: dwutlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, amoniak, para wodna oraz inne związki chemiczne w postaci stałej lub ciekłej. Niektóre z nich zwane są tzw. gazami cieplarnianymi.
W pionie atmosfera ziemska sięga do kilkuset kilometrów. Jej granica jest trudna do ustalenia ze względu na spadającą jej gęstość i problem uznania jaka gęstość cząstek oznacza jeszcze atmosferę, a jaka już nie a wyraźnej granicy nie ma. Prawie 50% całej masy atmosfery mieści się w warstwie do 5 km a do 15 km około 90 %.
Właściwości fizyczne atmosfery zmieniają się z wysokością i z tego powodu dzieli się ją na kilka warstw. Najbliżej powierzchni Ziemi leży troposfera, dalej w kolejności leżą: stratosfera, mezosfera, termosfera i egzosfera. Pomiędzy tymi warstwami znajdują się warstwy przejściowe nazywane odpowiednio: tropopauza, stratopauza, mezopauza, termopauza.

Troposfera – 0-11 km
Tropopauza
Stratosfera - 11-50 km
Stratopauza
Mezosfera - 50-80 km
Mezopauza
Termosfera – 80-500 km
Termopauza
Egzosferaz - >500
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
monia-rDołączył: 03 Paź 2007
Posty: 2

PostWysłany: Sro Paź 03, 2007 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, chciałabym się dowiedzieć jak interpretować wyniki badań za pomocą aktynometrów, oraz na czym polega metoda tych badań.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
monia-rDołączył: 03 Paź 2007
Posty: 2

PostWysłany: Sro Paź 03, 2007 12:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze interesuje mnie sposób działania aktynometru oraz przygotowanie go do pracy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Nie Paź 07, 2007 5:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aktynometr służy do pomiaru promieniowania bezpośredniego. Odbiornikiem promieniowania jest tarcza ze srebrnej folii o grubości 0,003 mm i średnicy 11 mm, pokryta sadzą, do której przyspawane są czynne spojenia termobaterii złożonej z 24 (do 36) elementów termoelektrycznych ułożonych gwiaździście. Bierne spojenia (zaciemniona strona tarczy) przylutowane są do miedzianego pierścienia umieszczonego wewnątrz rury aktynometru. Wolne końce termobaterii połączone są z galwanometrem, którego wskazania są propocjonalne do różnicy temperatur między spoinami.
Czynny element umieszczony jest wewnątrz rury aktynometru ( o długości 11 cm i średnicy 20 mm) i zaopatrzony w przesłonę. Między obserwacjami rura jest zasłonięta.
Przyrząd ustawia się pod kątem równym szerokości geograficznej miejsca pomiaru, a następnie skierowuje się go na Słońce tak, aby promień świetlny padał przez otwór na ekranik na obudowie. Bezwładność przyrządu wynosi 25 - 30 s.


więcej
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hauratonDołączył: 31 Lip 2017
Posty: 3

PostWysłany: Pon Lip 31, 2017 10:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedy chcesz nowoczesnych systemów rozsączania powinieneś zdecydować się na Hauraton.Osobiście polecam tą firmę, gdyż korzystam z odwodnień liniowych FASERFIX Point Standard.
_________________
www.hauraton.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kolikas32dDołączył: 15 Mar 2018
Posty: 1

PostWysłany: Czw Mar 15, 2018 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak naprawdę każdy wybierze to co mu rodzina podpowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl