EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Kontuzja kolana
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Sport i zdrowie
Autor Wiadomość
Bartek18

PostWysłany: Sob Mar 01, 2008 9:34 pm    Temat postu: Kontuzja kolana Odpowiedz z cytatem

Witam mam pytanie . Ostatnio miałem przerwe w treningach 3 tygodnie z powodu kontuzji kostki trenowałem tylko na siłowni jakieś truchty rozciąganie i nic pozatym po 3 tygodniach poszedłem na trening już normalnie trenować lecz jeszcze bolało więc zostałem na boku sam i trenowałem rzyty wolne .. gdy po 20 strzałach nagle zaczeło mnie dziwnie boleć w kolanie kolano odrazu spuchło i bolało przy zgięciach ale myślałem ze przejdzie . Pobiegałem porozciągałem się . gdy pojechałem do domu nasmarowałem noge mysląc ze do dnia nasteonego bol przejdzie lecz tak nie bylo .. pojechalem do szpitala lekarz stwierdził naciągnięcie wiązadeł w kolanie . przyczepy były ok rzepka tez jedyne co mowił ze jakiś płyn się wylał .. niewiem o co chodzi ale kazał założyc gips na 2 tygodnie . Chciałbym się dowiedzieć czy to poważne i co trzeba najlepiej robić po ściągnięciu gipsu .. gips mam juz 4 dni ale nadal czuje lekki ból kłucie w kolanie .. chciałbym się dowiedzieć czy to tak ma być i czy to poważne . Z góry dziękuje
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP

PostWysłany: Sob Mar 01, 2008 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem lekarzem jednak sam mialem podobne objawy. Moze byc to zwykle nadwyrezenie, moze wdac sie stan zapalny i bol bedziesz odczuwal przez kilkanascie dni. Proponowalbym jednak udac sie do ortopedy aby stwierdzil czy nie masz powaznego zurzycia chrzastek, tzw. chondromolacja chrząstki.

Chondromalacja (rozmiękanie chrząstki w tłumaczeniu dosłownym) to choroba prowadząca do destrukcji tkanki chrzęstnej. Obecnie coraz rzadziej używa się tego określenia zastępując je sformułowaniem ubytek lub uszkodzenie chrząstki (np. III stopnia). Podział uszkodzeń lub chondromalacji pochodzi z 1961 roku od Outerbridge'a.

Najczęściej posługujemy się 4-stopniową gradacją:
0 - chrząstka prawidłowa zbliżona spoistością do porcelany lub kokosa),

I stopień - spluszowacenie i zmiękczenie (obrzęk),

II stopień - pęknięcia i fragmentacja (podobna struktura do wełny) niepełnej grubości,

III stopień - pęknięcia pełnej grubości sięgające do kości podchrzęstnej bez odsłonięcia kości,

IV stopień - ubytki odsłaniające kość podchrzęstną.

Chrząstka stawowa odżywia się z płynu stawowego (ok. 80% składników) i z warstwy podchrzęstnej kości jej części rozrodczej w 20%). W momencie odciążenia chrząstka zasysa płyn jak gąbka, a w chwili obciążania jest on wyciskany jak wyżymaczką (to oczywiście w dużym uproszczeniu). Chrząstka jest bardzo szlachetną tkanką i nie ulega procesom naprawy (brak komórek aktywnych metabolicznie).
Raz uszkodzona powierzchnia może tylko wypełnić się blizną łącznotkankową tzw. chrząstkopodobną. Chrząstka nie ma właściwości gojenia (nie posiada naczyń, odżywia się głownie z płynu stawowego), należy zatem wkraczać w jak najwcześniejszej fazie choroby.

W leczeniu ubytków chrząstki pełnej grubości stosuje się przeszczepy własnej chrząstki (np. z powierzchni nieobciążanej), allogeniczne (pobrane ze zwłok), przeszczepy komórek chrząstki hodowanej laboratoryjnie, przeszczepy okostnej i/lub komórek szpiku oraz techniki stymulujące powstawanie blizny chrząstkopodobnej: nawiercanie (drilling), mikrozłamania. Usunięcie (abrazja, shaving) powierzchownej warstwy zniszczonej chrząstki pozwoli lepiej odżywić głębsze warstwy i doprowadzić do powstania blizny włóknistej (tzw. fibrocartilage). Dodatkowo podaje się leki stymulujące skład płynu stawowego, wspomagające metabolizm chrząstki (hylan - np. Synvisc, kwas hialuronowy - np. Hyalgan) czy wzbogacające warstwę podchrzęstną (np. Zinaxin, Arthryl, Arthresan, Glucosamine - siaraczan glukozaminy).

Bardzo ważne jest korygowanie osi biomechanicznej kończyn i uszkodzeń towarzyszących prowadzących do destrukcji chrząstki (uszkodzenia łąkotki, więzadeł krzyżowych, fałd błony maziowej, koślawość lub szpotawość kończyn, przebyte zwichnięcie rzepki, itd.) oraz likwidacja nadmiernego nacisku powierzchni chrzęstnych (osteotomie korekcyjne kończyn, mobilizacja tkanek miękkich, wyrównanie proporcji grup mięśniowych, itd.). Właściwa rehabilitacja i leczenie odżywcze może uchronić przed potrzebą interwencji chirurgicznej. Ważne jest również wykluczenie lub leczenie chorób układowych, np.: dny moczanowej, reumatoidalnych, odczynowych.

zrodlo i autor: dr n. med. Robert Świerczyński
ZdroweMiasto.PL

sarah
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Czw Lis 26, 2015 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I jak tam? Już lepiej? Pytam, bo brat ma podobne objawy i właściwie nie wiemy, co zrobić, by mu ulżyć. Na wizytę u ortopedy trzeba czekać...
Powrót do góry
marzenloka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Czw Lis 26, 2015 3:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takich wypadkach konieczne jest uzupełnienie niedoboru kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów. Poczytaj może o tym suplemencie http://www.hyalutidin.pl/ - jest bardzo dobrze przyswajalny, dzięki czemu wystarczy jedna kuracja, żeby wyrównać poziom kwasu hialuronowego i w konsekwencji pobudzić organizm do samodzielnej produkcji tego składnika.
Powrót do góry
rakpawlak

PostWysłany: Pią Lis 27, 2015 1:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym polecił coś co ma trochę bogatszy skład niż kwas hialuronowy. Obecnie wiele preparatów ma w swoim składzie również siarkę, tak zwane MSM które działa zbawiennie na kolana i bardzo ważny składniej jeszcze - kolagen.
aczek

PostWysłany: Nie Gru 06, 2015 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poza tym warto udać się do specjalisty, który przepisze nam odpowiednie środki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kwitlo

PostWysłany: Czw Gru 17, 2015 6:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Racja, bez tego lepiej nie iść do apteki. Jeżeli ktoś lubi i interesuje się sportem może prawdziwie obstawić jakieś wyniki meczów? Zarejestruj się na stronie najlepszy bukmacher i zacznij grać!
Powrót do góry
amadea27

PostWysłany: Czw Gru 31, 2015 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeciążeniowe bóle w kolanie zdarzają się naprawdę często, czego ja sama doświadczyłam w tym roku. Kiedy ból praktycznie uniemożliwiał bieganie, to poszłam do centrum rehabilitacji http://rehabilitacja-rst.pl/ i tam certyfikowany fizjoterapeuta we współpracy z ortopedą postawili mnie na nogi, oczywiście nie od razu.
Powrót do góry
kamilawa

PostWysłany: Wto Sty 05, 2016 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego ludzie zadają tego typu pytania na forum? Od takich rzeczy jest lekarz.
Marija
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Czw Lut 11, 2016 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałam swojego czasu ogromne problemu z kolanem i nic mi nie pomagało. Ale moja znajoma poleciła mi żebym pojechała na turnus rehabilitacyjny http://www.wojnar.pl/turnusy-rehabilitacyjne a po 2 tygodniach spędzonych tam pod czujną opieką profesjonalistów.
Powrót do góry
jatek

PostWysłany: Pią Lut 12, 2016 3:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się, albo idź do lekarza ogólnego po skierowanie, albo najlepiej wybierz drugą opcję idź prywatnie REX MEDICA i od razu bez czekania wykonaj badania!
Powrót do góry
Nita
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Pon Lut 22, 2016 6:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Teraz masz takie możliwości, że trening rehabilitacyjny wykonasz spokojnie w domu jeśli masz ułożony plan. Możesz zerknąć do sklepu http://rehabilitacja.klubben.pl/sklep/tasmy_tubingi_do_cwiczen jaki sprzęt jest potrzebny i ile mniej więcej kosztuje. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, ale wiadomo - ostateczna decyzja należy do Ciebie.
Powrót do góry
michalik

PostWysłany: Wto Lut 23, 2016 3:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, to zadzwoń do lekarza. Niestety nikt z nas nie ma odpowiednich kwalifikacji, żeby się naprawdę fachowo wypowiedzieć Sad
Moska90
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Pią Kwi 08, 2016 10:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie tak, jak pisze mój przedmówca. Przecież nikt z nas nie jest specjalistą w tej dziedzinie... Koniecznie udaj się z tym do lekarza, bo bóle mogą brać się nawet z http://www.forumneurologiczne.pl/dzial/leczenie-bolu/21/1.html W takim przypadku tym bardziej nikt z tego forum nie będzie w stanie Ci pomóc.
Powrót do góry
Krzysiux

PostWysłany: Nie Kwi 10, 2016 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jakies stabilizatory polecacie?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Sport i zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Skocz do: