EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyMatura z chemii - co warto powtórzyć przed maturą z chemii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Chemia
Autor Wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1939
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Sro Paź 10, 2007 6:59 pm    Temat postu: Matura z chemii - co warto powtórzyć przed maturą z chemii Odpowiedz z cytatem

Matura z chemii

Co warto powtórzyć z chemii przed maturą, oczywiście poziom rozszerzony.

1. Budowa atomu w ujęciu klasycznym i kwantowym – cząstki elementarne, zapis i związek z uo, podstawy mechaniki kwantowej, konfiguracja atomów i jonów, promocja, wzbudzenie.

2. Promieniotwórczość naturalna i sztuczna – rodzaje rozpadów, równania rozpadu promieniotwórczego, prawo rozpadu, T1/2, zadania.

3. Układ okresowy pierwiastków – ogólna charakterystyka (nuklid, izotop, izoton, grupa, okres, jednostka masy względnej, średnia ważona i zadania obliczeniowe), zmiana właściwości na tle uo: promienia atomowego i jonowego, charakteru kwasowo – zasadowego i metaliczno – niemetalicznego, elektroujemności, powinowactwa elektronowego, energii jonizacji.

4. Budowa cząsteczki w ujęciu klasycznym i kwantowym (wiązania chemiczne, orbitale molekularne, własności związków o danym typie wiązania chemicznego, temperatura przemian fazowych a typ wiązań chemicznych).

5. Kinetyka (definicja szybkości reakcji, , reguła Van,t Hoffa, , teoria zderzeń efektywnych, równanie kinetyczne, kataliza, rodzaj katalizatorów, schemat działania, przykłady).

6. Równowaga chemiczna – reguła przekory, stała równowagi, rodzaje stałych, zależność stałej od temperatury i stężenia, zadania.

7. Termodynamika ze szczególnym uwzględnieniem termochemii – podstawowe pojęcia (parametry, układy, stopień swobody, składniki układu, ciepło i praca jako metody przekazywania energii) funkcje stanu
i zależności między nimi, ciepło reakcji chemicznej, obliczenia, kierunek reakcji chemicznej, zadania.

8. Roztwory (podział, charakterystyka, stężenia , zadania).

9. Reakcje w roztworach wodnych – dysocjacja (teorie), stopień i stała dysocjacji, wskaźniki, pH roztworów, prawo rozcieńczeń Ostwalda, hydroliza (stopień i stała hydrolizy), reakcje jonowe, zadania.

10. Reakcje redoks (pojęcia podstawowe, uzgadnianie, kierunek) i ich zastosowanie – ogniwa(budowa, reakcje, SEM w warunkach standardowych i dowolnych, zapis międzynarodowy) i elektrolizery (napięcie rozkładu, produkty elektrolizy wyznaczone poprawnie i umownie, prawa elektrolizy, zadania).

11. Charakterystyka układu okresowego: (+zadania)
- własności fizyczne metali bloku s i wynikające z tego konsekwencje – zachowanie w wodzie (pływają, toną), przechowywanie (na powietrzu, pod naftą),
- zachowanie się tych metali wobec: tlenu – tlenki, nadtlenki i ponadtlenki (wiązania chemiczne; wzory; określanie które z tych pierwiastków w temperaturach pokojowych, które z tych połączeń tworzą; wyjaśnienie dlaczego tlen tworzy takie połączenia – diagram orbitali atomowych i paramagnetyzm substancji; równania reakcji produktów utlenienia z wodą ), wody (równania reakcji i efekty towarzyszące im efekty energetyczne – obliczanie ΔH reakcji, rodzaje wiązań ), azotu (równania reakcji otrzymywania i produktów reakcji z wodą; rodzaje wiązań), halogenów (równania reakcji otrzymywania i produktów reakcji z wodą; rodzaje wiązań), wodoru (równania reakcji otrzymywania i produktów reakcji z wodą; rodzaje wiązań), kwasów beztlenowych i tlenowych (z uwzględnieniem zachowania wobec kwasów utleniających; zastosowanie, które wynika z położenia w tabeli potencjałów standardowych),
- barwienie płomienia palnika przez jony tych metali (skąd bierze się barwa związku – ogólnie),
- zmiana właściwości na tle grupy i okresu,
- amfoteryczność berylu,
- twardość wody – definicja, podział, metody usuwania,
- promieniotwórczość fransu i radu,
- występowanie w przyrodzie – minerały, polimorfizm na przykładzie CaCO3 i izomorfizm (ałuny).
- Chemia wodoru – otrzymywanie, rodzaje izotopów i cząsteczek wodoru, średnia ważona masa izotopowa, izotop, nuklid, izobara, izoton.

12. Pierwiastki bloku p: (+zadania)
- Amfoteryczność glinu i jego związków.
- Wodorki boru i glinu – tworzenie dimerów (wiązania chemiczne w dimerach).
- Wyjaśnienie stanu skupienia wody i siarkowodoru oraz fluoro i chlorowodoru – wiązanie chemiczne, które odpowiada za to zjawisko.
- Hydroliza na przykładzie soli bizmutu (stopień i stała hydrolizy, pH soli zhydrolizowanych).
- Substancje trudno rozpuszczalne – Ir, efekt wspólnego jonu.
- Tworzenie roztworów buforowych – definicja, podział, pH.
- Toksyczność związków pierwiastków bloku p (talu, arsenu, antymonu, ...).
- Kwasy tlenowe i beztlenowe pierwiastków bloku p:budowa jonów, rodzaje wiązań w ujęciu klasycznym i kwantowym,
- porównywanie mocy i jej zmiana na tle grupy i okresu (stopień i stała dysocjacji, pH roztworów),
- kwasy tlenowe krzemu i zjawisko ich kondensacji, ”nowe”, stałe kwasy krzemu, ich moc; krzemiany i glinokrzemiany w przyrodzie,
- Własności utleniająco – redukujące fluorowców i ich zmiana na tle grupy.
- Reaktywność gazów szlachetnych.
- Półprzewodniki typu n i typu p – ogólnie teoria budowy ciał stałych; przewodniki, izolatory, półprzewodniki, nadprzewodniki (nowe stany skupienia materii).
- Zmiana właściwości pierwiastków na tle grupy i okresu.

13. Pierwiastki bloku d i f: (+zadania)
- Nowy układ okresowy pierwiastków (skandowce, lantanowce i aktynowce, brak metaloidów).
- Ogólna zmiana własności fizyko – chemicznych w obrębie grupy i okresu, z uwzględnieniem zmiany charakteru chemicznego podczas zmiany stopnia utlenienia pierwiastków.
- Mangan i jego związki – zmiana charakteru chemicznego podczas zmiany stopnia utlenienia, zdolności utleniająco – redukujące, równania reakcji redoks i ich praktyczne zastosowania.
- Żelazo i jego związki – zmiana charakteru chemicznego podczas zmiany stopnia utlenienia, zdolności utleniająco – redukujące, równania reakcji redoks i ich praktyczne zastosowania, trwałość związków na różnych stopniach utlenienia.
- Chrom i jego związki – zmiana charakteru chemicznego podczas zmiany stopnia utlenienia, zdolności utleniająco – redukujące, równania reakcji redoks i ich praktyczne zastosowania, zjawisko promocji.
- Metale szlachetne i ich zachowanie wobec tlenu i innych czynników.
- Rozpad promieniotwórczy uranu.
- Otrzymywanie pierwiastków śladowych.
- Funkcje biologiczne różnych pierwiastków chemicznych.
- Identyfikacja jonów – kationów i anionów.
- Podstawy analizy ilościowej – wagowej, miareczkowanie.

14. Bogactwo związków organicznych (powody, metody analizy wagowej i spektroskopowej, zadania z analizy, rodzaje reakcji w chemii organicznej, zasady nazewnictwa, przewidywanie własności fizyko - chemicznych).

15. Węglowodory: podział, ogólna charakterystyka, reaktywność, porównanie, typy reakcji, mechanizmy SR i AN, występowanie w przyrodzie i zastosowanie, destylacja frakcyjna.

16. Akohole i fenole: podział, ogólna charakterystyka, reaktywność, porównanie, typy reakcji, SN, występowanie w przyrodzie i zastosowanie, mieszanina azeotropowa, charakter kwasowy hydroksozwiązków.

17. Związki karbonylowe: podział, ogólna charakterystyka, reaktywność, porównanie, typy reakcji, występowanie w przyrodzie i zastosowanie.

18. Aminy: : podział, ogólna charakterystyka, reaktywność, porównanie, typy reakcji.

19. Kwasy karboksylowe: podział, ogólna charakterystyka, reaktywność, porównanie, typy reakcji (z uwzględnieniem beta – oksydacji), występowanie w przyrodzie i zastosowanie. , ogólna zmiana temperatur przemian fazowych.

20. Pochodne kwasów: amidy, chlorki kwasowe, chlorowcokwasy, mydła, estry, tłuszcze i fosfolipidy.

21. Izomeria optyczna: podstawowe pojęcia, wzory stereochemiczne w projekcji Newmana, Fischera i perspektywiczne, wyznaczanie typu konfiguracji absolutnej w projekcji Newmana i Fischera.

22. Hydroksokwasy: podział, ogólna charakterystyka, reaktywność, porównanie, typy reakcji występowanie w przyrodzie i zastosowanie, izomeria optyczna na przykładzie kwasu winowego.

23. Aminokwasy: podział, ogólna charakterystyka (roztwory białek, denaturacja, wysalanie, punkt izoelektryczny), reaktywność, porównanie, typy reakcji występowanie w przyrodzie i zastosowanie, izomeria optyczna na przykładzie kwasów biologicznie czynnych.

24. Peptydy i białka: podział, ogólna charakterystyka, reaktywność, struktury białek, porównanie, typy reakcji występowanie w przyrodzie i znaczenie biologiczne.

25. Cukry: podział, ogólna charakterystyka, reaktywność, mutarotacja, glikzydy, własności utleniająco – redukujące, izomeria w cukrach, porównanie, typy reakcji, występowanie w przyrodzie i zastosowanie.

26. Tworzywa naturalne i sztuczne – polimery i polikondensaty: podział, otrzymywanie, prosta identyfikacja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamillllllaDołączył: 09 Kwi 2009
Posty: 1

PostWysłany: Pią Maj 08, 2009 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to czeka mnie jeszcze sporo powtórek.. tak to jest jak szkoła nie otwiera oddziału fakultetu bo nie mają nauczyciela i wkręcają uczniom, żeby się nie zapisywali bo i tak nie będzie fakultetu, a później mówią, że mało chętnych było i tym to usprawiedliwiają Mad

będę musiała przysiąść.. a matura już tuż tuż.. heh Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1939
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Sob Maj 09, 2009 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda, że jak zdaje się chemie na poziomie rozszerzonym to warto mieć w szkole zajęcia fakultatywne z chemii. Dlatego rozumiem Cię, ale głowa do góry. Masz jeszcze trochę czasu popracuj, trzymam kciuki Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
vladis01Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 51

PostWysłany: Czw Mar 04, 2010 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chemia nie jest taka trudna. Wymaga znajomości wzorów, ale najbardziej liczy się logiczne myślenie Smile
_________________
Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PerieDołączył: 29 Sty 2011
Posty: 15

PostWysłany: Nie Sty 30, 2011 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zna ktoś "zagadnienia" na maturę z chemii poziom podstawowy?
Chciałam się wziąć za powtarzanie lecz nie wiem czego wymagają, bo jestem w klasie o profilu rozszerzonym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Grazyna
Moderator
Moderator


Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 1939
Skąd: ziemia lubuska

PostWysłany: Nie Sty 30, 2011 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.cke.edu.pl/images/stories/EFS/chemia.pdf

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdują się standardy wymagań dla poziomu podstawowego i rozszerzonego, oczywiście z chemii Smile
Poczytaj, a będziesz wszystko wiedziała . Jeżeli jesteś w klasie o profilu rozszerzonym to matura z chemii w zakresie podstawowym to " pikuś" Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PerieDołączył: 29 Sty 2011
Posty: 15

PostWysłany: Nie Sty 30, 2011 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję. Tak sądzę, że to ułatwia sprawę, ale mimo wszytko będę powtarzać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sonia18
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Mar 2016
Posty: 66

PostWysłany: Nie Mar 20, 2016 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak sobie pomyślę że za rok mnie to czeka to się załamuje....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwonka2Dołączył: 20 Lis 2016
Posty: 7

PostWysłany: Nie Lis 20, 2016 9:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ooo super, akurat jestem przed próbną maturą, powtórze to wszystko Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
iwonka2Dołączył: 20 Lis 2016
Posty: 7

PostWysłany: Nie Lis 20, 2016 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ooo super, akurat jestem przed próbną maturą, powtórze to wszystko Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
tomekromek1418Dołączył: 30 Mar 2018
Posty: 1

PostWysłany: Pią Mar 30, 2018 7:51 pm    Temat postu: :) Odpowiedz z cytatem

Hallo !!!
_________________
środki na potencję
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Domi731Dołączył: 02 Kwi 2018
Posty: 5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2018 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja niestety niezbyt mam wiedzę i doświadczenie w tym obszarze tematycznym... Dlatego też nie będę mógł pomóc...
_________________
Dzisiaj dwa razy wniknąłeś w moje życie, jakbyś wchodził do pokoju - wydawało się to tak proste. Zupełnie jakbyś nacisął klamkę i wszedł do środka.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lenka3232Dołączył: 03 Kwi 2018
Posty: 5
Skąd: Brzeg

PostWysłany: Pon Kwi 09, 2018 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie jestem w stanie pomóc w tym obszarze tematycznym... Nie mam za bardzo na ten temat wiedzy...
_________________
współpraca z demonem działa inspirująco
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Chemia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl