EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Motyw przemiany bohatera literackiego
Idź do strony 1, 2, 3 ... 182, 183, 184  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Język polski
Autor Wiadomość
pablo0913

PostWysłany: Pią Lis 02, 2007 10:34 pm    Temat postu: Motyw przemiany bohatera literackiego Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich
Potrzebuje pomocy! Jaka jest rola motywu wewnętrznej przemiany bohatera literackiego? Z góry dziekuje za odpowiedzi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Beatan
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob Lis 03, 2007 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ! Oczywiście wiele ról. Najpierw musisz wybrać 4-5 bohaterów , a potem omawiać rolę przemiany w każdym przypadku osobno
np
-jest potwierdzeniem stałośći, niezmienności wiary i milośći do Boga i ludzi ( Hiob, Faust)
-pokazuje możliwość zmiany na lepsze , oczyszczenia sie pod wpływem Boga i drugiej , kochającej osoby( Rodion Raskolnikow)
-może doprowadzić do konfliktów moralnych, a w konsekwencji do śmierci( Tristan i Izolda, Makbet)
-prowadzi do zguby, zatracenia osobowośći ( Orgon ze Świętoszka)
-może prowadzić do znalezienia sensu zycia, zdobycia idei, której mozna sie poświęcić bez reszty( Kordian, Konrad z III cz. Dziadów, Judym)
-może pozwolić na spokojne życie , akceptację, rehabilitację ( Jacek Soplica)
- pokazuje , że w zyciu można upaść i stać się nikczemnikiem bez możliwośći poprawy i odkupienia win ( Balladyna)
- daje nadzieję własnie na odkupienie win, a nawet podziw innych, którzy pogardzali ( Kmicic- Babinicz)
- podkreśla istnienie nieuświadomionego do końca dobra w człowieku- jedynie sytuacja może w nim to dobro wyzwolić ( Rambert z Dzumy) itd itd... Laughing
Powrót do góry
pablo0913

PostWysłany: Wto Lis 13, 2007 7:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do tematu ,,Przemiany wewnętrzne bahaterów literackich . Na wybranych przykladach omów rolę motuwu" wybralem nastepujace lektury podmiotu: Pan Tadeusz, Zbrodnia i Kara, Dziady cz III, Inny Świat oraz Kordian. W związku z tym mam prosbę, czy ktoś mogłby mi polecić literaturę przedmiotu do tych lektur. Z góry wielkie dzieki za ogpowiedzi.
Powrót do góry
Beatan
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro Lis 14, 2007 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. M. Bachtin - Problemy poetyki Dostojewskiego
2. A. Witkowska , R. Przybylski - Romantyzm
3. R Przybylski - Slowo i milczenie bohatera Polaków ( rzecz o Dziadach Mickiewicza)
4. red B. Drabarek - 100 bohaterów lektur. poradnik licealisty- wyd KRAM Biaelsko- Biała ( świetna rzecz)
5. Nie wiem, jaką postać wybrałeś z Innego świata. trudno więc podać lekturę przedmiotu. Pozdrawiam Wink
Powrót do góry
pablo0913

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 10:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chcialbym wrócić jeszcze do kwestii związanej z rolami motywu przemiany. Mianowicie chodzi mi czy nie trzeba się skupic na uniwersalnych rolach tego motywu np.
– funkcja moralizatorska, wzór postępowania, możliwość zawrócenia z błędnej drogi i odkupienia winy,
– motyw „ku pokrzepieniu serc” – stworzenie heroicznej kreacji bohatera i jego drogi pozytywnej przemiany
- oś konstrukcyjna powieści
- oś konstrukcyjna łącząca przeszłość z teraźniejszością
– ukazanie moralnej odnowy człowieka dzięki miłości do ojczyzny
- ożywienie utworu
- pokazanie tego samego problemu z różnych stron
– np. Jacek Soplica – symbol i nowy wzór patriotyzmu
Nie wiem od czego zacząć. Najpierw chyba wyjaśnie ogólnie na czym polega motyw przemiany, ale potem mam problem czy role o których bedę pisal powinny mieć charakter indywidualny każdego bohatera z osobna czy tylko się skupic na rolach uniwersalnych, a może polączyc obie te kwestie razem Question
Powrót do góry
Beatan
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto Gru 18, 2007 8:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście analiza każdego bohatera z osobna. Nie mogę ci powiedzieć , na co SZCZEGÓLNIE masz zwrócić uwagę u wybranych postaci , bo nie napisałes , na kogo sie zdecydowałeś ostatecznie. Pamiętaj , że lepiej dokładnie omówić 3(4) a nie wielu i po łebkach. Musisz napisać jaka ta postać była przed przemianą, jaka trauma doprowadziła do przemiany i jaki jest skutek. Ale wiadomo, że róznicujemy tych bohaterów, by nie wprowadzić monotonii. Czyli przemiana z powodu milości, poswiecenia się ojczyźnie, żądzy władzy, zemsty , filozofii, sytuacji materialnej itd. Aspekt moralny oczywiście- każdy utwór niesie jakieś uniwersalne przesłanie. Np- czego może nauczyć czytelnika Dostojewskiego przykład Raskolnikowa? itp TO Wink Wnioski- na końcu pracy.
Powrót do góry
Wiola

PostWysłany: Czw Gru 20, 2007 6:25 pm    Temat postu: Metamorfoza bohatera i jej sens w literaturze Odpowiedz z cytatem

czy mógłby ktos mi pomoc? mam metamorfoze bohatera i jej sens w literaturze. wybrałam sobie jako lektury; kordiiana, dziad3 cz, lalke i ojca goriot( eugeniusza) nie wiem od czego zacząc...
Powrót do góry
Beatan
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw Gru 20, 2007 10:49 pm    Temat postu: Metamorfoza bohatera i jej sens w literaturze Odpowiedz z cytatem

Można tak:
Metamorfoza to gruntowna przemiana kogoś- zmiana jego sposobu myślenia , zachowania, ideologii, a także wyglądu.
Literatura nieustannie zadaje pytania o naturę człowieka- wiadomo, ze jest ona zmienna, więc przemiana bohatera jest jednym z wazniejszych tematów w literaturze na przestrzeni epok.
Już w starozytności obserwujemy fascynacje zmiennością. Te ciągłe zmiany pojawiają się w mitach i w twórczości Owidiusza. Ciekawy jest topos metamorfozy w renesansie- tu czlowiek może przybrać każdą postać, natomiast w baroku zmienność to niepewność. Czlowiek staje sie aktorem grającym coraz to nowe role w teatrze życia, tak jak u Szekspira. Natomiast romantyczny bohater przechodzi długą drogę i wiele przemian- dlatego w mojej prezentacji skupię sie przede wszystkim na postaciach tej epoki. Szczególowo omówię postać Kordiana z utworu Slowackiego oraz przemianę Gustawa w Konrada z dramatu Mickiewicza. Nastepna epoka - pozytywizm - także obfituje w wiele przykladów zmieniajacych się bohaterów. Ja przedstawię z tej epoki metamorfozę Stanisława Wokulskiego i Eugeniusza Rastignaca.Analizując wybrane postawy dochodzę do wniosku. że zmiennośc nie zawsze jest zaletą czlowieczego losu.

Teraz rozwinięcie. Czy chcesz, by napisać ci najważniejsze informacje o tych 4 bohaterach?
Powrót do góry
Wiola

PostWysłany: Pią Gru 21, 2007 9:44 am    Temat postu: metamorfoza Odpowiedz z cytatem

jesli bys miala czas to byłabym wdzieczna;)
Powrót do góry
Beatan
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie Gru 23, 2007 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GUSTAW-KONRAD - Gustaw co rok przeżywa klęskę niespełnienia i kończy swój pobyt na ziemi samobójstwem. Jest egoistycznym , bez pamięci zakochanym mężczyzną, który idealizuje swą ukochana ( wychowany na sentymentalnych powieściach).Z nieszczęśliwego kochanka zmienia się w bojownika o sprawę narodową- w celi więziennej rodzi sie Konrad. Duszą jego targają same sprzeczności. Chce wybawić ludzkość od zła , staje się mitycznym Prometeuszem poświęcającym się dla ludzi.Gotów jest sprzymierzyć się z samym szatanem, ale do stworzenia raju na ziemi potrzebna mu władza Boska. Pyszny konrad nie otrzyma jednak odpowiedzi od Boga. Bohater Mickiewicza zmienia się na lepsze , ale przegrywa właśnie przez pychę .
RASTGINAC - uczciwy, dobrze wychowany student swoja sumienną pracą chce osiągnąć cel- marzy mu się kariera w Paryżu. Okazuje sie, że u hrabiny de Beaseant biedny Eugeniusz stracił swe ideały i wszedł na droge pokus. Nauczył się kalkulacji i interesowności a także kłamstwa(pisze list do ubogiej matki i sióstr z prośbą o pieniądze). Po pewnym czasie przestaje mieć skrupuły - ma wyrafinowany romans z córką Goriota i pozwala, aby ten opłacał mu czynsz za miłosne gniazdko. Zmienił się na gorsze, wybrał zło.
KORDIAN -Początkowo młody 15letni chłopiec cierpiący na chorobę wieku- znużony i zniechęcony do otoczenia, brak mu ważnej idei i celu w życiu, któremu mógłby się poświęcić. Ten typ hamletyczny ponosi także klęskę w miłości, podejmuje próbę samobójczą, która jest nieudana, ale staje się konfrontacją świata marzeń. Kolejne podróże po Europie przynoszą rozczarowanie-wartości , w które wierzył okazują się złudne. Na górze Mont Blanc przechodzi przeobrażenie i odnajduję ideę. Przezwycięża niemoc i przyjmuje na siebie role Winkelrieda narodów. Entuzjastyczny Kordian jest pewny i zdecydowany, ale chora wyobraźnia tworzy lęki i wątpliwości. Również przegrywa z powodu niedojrzałości, osamotnienia, słabej psychiki i braku zrozumienia.
WOKULSKI-za młodu studiuje w Irkucku biologię, ma już pewne osiągnięcia naukowe, ale teskni za krajem i wraca do Polski. Tu jednak nie może poświęcić się nauce ze względów niezależnych od niego samego. Małżeństwo bez miłości przyniosło gorycz, osamotnienie i apatię. Gwałtowną przemianę przyniosła nieoczekiwana miłośc do narcystycznej Izabeli. Teraz szuka rozpaczliwie dokumentów potwierdzających jego szlachectwo, ratuje od bankructwa Łęckiego i choruje na romantyczne szaleństwo. Nieustannie myśli o swoim uczuciu, znosi upokorzenia, chce od chorej miłości uciec. Ale romantyczna gorączka nie chce go jednak opuscić.
Powrót do góry
Wiola

PostWysłany: Nie Gru 23, 2007 10:02 pm    Temat postu: metamorfoza Odpowiedz z cytatem

o jeju- ale duzo tego, dziekuje za to i zycze WESOŁYCH ŚWIĄTWink))
Powrót do góry
Beatan
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie Gru 23, 2007 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musisz rozbudować pamietaj o własciwych proporcjach i podsumowaniu - mówienie 15 min to ok 4 strony maszynopisu! Laughing Gdybyś utknęłą jeszcze gdzies to pomogę.
Również zyczę cieplutkich swiąt
Powrót do góry
pablo0913

PostWysłany: Sob Gru 29, 2007 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
To znowu ja powracam z moim tematem ,,Przemiany wewnętrzne bahaterów literackich . Na wybranych przykladach omów rolę motuwu"
W związku z tym chcialbym prosić odpowiadającego o bardziej szczegółowe opisanie ról przemiany u bohaterów: Pan Tadeusz, Roskolnikow, Kordian, Konrad z III cz Dziadów oraz któregoś z bohaterów ,,Innego Świata". Prosilbym jeszcze o zasugerowanie mi na co szczególnie mam zwrócić uwagę u wybranych postaci.
Powrót do góry
Beatan
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob Gru 29, 2007 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydawało mi sie , ze napisałam ci , na co masz zwrócić uwagę podczas charakterystyki postaci. Ale sie myliłam- ty chcesz , by ktoś napisał ci całą pracę. Przykro mi , że nie potrafisz skorzystać z moich podpowiedzi... Crying or Very sad
Powrót do góry
Wiola

PostWysłany: Nie Gru 30, 2007 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no co Ty;))))ja juz sobie dam rade, chciaam by ktos mna pokierował.. gdyz nie wiedziałam od czego zaczać...i dziekuje za podpowiedzi Very Happy juz pisze....
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Język polski Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 182, 183, 184  Następny
Strona 1 z 184

Skocz do: