EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzysty10 dobrych rad jak nie zostać bezrobotnym absolwentem
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Studia – po liceum nadal dbam o rozwój
Autor Wiadomość
ExVen
Site Admin
Site Admin


Dołączył: 20 Maj 2006
Posty: 1112
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Paź 25, 2007 1:42 pm    Temat postu: 10 dobrych rad jak nie zostać bezrobotnym absolwentem Odpowiedz z cytatem

10 dobrych rad jak nie zostać bezrobotnym absolwentem
autorem artykułu jest Sebastian Jakubowski


1. Studiuj, bo zawsze warto.
Dyplom wyższej uczelni nadal otwiera drogę do kariery i dużych zarobków. Absolwenci szkół wyższych są wciąż na rynku pracy uprzywilejowani, co wynika chociażby z porównania czasu poszukiwania pracy: absolwent z dyplomem wyższej uczelni szuka jej teraz średnio 10 miesięcy, osoby z wykształceniem podstawowym - 17 miesięcy. Nawet gdy absolwenci szkół wyższych nie znajdą zatrudnienia zgodnie ze swoim wykształceniem, to przecież są bardziej uniwersalni i zdolni do przyuczenia się do nowego zawodu. Dlatego w momencie wybierania kierunku studiów nie należy sugerować się wyłącznie szansami na uzyskanie pracy po jego ukończeniu. Czy możemy przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy za pięć lat? Może być ona całkowicie inna niż w momencie rozpoczynania nauki.

2. Nie przejmuj się modami.
Może w takim razie, gdy kierunki ekonomiczno-biznesowe i prawnicze przeżywają prawdziwe oblężenie, omijać szerokim łukiem ekonomię, prawo czy pedagogikę? Czy studiuję po to, by dostać pracę, czy też po to by stać się specjalistą w jakiejś dziedzinie? - na tak postawione pytanie należałoby sobie odpowiedzieć przed dokonaniem wyboru specjalności. Ale czy odpowiedź może być inna niż taka: należy uczyć się tego, co jest ciekawe i co najbardziej interesuje danego człowieka? Moim zdaniem nie powinna być inna.

3. Jedna specjalność to za mało.
Problemem, nad którym powinien się dziś zastanawiać młody człowiek szukający swej drogi życiowej, jest nie tyle - co studiować, tylko - jak to robić. Elastyczność, jeszcze w trakcie studiów. Różnego rodzaju interdyscyplinarne kierunki studiów na pewno są przyszłościowe, ale bardzo trudno się na nie dostać. Jeśli to się nie powiedzie, warto zacząć studia na jednym kierunku i będąc na drugim roku zacząć studiować równolegle kolejny. Bez wątpienia uzupełnienie wykształcenia wiedzą prawniczą i ekonomiczną można polecić niemal każdemu, np. informatykom. Znajomość zasad księgowości czy bankowości oraz innych dziedzin, poza własną, na pewno ułatwi informatykowi wykonywanie i zdobywanie zleceń klientów z bardzo różnych branż.

4. Praktykuj, szukaj stażu.
Co w takim razie młody człowiek starający się o pracę powinien robić? Niech wyjeżdża podczas wakacji za granicę, zakłada, nawet malutką, ale własną firmę, działa w kołach naukowych. Ale przede wszystkim niech odbywa staże. To później bardzo procentuje. Gdy pracodawca poszukuje ludzi do pracy, to oczywiście chce wybrać absolwenta z najlepszymi wynikami w nauce, ale elementarne doświadczenie w biznesie znacznie zwiększa szanse kandydata. Gdy kadrowiec będzie przeglądał nadesłane CV, to na pewno od razu wychwyci osobę, która napisała, że np. odbyła staż w jakiejś firmie, gdzie zajmowała się inwentaryzacją lub pomagała sporządzać jakieś raporty finansowe dla centrali firmy. Może na tej podstawie przypuszczać, że ten młody człowiek umie współpracować z ludźmi, lepiej radzi sobie ze stresem, wie, jak działa firma od środka, zna mechanizmy biznesu nie tylko z teorii, ale i z praktyki. Kadrowcowi, z którym będziesz rozmawiał podczas spotkania kwalifikacyjnego wykaż, że zrobiłeś coś więcej niż to, iż byłeś dobrym studentem. Ludzie prowadzący rekrutację muszą zobaczyć, że mają do czynienia z osobą aktywną!

5. Pokaż, że umiesz pracować.
Warto w trakcie studiów popracować choćby w McDonald's. Gdy takie doświadczenie znajdzie się w naszym CV, firma poszukująca ludzi do pracy będzie wiedziała, że ma do czynienia z osobą, która nauczyła się już, jak radzić sobie ze stresem w pracy ( firmy zagraniczne tzw. fast foody działają według określonych standardów- m.in. pracuje się w ściśle określonym i skrupulatnie przestrzeganym rygorze czasowym). Przydatne może okazać się zbieranie truskawek w Hiszpanii, praca w wolontariacie, czy w akcjach charytatywnych. Ważne jest każde, nawet najdrobniejsze doświadczenie zawodowe. Na pewno lepiej robić cokolwiek niż nic.

6. Nie zadzieraj nosa, staraj się.
Duże znaczenie ma podejście młodego człowieka do szukania pracy: - Absolwenci modnych kierunków czasem są sami odpowiedzialni za swoje kłopoty ze znalezieniem pracy. Sądzą, że za sam dyplom, niejako na dzień dobry, należy im się samodzielna, dobrze płatna praca. Pracodawcy wolą osoby skromne. Trudno oczekiwać, że ktoś, kto traktuje swój zawód czysto instrumentalnie, będzie dobrym pracownikiem. Kariera zawodowa coraz rzadziej będzie teraz przebiegać w błyskawiczny sposób, że jest to po prostu ciężka droga pod górkę. Tym niemniej nie jest zarezerwowana tylko dla geniuszy.

7. Pokaż swoją osobowość.
Sukces na rynku pracy, oprócz dobrego przygotowania do zawodu, ułatwiają czynniki osobowościowe. - Nie można dać się usidlić stereotypom - np. informatyk ślęczący nad klawiaturą, trzeba być kontaktowym, bo ten zawód w rzeczywistości polega na współpracy. Kolejna kwestia to krytycyzm, a może nawet sceptycyzm w odniesieniu do swojej wiedzy i umiejętności. Wreszcie otwartość umysłu - bardzo istotna także w tej branży: - Bez względu na to, czy chodzi o dział kreacji, czy obsługi klienta, ważne jest, żeby człowiek, który ma pracować, był chętny i gotowy uczyć się nowych rzeczy.

8. Ucz się budować swoje CV.
Poza dbaniem o poziom kształcenia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. stara się również myśleć o swoich absolwentach i chce bardziej interesować się ich losami. Uczelniane Biuro Karier i Promocji prowadzi warsztaty poświęcone sposobom poszukiwania pracy, pomaga organizować staże w firmach, uczy, jak pisać dobre CV (dawniej zwane życiorysem) i zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dla przyszłych przedsiębiorców jest specjalny cykl warsztatów: Jak założyć i prowadzić firmę w Polsce. Dostępne są poradniki dotyczące zarówno rynku pracy oraz przedsiębiorczości - bezpłatnie!

9. Nie zadręczaj się prognozami.
A prognozy dotyczące rynku pracy? Do jakiego stopnia należy się nimi sugerować? Niestety, nawet najlepsi eksperci nie dadzą gwarancji, że się sprawdzą. Rynek z natury rzeczy jest dynamiczny, cały czas podlega, i to często nieoczekiwanym, zmianom. Z tymi właśnie zmianami muszą się pogodzić i w jakiś sposób sobie radzić pracownicy. Nie tylko zaraz po studiach, ale również w trakcie całego życia zawodowego.

10. Bądź gotów zmienić zawód.
I na koniec jeszcze jedna rada wynikająca z doświadczenia. W Twoim Biurze Karier i Promocji doradztwem zawodowym zajmuje się magister chemii. W coraz większej liczbie zawodów liczy się nie tyle wyuczona specjalność, ile elastyczność umysłowa, kreatywność, odkrywczość, nie banalność myślenia. Dotyczy to nie tylko mediów, reklamy, polityki, ale także np. biznesu. Jak zbadali specjaliści od zarządzania, na stanowiskach menedżerskich świetnie radzą sobie psychologowie czy filozofowie, byleby cechowała ich odpowiednia charyzma - zdolność mobilizowania ludzi do nowych wyzwań. A konieczność podejmowania nowych wyzwań (czyli nawet kilkakrotnej zmiany zawodu) może wydawać się dolegliwością współczesnych czasów, można jednak w tym również dostrzec ich niebywałą zaletę.


--
Praca w Polsce jest - trzeba tylko umieć ją znaleźć!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
szelikDołączył: 23 Lut 2017
Posty: 5

PostWysłany: Czw Lut 23, 2017 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym momencie jest mnóstwo informatyków na rynku, jednak należy pamiętać, że praktycznie każda firma potrzebuje informatyka. Firmy używają oprogramowania, które zwykle jest obsługiwane jedynie przez informatyków.
_________________
http://infolet.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
krzysztof64Dołączył: 01 Kwi 2017
Posty: 1

PostWysłany: Sob Kwi 01, 2017 7:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to jest trudne a zarazem łatwe
_________________
http://odzyskiwaniedanych-krakow.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
LuanderDołączył: 13 Lip 2017
Posty: 1

PostWysłany: Czw Lip 13, 2017 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie co tutaj się wysilać ludzie są ludźmi i zawsze tacy będą Confused
_________________
http://datuum.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
lisica23
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 15 Lis 2016
Posty: 129

PostWysłany: Czw Lip 27, 2017 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żeby nie zostać bezrobotnym absolwentem, to trzeba mimo wszystko do wyboru kierunku studiów podchodzić też praktycznie. Kierować się tym, gdzie brakuje ludzi do pracy, jakie branże są przyszłosciowe itd. Teraz np. tutaj http://nowagazeta.pl/2017/06/inzynierowie-poszukiwani-do-pracy-w-xeos/ czytam że inżynierów brakuje do pracy Może warto w tę stronę uderzyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kanisDołączył: 11 Wrz 2017
Posty: 20

PostWysłany: Pon Wrz 11, 2017 10:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko niby fajnie, ale powyższe rady nie uwzględniają tego, że rynek szybko się zmienia. Najważniejszą na nim cechą jest elastyczność..
_________________
Switche przemysłowe - Navi-net.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Robert89Dołączył: 20 Wrz 2017
Posty: 33

PostWysłany: Pon Wrz 25, 2017 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie, trzeba być elastycznym. Nie można traktować studiów, jako przygotowania do jednego, konkretnego zawodu, w końcu to nie zawodówka! Studia dają wiedzę i rozwijają umiejętności, które możemy potem kreatywnie wykorzystać w różny sposób. Niestety, rynek pracy nie zaopiekuje się nikim, nawet jeśli ma się magisterkę obronioną na 5, trzeba być pomysłowym i nie bać się podejmowania różnych profesji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tomkaDołączył: 27 Wrz 2017
Posty: 5

PostWysłany: Sro Wrz 27, 2017 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie można patrzeć na modę. Ważne jest by pójść na studia, które nam się podobają i nas interesują.
_________________
http://www.ekmp.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tosiasamosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 24 Mar 2017
Posty: 311

PostWysłany: Pon Paź 30, 2017 10:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uważam że dobrze napisany list motywacyjny to sukces w znalezieniu wymarzonej pracy. Jak przekonująco napisać list motywacyjny? Wiele dowiesz się na tej stronie- http://www.pou.pl/jak-przekonujaco-napisac-list-motywacyjny/ . Dobrze napisany list może przemawiać na Twoją korzyść w oczach potencjalnego pracodawcy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AilisDołączył: 17 Lip 2017
Posty: 44

PostWysłany: Pon Paź 30, 2017 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sądzę, że pracy jest dużo i wystarczy chcieć pracować. Wszystkiego można się nauczyć i wdrążyć w daną pracę. Ostatnio znalazłam fajny artykuł, poradnik jak znaleźć wymarzoną pracę - http://www.pou.pl/jak-znalezc-wymarzona-prace/ . Myślę, że warto poczytać i zapoznać się z tym tematem. Ważne jest, aby dobrze się czuć w swojej pracy i chcieć ją wykonywać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kaska39
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 03 Lis 2017
Posty: 70

PostWysłany: Sro Lis 08, 2017 3:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajnie opisane Smile zgadzam się w 100%!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NagielkaDołączył: 09 Lis 2017
Posty: 4

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za te wszelkie rady, mam nadzieję, że poskutkują w przyszłości
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Henko12Dołączył: 09 Lis 2017
Posty: 1

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To prawda, rady są genialne. Na pewno każdemu sie przydadzą.
____
przepisy na drinki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
violet
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum


Dołączył: 28 Kwi 2017
Posty: 292

PostWysłany: Sob Lis 11, 2017 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę, to bardzo cenne rady. Można powiedzieć przepis na sukces. Od siebie mogę polecić artykuł, który również może się przydać w kilku sytuacjach: http://www.machinaedukacyjna.pl/jak-sobie-radzic-z-szefem/. Należy pamiętać, że relacje z szefem oraz współpracownikami są także bardzo ważne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
niebieskiraDołączył: 13 Lis 2017
Posty: 7

PostWysłany: Pon Lis 13, 2017 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeraża mnie, że studia tak bardzo nie przygotowują do bycia na rynku pracy, a potem młodzi ludzie, świeżo upieczeni absolwenci, przeżywają szok, że muszą składać na oferty pracy z pożal się Boże warunkami, które są naprawdę ubogie albo nie mają pojęcia, jak przedstawić siebie w dobrym świetle na rozmowie rekrutacyjnej, o stworzeniu dobrego CV nie mówiąc. Już samo to, że nie każdy student może sobie pozwolić na zdobywanie doświadczenia w trakcie studiów, bo ma ułożone zajęcia w niefortunny sposób w tygodniu, jest samo w sobie niesprawiedliwe. To są dobre rady, jednak mnie smuci, że o takich rzeczach studenci muszą się dowiadywać z internetu, który nie zawsze jest wygodną formą przyswajania wiedzy, zamiast na uczelniach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Studia – po liceum nadal dbam o rozwój Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl