EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyNiekonwencjonalne źródła energii. Elektrownie wodne.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Wto Gru 04, 2007 8:08 pm    Temat postu: Niekonwencjonalne źródła energii. Elektrownie wodne. Odpowiedz z cytatem

Energia wody. Światowe zasoby wody. Obieg wody w przyrodzie.

Hydrosfera Ziemi zawiera ok.. 1,370x10do9 km3 wody. Największy udział w hydrosferze, bo 97,25% mają morza i oceny, które pokrywają 2/3 powierzchni Ziemi. Na drugim miejscu jest woda w stanie stałym: lodowce, góry lodowe, wieczne zmarzliny i lądolody, które stanowią 2,14% hydrosfery. Pozostałe zasoby wodne to woda gruntowa (061%), jeziora (0,009%), chmury i deszcz(0,005%) oraz rzeki (o,0001%).
W wyniku procesów fizykochemicznych i biochemicznych woda zawarta w hydrosferze jest w ciągłym obiegu. Siłą napędową tego procesu jest energia słoneczna, energia geotermalna, i energia grawitacyjna. Energia geotermalna i słoneczna ogrzewają wodę w oceanach, wewnątrz Ziemi lub na jej powierzchni, która parując, tworzy chmury. Ogrzana woda, zarówno ta w stanie ciekłym, jak i w stanie gazowym, na skutek różnic gęstości przemieszcza się w wyniku ruchów konwekcyjnych. W morzach i oceanach są to prądy morskie i oceaniczne, atmosferze są to przesuwające się prądy atmosferyczne, wiejące wiatry, burze, śnieżyce.
Energia promieniowania słonecznego oddziałuje na przemieszczanie się wody w hydrosferze nie tylko przez konwersję w energię termiczną, ale również przez konwersję w konwersję fotochemiczną w procesach fotosyntezy. Produkt w postaci biomasy, zwłaszcza roślinnej (porosty, mchy, korzenie, kora, liście), jest w stanie pochłonąć i zmagazynować znacznie więcej wody niż zawiera jej w swojej strukturze, a zawiera jej przecież od ponad 50 do około 90%.
W hydrosferze, oprócz wymiany ciepła i masy, zachodzi również wymiana pędu, spowodowana konwersją energii potencjalnej i oddziaływań grawitacyjnych w energię kinetyczną wody. W jej wyniku woda płynie w rzekach, a w otwartych morzach i oceanach występują pływy.
Z wymienionych wyżej sił napędowych jedynie energia wnętrza Ziemi ma charakter ustalony. Co nie oznacza, że jest to energia do końca przewidywalna, o czym świadczą katastrofalne erupcje wulkanów.
Efekt wzajemnego nakładania się tych sił jest taki, że dynamika hydrosfery – oprócz elementów prognozowalnych i powtarzalnych (bryza dzienna – bryza nocna, pora deszczowa – pora sucha) – podlega również wahaniom nieprzewidywalnym.

Sposoby wykorzystania potencjału energetycznego wody

W przyrodzie są do wykorzystania dwa rodzaje energii mechanicznej wody. Pierwszy to energia przepływu rzek, a drugi – energia mechaniczna oceanów. W rzecznych elektrowniach wodnych energię kinetyczną i potencjalną wody przetwarza się w energię mechaniczną. W elektrowniach oceanicznych wykorzystuje się do napędu turbin ruchy masy wody wywołane pływami i falowaniem.

Duże elektrownie wodne
Najczęściej i na największą skalę energia mechaniczna wody jest wykorzystywana w elektrowniach wodnych dużej mocy. Elektrownie takie są budowane na rzekach. W latach osiemdziesiątych wybudowano na rzece Kolumbia (USA) gigantyczną elektrownię o mocy docelowej 10GW oraz na rzece Parnie o mocy początkowej 12,6 i docelowej 20GW. Sprawność przetwarzania w nich energii dwukrotnie przewyższa sprawność elektrowni węglowych, a otrzymana energia elektryczna jest najtańsza i uzyskana kosztem najmniejszego skażenia środowiska.
Zasoby hydroenergetyczne Polski są niewielkie, 45% przypada na Wisłę i 9,8% na Odrę. Zasoby te wykorzystywane są tylko w 12%. Pod koniec lat sześćdziesiątych na Wiśle we Włocławku powstał stopień wodny z hydroelektrownią. Koszt budowy zwrócił się po 8 latach i obecnie przynosi zyski. Planuje się budowę kolejnych hydroelektrowni w systemie kaskadowym . Realizacja ma kosztować około 2-3 miliardów dolarów, a elektrownie wodne mają dostarczać 5-7% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Obecnie moc elektrowni wodnych w Polsce wynosi 2042MW (Elektrownia Dolna Odra 1752MW). Stanowi to 7,3% mocy zainstalowanej w krajowym systemie elektroenergetycznym. Przy wykorzystaniu całego potencjału hydroenergetycznego Polski jest możliwe uzyskanie około 12 GW.

Typy dużych elektrowni wodnych
Rozróżnia się dwa podstawowe typy elektrowni wodnych: przepływowe i regulacyjne. Elektrownie przepływowe, budowane na rzekach nizinnych o małym spadku, nie mają możliwości magazynowania wody i tym samym regulacji wytwarzanej mocy elektrycznej. Elektrownie regulacyjne są zaopatrzone w zbiorniki wodne, które pozwalają gromadzić i magazynować energię wody i przetwarzać ją na energię elektryczną w dogodnym czasie.
Na rysunku przedstawiono w uproszczeniu najczęściej spotykane typy elektrowni wodnych.Przepływowe bez zbiornika – są to elektrownie o dużych kosztach budowy, a wielkość ich produkcji zależy od pory roku i od pogody. W elektrowniach tych nie ma możliwości regulacji mocy.

Regulacyjne z dużym zbiornikiem wodnym – zastosowanie zbiornika umożliwia regulacje w cyklu dobowym i tygodniowym, a dodatkowo zbiornik może stanowić zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

Zbiornikowe z małym zbiornikiem – umożliwiają krótkoterminową regulację w tzw. godzinach szczytu.

Kaskadowe – zastosowanie wielu zbiorników z możliwością indywidualnej i globalnej regulacji napełniania i opróżniania zbiorników pozwala na optymalne wykorzystanie i regulację mocy, a także na magazynowanie nadwyżek energii. Zbiorniki te stanowią też dobre zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

Pompowo-szczytowe – elektrownie te służą do przetwarzania w okresie nocnym, kłopotliwej w magazynowaniu, energii elektrycznej na energię potencjalną wody i zwracania jej do sieci elektroenergetycznej w okresie szczytowego zapotrzebowania w ciągu dnia. Do tego wykorzystuje się dwa, połączone ze sobą rurociągiem, zbiorniki wodne usytuowane na różnych poziomach. Urządzenie zamocowane na rurociągu pracuje jako pompa w okresie napełniania zbiornika górnego, a jako turbina w czasie jego opróżniania.


Czytaj więcej w "Proekologiczne odnawialne źródła energii" Witold M. Lewandowski
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka


Ostatnio zmieniony przez werych dnia Pon Sty 21, 2008 7:27 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Nie Gru 09, 2007 7:16 pm    Temat postu: Elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce Odpowiedz z cytatem

Elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce
Elektrownie szczytowo- pompowe, w ramach restrukturyzacji sektora energetycznego, utworzyły w grudniu 1993r.spółkę akcyjną. W skład spółki wchodzą:
Elektrownia Wodna „Żarnowiec” S.A. – moc pracy turbinowej wynosi 716 MW; zbiornikiem dolnym jest Jezioro Żarnowieckie o powierzchni 1470ha, zbiornik górny (sztuczny) ma powierzchnię 135ha
Zespół Elektrowni Wodnych „Porąbka-Żar” S.A. – w skład kaskady wchodzą zapory: Tresna, Porąbka i Czaniec oraz jeziora: Żywieckie, Międzybrodzkie, Czaniec z następującymi elektrowniami: E.W. „Porąbka-Żar” o mocy 500MW, E.W. „Tresna” o mocy 21MW, E.W. Porąbka” o mocy 12,6 MW.
Zespół Elektrowni Wodnych „Solina-Myczkowce” w Bieszczadach na rzece San, kaskadę tworzą zapory Solina i Myczkowce, w skład zespołu wchodzą: E.W. „Solina” o mocy 136MW, E.W. „Myczkowce” o mocy 8,3MW.
Zespół Elektrowni Wodnych „Dychów” stanowią: E.W. „Dychów”, która jest elektrownią szczytową z członem pompowym o mocy 79,5MW. Dolny zbiornik tej elektrowni stanowi zalew utworzony w dolnym biegu rzeki Bóbr przez stopień wodny Raduszec Stary. Sztuczny zbiornik górny zlokalizowany jest na pobliskim płaskowyżu. W górze rzeki Bóbr (20km) znajduje się zbiornik Krzywaniec, który piętrzy wodę rzeki do rzędnej 73,3m n.p.m., odpowiadającej maksymalnemu poziomowi wody w górnym zbiorniku elektrowni. Zbiornik górny jest połączony ze zbiornikiem Krzywaniec kanałem derywacyjnym o długości 20km. Spad elektrowni 24,2-29,8m. 14 małych elektrowni przepływowych na rzekach Bóbr i Kwisa, o łącznej mocy 9,5MW i na rzece Nysa Łużycka o mocy 5,7MW.

W skład Grupy Kapitałowej Elektrowni Szczytowo-Pompowych S.A. wchodzi obecnie 21 elektrowni o łącznej mocy 1,552 GW.
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Nie Gru 09, 2007 7:21 pm    Temat postu: Zalety i wady dużej energetyki wodnej Odpowiedz z cytatem

Zalety i wady dużej energetyki wodnej

Elektrownie wodne dużej mocy mają wiele zalet, a mianowicie:
Nie zanieczyszczają środowiska spalinami i pyłami.
Nie zużywają paliw naturalnych.
Są tańsze w eksploatacji niż elektrownie konwencjonalne.
Wytwarzanie energii elektrycznej jest w nich 8-10 razy tańsze.
Stanowią zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

Mają jednak też wady:
Ingerują w środowisko naturalne (utrudniają wędrówkę ryb na tarło, rozwój narybku, likwidują miejsca lęgowe ptactwa.
Nakłady inwestycyjne na ich budowę są 2-3-krotnie większe w porównaniu z nakładami na elektrownie konwencjonalne.
Przyczyniają się do zmiany struktury hydrologicznej (podniesienia wód gruntowych przed zaporą i obniżenia za zaporą).
Są przyczyną zamulania zbiorników, które prowadzi do odtlenienia wody i zamierania w niej życia.
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Sro Sty 02, 2008 9:14 pm    Temat postu: Małe elektrownie wodne (MEW) Odpowiedz z cytatem

Mała energetyka wodna (MEW)

Większość z wymienionych wad dużej (zawodowej) energetyki wodnej nie ma mała energetyka wodna (MEW), dla których kryterium klasyfikacyjnym jest moc zainstalowana – w Polsce jest to moc do 5MW, we Francji, Austrii i Niemczech do 10MW oraz do 2MW w Skandynawii, Szwajcarii i we Włoszech.
W małej energetyce wodnej obowiązuje podział nie tylko według mocy, ale także według wysokości spadu wody.W małych elektrowniach wodnych głównie produkuje się prąd elektryczny na potrzeby lokalne, ale można wykorzystać energię mechaniczną wody do mielenia zboża, napędu kuźni itp. Elektrownie tego typu, ze względu na skalę występowania, mogą mieć istotne znaczenie dla poprawy zdewastowanego środowiska, gdyż dzięki budowie śluz i stawów zatrzymują dużo wody i w efekcie mogą polepszyć bilans hydrologiczny i hydrobiologiczny kraju. Bilans ten został w Polsce zachwiany przez likwidację prywatnych elektrowni i młynów wodnych, propagandowo przeprowadzoną meliorację, działalność kopalń odkrywkowych oraz tzw. „prostowanie rzek”.

Turbiny są silnikami wodnymi zmieniającymi energię kinetyczną lub potencjalną wody w pracę użyteczną.W Polsce historia małej energetyki wodnej rozpoczęła się w 1898 r., kiedy to uruchomiono pierwsze dwie elektrownie wodne: Struga na rzece Słupi i Kamienna na Drawie. Było to zaledwie 10 lat po światowej „prapremierze” wykorzystania wody do produkcji energii elektrycznej w Alpach Szwajcarskich. Aktualnie na terenie kraju pracuje ponad 550 siłowni wodnych tego typu o łącznej mocy ponad 35 MW. Najwięcej MEW pracuje w województwach północnych (około 110 w rejonie Olsztyna i ok. 90 w rejonie Gdańska).Na rysunku przedstawiono koncepcje trzech typów elektrowni: derywacyjnej, niskospadowej i pływającej. W przypadku wybudowania kanału derywacyjnego zwiększa się sztucznie wysokość spadu. Elektrownie niskospadowe można budować na niewielkich rzekach, rolniczych zbiornikach, kanałach przerzutowych itd. Projekt elektrowni pływającej przewiduje uzyskanie mocy rzędu 3MW przy prędkości rzeki >1,5 m/s.

Regulacje prawne dotyczące MEW
Na zachodzie MEW jest wspierana i rozwijana systemowo. Do standardowych działań w tym zakresie można zaliczyć następujące uregulowania prawne:
Zamiast limitowanej koncesji, obowiązkowy zakup całej wyprodukowanej energii oraz pierwszeństwo zakupu energii ze źródeł odnawialnych;
Stała cena zakupu energii z MEW przez minimum 3 lata, wyższa nić minimalna cena zakupu energii ze spalania (elektrociepłownie) przez najtańsze Zakłady Energetyczne w danym rejonie;
Zwolnienie z podatków do 5 lat, a potem obniżone stawki podatkowe;
Dotacje i niskooprocentowane kredyty bankowe.

W Polsce, tak jak się to dzieje w Europie Zachodniej, sektor energetyki odnawialnej musi być wspierany racjonalną polityką władz państwowych i samorządowych, jeżeli chcemy rzeczywiście osiągnąć 7-procentowy udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym kraju do 2010 r. Nie uzyska się tego jednak przez 22% podatek VAT na urądzenia energetyki odnawialnej, gdy w tradycyjnej energetycy wynosi on 7%. Trzeba również przywrócić 5 letnie zwolnienie z podatków inwestorów w energetykę odnawialną, obowiązek zakupu energii ze źródeł odnawialnych oraz gwarantowane minimalne ceny zakupu tej energii.

Zalety MEW
Rozwój małej energetyki wodnej to oszczędność paliw kopalnych, mniejszy import paliw płynnych, rozwój gospodarki wodnej u małej retencji, oszczędność wody, rozbudowa systemu energetycznego, tańsza energia, nowe miejsca pracy i wreszcie – co bardzo ważne – ochrona środowiska naturalnego. Korzyści, jakie przynosi środowisku MEW, odniesione do 1GWh (miesiąc pracy małej siłowni wodnej), to: oszczędność 800Mg węgla i dzięki temu niewyemitowanie: 15 Mg tlenków siarki, 1,5 Gg dwutlenku węgla, 5 Mg tlenków azotu, 0,16 Gg żużli i popiołów.


Czytaj więcej w "Proekologiczne odnawialne źródła energii" Witold M. Lewandowski
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iboitalyDołączył: 14 Cze 2017
Posty: 6

PostWysłany: Czw Lip 20, 2017 8:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To bardzo dobry materiał do nauki i co najważniejsze dobrze wchodzi do głowy bo nie jest napisany pompatycznym językiem Smile
_________________
IboItaly.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
onyx2Dołączył: 04 Sie 2017
Posty: 20

PostWysłany: Pią Sie 04, 2017 12:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda że w Polsce tak mało się inwestuje w baterie słoneczne i tym podobne. Za granicą jest dużo lepiej pod tym względem.
_________________
Witkowicka 54 - Stacja kontroli pojazdów
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
feleczekDołączył: 13 Sie 2017
Posty: 4

PostWysłany: Nie Sie 13, 2017 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fakt, Polska póki co jest daleko w tyle w tym temacie, ale moim zdaniem ostatnio idziemy szybciej ku nowoczesnym rozwiązaniom w energetyce Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kamkaDołączył: 21 Wrz 2017
Posty: 5

PostWysłany: Czw Wrz 21, 2017 4:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak u nas to wygląda? Ile mamy takich elektrowni?
_________________
http://www.smartgrid.agh.edu.pl/index.php/84-smgrid-rozne/104-inteligentne-systemy-elektroenergetyczne-ang-smart-grid
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl