EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyŁowiectwo

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Nie Paź 28, 2007 5:57 pm    Temat postu: Łowiectwo Odpowiedz z cytatem

Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego, w rozumieniu ustawy oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.
Gospodarka łowiecka to jedna z dziedzin gospodarki leśnej, która poprzez zabiegi hodowlane stwarza optymalne warunki zwierzętom łownym, a ponadto chroniąc gatunki rzadkie i zagrożone przyczynia się do utrzymania biologicznej równowagi w naturze.

Celem łowiectwa jest:
- ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych
- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny
- uzyskanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego
- spełnianie potrzeb społecznych w zakresie usprawniania myślistwa, kultywowanie tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej

Gospodarka łowiecka:
Gospodarka łowiecka jest to działalność w zakresie ochrony, hodowli i pozyskania zwierzyny. Gospodarka łowiecka prowadzona jest w obwodach łowieckich przez dzierżawców lub zarządców w oparciu o:
1. Roczny plan zawierający zadania z zakresu poprawy warunków bytowania zwierząt łownych, dokarmiania, budowy urządzeń, zasilania populacji i pozyskiwania zwierząt łownych, ochrony przyrody
Liczebność i jakość zwierząt łownych, strukturę płciową i wiekową populacji, przyrost naturalny, szkody w lasach oraz uprawach i płodach rolnych wyrządzone przez zwierzęta łowne.
2. Wieloletnie łowieckie plany ustalone przez dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w porozumieniu z wojewodami i z PZŁ na okres 10 lat oraz charakterystykę rejonu hodowlanego.
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Pon Lis 05, 2007 8:34 pm    Temat postu: 03 listopada Dzień Św. Huberta - patrona myśliwych i leśnikó Odpowiedz z cytatem

03 listopada Dzień Św. Huberta - patrona myśliwych i leśnikówŚw. Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, był potomkiem królewskiego rodu Merowingów. Zamiłowanie do polowania odziedziczył po swoim ojcu. Towarzyszył mu często na łowach. Ponoć w wieku 14 lat uratował ojcu życie podczas polowania na niedźwiedzia w Pirenejach. Pełnoletni Hubert udaje się na dwór króla Frankonii, gdzie poślubia córkę Pepina z Heristal. Miał z nią syna Floriberta, późniejszego następcę na biskupstwie Liege.
Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w puszczach, gdzie nieustannie polował, polowanie było jego pasją. Ponoć prowadził także swobodne, wręcz hulaszcze życie. Tak było do roku 695, kiedy polując w Górach Ardeńskich, nie bacząc na nic, w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go za jego niepohamowaną pasję i nakazujący mu udać się do Lamberta - biskupa Maastricht - Tongres. Przejęty objawieniem, czyni jak mu głos nakazał. Udaje się na służbę bożą do biskupa Lamberta. Studiuje wiedzę kanoniczną i prowadzi działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Po śmierci Biskupa Lamberta w 704 lub705 roku, z rąk papieża Sergiusza otrzymuje sakrę biskupią.

Jako biskup, nieustannie przemierza pogańskie jeszcze wioski i miasta. Odnosi wiele sukcesów w zjednywaniu ludzi dla wiary w Chrystusa. Około roku717 przenosi stolicę biskupstwa do Leodium (Liege). Przed śmiercią miał wygłosić wzruszającą mowę, w której schorowany już i słaby, prosił swoje owieczki aby żyjąc po chrześcijańsku pozwoliły swojemu pasterzowi zasnąć w pokoju. Zmarł 30 maja 727 roku, w swej rezydencji w Teruneren. Pochowany został w kościele Św. Piotra w Liege. Za doczesne zasługi w krzewieniu Chrześcijaństwa wkrótce ogłoszony zostaje świętym. 3 listopada 743 roku, przeniesiono ciało, już świętego Huberta do głównego ołtarza. Okazało się wtedy, że mimo upływu czasu jego ciało nie dotknięte było rozkładem, a z grobu rozchodziła się ponoć przyjemna woń. W roku 825 doczesne szczątki Św. Huberta, przeniesione zostały do Andange, złożone w głównym ołtarzu kościoła. Miejscowość ta od tego momentu nosi nazwę Saint Hubert, a kościół miano Bazyliki Św. Huberta.

Dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta - 3 listopada - stał się świętem myśliwych i leśników. Święto to czczone jest uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych. W tradycji ludowej Św. Hubert czczony jest także jako patron lunatyków i chorych na epilepsję. Przypisuje mu się też szczególne orędownictwo w wypadkach wscieklizy. Kult Św. Huberta szybko rozprzestrzenił się w sąsiednich krajach, by niebawem objąć całą Europę z Hiszpanią i Anglią. W XI wieku wchłonął w siebie legendę o Św. Eustachym, poprzednim patronie myśliwych.

Ikonografia przedstawia Św. Huberta najczęściej w czasie polowania, gdy objawił mu się jeleń z krzyżem między tykami. W Polsce klasyką w tym zakresie są prace Jerzego Kossaka, który w 1937 roku na Światowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie otrzymał złoty medal za obraz przedstawiający widzenie Św. Huberta. Imieniem Św. Huberta nazwało się wiele kół i towarzystw myśliwskich. Znak wieńca z krzyżem jest też oficjalną od 1946 roku, odznaką Polskiego Związku Łowieckiego (od roku 1953 ze względów politycznych nie używany). Medal Św. Huberta ustanowiony w 1993 roku, nadawany jest za szczególne zasługi dla kultury łowieckiej.

źródło: łowiecki.pl
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wirginiaxx
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 04 Wrz 2014
Posty: 229
Skąd: Tychy

PostWysłany: Pon Lut 29, 2016 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem, że nie łatwo jest zostać myśliwym.
Jest wiele warunków które trzeba spełniać. Jednym z nich są takie specjalne szafy na bron s1.
Znajomy kilka lat się starał aby wstąpić do takiego koła łowieckiego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sciencesce
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 20 Wrz 2015
Posty: 144

PostWysłany: Wto Mar 01, 2016 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koło łowieckie to jedna sprawa ale akcesoria i odzież myśliwego to też nie taka tania sprawa.
Sprawdźcie tutaj.
Kupno całego kompletu to niezła próba dla portfela.
Fakt faktem pewnie się opłaca, a taki strój zresztą (spodnie+kurtkę) kupiłem ojcu, który często po lesie spaceruje. Także jeżeli chodzi o wytrzymałość i inne aspekty to z pewnością się opłaca Wink
Natomiast tak jak mówię, musimy również pamiętać o tym, że każdy myśliwy potrzebuje dobrego ubioru i akcesoriów, bez tego ani rusz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
halinka58Dołączył: 29 Mar 2016
Posty: 6

PostWysłany: Wto Mar 29, 2016 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie daleko jest łowiectwo ale ciekawa sprawa z takim czymś.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cassca
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 412

PostWysłany: Czw Mar 31, 2016 8:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa na pewno, ale jak przeczytałam http://www.agropolska.pl/pieniadze/rolnik-i-rybak-zawody-atrakcyjne-i-poplatne,419.html staje się to coraz bardziej opłacalne. Wyobrażam sobie, że może to być bardzo wciągająca praca i przyjemna, ale nie każdy się do tego nadaje. Ja bym sobie na pewno nie poradziła Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jjusti18
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 02 Kwi 2017
Posty: 318

PostWysłany: Pią Gru 22, 2017 9:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od jakiegoś czasu interesuję się łowiectwem to pewnie po moim dziadku, który był myśliwym. Od jakiegoś czasu rozglądam się nad lornetką, bo chce poobserwować zwierzęta. Ale wybór jest naprawdę spory i nie mam pojęcia na co zwrócić uwagę. Mój kuzyn nasunął mi namiary na pewien artykuł https://www.bomi.pl/ranking-lornetek-top-10-najlepszych-modeli/ ponoć tutaj dowiem się, które model są najlepsze i czym się różnią między sobą. Jestem bardzo ciekawa, dlatego chętnie się zapoznam z tymi wiadomościami.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Predator808Dołączył: 10 Sty 2018
Posty: 34

PostWysłany: Czw Lut 01, 2018 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jak można się czymś takim trudnić. To okropne. Psychologia uczy, że jeśli ktoś jest okrutny wobec zwierząt, jest również rbobec ludzi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slawio323Dołączył: 21 Mar 2018
Posty: 1

PostWysłany: Sro Mar 21, 2018 6:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A o jakie łowiectwo tutaj tak naprawdę chodzi bo ja nie wiem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
rino29Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 49

PostWysłany: Czw Kwi 05, 2018 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pewno znajda sie tu osoby zainteresowane militaria. Chcialbym Wam polecic https://www.zbrojownia.pl/producent/surge-polonia-polska , na ktorej znajdziecie sklep z bronia , dla osob ceniacych zarowno bezpieczenstwo jak i dobra zabawe. Polecam serdecznie, zwlascza mysliwym .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Domi731Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2018 2:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem to jest temat dla specjalisty z tego obszaru. Przynajmniej według mnie...
_________________
Dzisiaj dwa razy wniknąłeś w moje życie, jakbyś wchodził do pokoju - wydawało się to tak proste. Zupełnie jakbyś nacisął klamkę i wszedł do środka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl