EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Studia z przyszłością - problem w wyborze kierunku studiów
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Studia – po liceum nadal dbam o rozwój
Autor Wiadomość
Nedved

PostWysłany: Nie Cze 08, 2008 9:50 am    Temat postu: Studia z przyszłością - problem w wyborze kierunku studiów Odpowiedz z cytatem

Witam. Mam problem w wyborze studiów. Mam kilka na oku kierunków, ale chciałbym się dowiedzieć, czy te kierunki daja przyszlosc i pozniej prace.
Interesuje mnie glownie takie kierunki jak:
logistyka
informatyka i ekonometria
administracja
kierunki zwiazane z bankowoscia

Największy problemem ktory chcialem rozwiać jest wybor kierunkow informatyka i ekonometra i administracja. Słyszalem, ze na informatyce i ekonometrii nie oplaca sie studiowac, bo nie wiele mowi sie o samej informatyce chyba sama teoria malo chyba tez matematyki( kierunek bez przyszlosci?)
Kierunek administracja slyszalem ze jest bardzo duzo ludzi ktorzy ida na ten kierunek( pozniej obawiam sie ze bedzie nadmiar ludzi z taka specjalizacja i trudno bezie mozna znalezc prace). Slyszalem od niektorych, ze jest to kierunek bez przyszlosci.
Jeśli chodzi o logistykę i kierunki zwiazane z bankowoscia to chcialbym sie zapytac czy sa to kierunki z przyszloscia i znalezieniem pracy.
Jak widac interesuja mnie kierunki zwiazne z matematyka.
Mam rowniez pytanie na temat politechnik. Tzn. slyszalem ze ogromna ilosc osob chodzi na politechniki i rowniez moze to zaowocowac w przyszlosci z nadmiarem i problemem z praca.
Proszę o pomoc i odpowiedź.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kasandra

PostWysłany: Wto Cze 10, 2008 12:05 am    Temat postu: Kierunki studiów z przyszłością / zawody z przyszłością Odpowiedz z cytatem

O informatyce i ekonometrii słyszałam podobne opinie jak Ty, ale zapewne zalezy co kto lubi i jakie ma predyspozycje...

Zajrzyj w poniższy link, to jest poradnik, na drugiej stronie masz tabelę kierunkow i możesz przeczytać jaka przyszłość Cie po nich czeka

- Jak wybrać studia

I jeszcze dwa przyzwoite artykuły poruszajace temat studiów/zawodów z przyszłością:

- Studia z przyszłością

- W którą iść stronę, czyli - wybierz zawód z przyszłością

A jak bedziesz miał niedosyt możesz tez zajrzeć na stronę Kierunkistudiow.pl (serwis publikuje zarowno listę uczelni, opisy kierunków i artykuly z prognozami oraz trendami dotyczącymi zawodów przyszłosci)

Mam nadzieję, że te informacje sie przydadzą
Moze ktoś się pojawi z głosem "za" lub "przeciw" na podstawie wlasnych doswiadczeń Smile
pozdrawiam
Nedved

PostWysłany: Wto Cze 10, 2008 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ci dziękuję za odpowiedź. Bardzo mi pomogłaśSmile Zdecydowałem, że pójdę na Politechnikę Śląską (oczywiscie kierunek techniczny). I tu jest kolejny problem. Chciałbym isc na Politechnikę Śląska w Rybniku (tj. Centrum Kształcenia Inżynierów). Wyczytałem na stronie, że są tam kierunki takie jak: Budownictwo, elektrotechnika, informatyka, inżynieria środowiskowa, górnictwo i geologia, zarządzanie, zarządzanie i inzynieria podukcji. Czy to są wyszstkie kierunki techniczne? Czy są jakieś inne kierunki techniczne na innych uczelniach? Sorry ze takie pytania ale jestem zagubiony;/ Ktory kierunek techniczny daje mozliwosc znalezienia pozniej pracy? Bo ja czytalem na onecie, ze rynek pracy potrzebuja specjalistow wlasnie z kierunek technicznym. Co po tych kerunkach technicznych zdobędę? Technika jakies specjalonosci? Proszę o pomoc.
http://cki.polsl.pl/default.aspx to jest strona tej uczelni. Proszę o pomoc.
Powrót do góry
Kasandra

PostWysłany: Wto Cze 10, 2008 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz na pytanie, który kierunek zagwarantuje Ci pracę w zasadzie nie można odpowiedzieć - zadaj sobie może nie tylko to jedno pytanie. Przejrzyj dokładnie wszystkie te kierunki, które są Ci najbliższe, zobacz jakie przedmioty będą Cię obowiązywały, ewentualne praktyki. Rozważ czy akurat to Cię będzie pociągało.

Co dadzą studia, które przebrniesz z bólem i obrzydzeniem? Studiowanie na siłę nie przyniesie Ci efektów. Pracodawcy nie tyle będzie zależało na samym papierku, co na Twoich faktycznych umiejętnościach i chęci dalszego rozwoju w danej dziedzinie. Tylko skąd brać chęci skoro nie lubi się tego, co się robi?

Jeśli masz duży dylemat i wahasz się między skrajnymi kierunkami, to możesz się skonsultować z doradcą zawodowym.
Takie jest moje zdanie, a wybór w Twoich rękach. Trzymam kciuki !! Smile

Zobacz sobie:
- Studia techniczne - kierunki studiów (długa niebieska tabelka po lewej stronie)
- Katalog kierunków (opisy kierunków + obowiązujące przedmioty)

Informacje o zawodach:
- Słownik stanowisk
- Alfabetyczna klasyfikacja zawodów i specjalności (opisy)
Nedved

PostWysłany: Sro Cze 11, 2008 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuję za odpowiedź. Niestety czuje sie jeszcze bardziej zagubiony:( Z tego wszystkiego jestem calkowicie zielony. Może zadam teraz nieco dziwne pytania ale prosze o odpowiedz. Co to są studia 1 stopnia(licencjackie/inżynierskie), 2 stopnia(magisterskie), 3 stopnia(doktoranckie)? Zaskoczyły mnie te studia techniczne. Nie wiedzialem ze jest ich tak duzo. Szczegolnie zaskoczyly mnie fizyka, chemia itp.

Jesli chodzi o zainteresowanie to interesuja mnie studia o tematyce technologicznej( np. nanotechnologia) Czy to tez sa studia techniczne?
Powrót do góry
Kasandra

PostWysłany: Sro Cze 11, 2008 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaki tytuł otrzymują absolwenci po ukończeniu studiów?
W zasadzie odpowiedziałeś sobie samodzielnie na to pytanie. Smile

Studia I stopnia
Po ukończeniu trzyletnich studiów pierwszego stopnia absolwent otrzymuje tytuł licencjata (na politechnice może być też inżynier), który potwierdza zdobycie wykształcenia wyższego zawodowego i uprawnia do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz studiów podyplomowych*.

Studia II stopnia
Po ukończeniu studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich absolwent otrzymuje tytuł magistra (na politechnice może być także magister inżynier) , który potwierdza zdobycie wykształcenia wyższego i uprawnia do podjęcia studiów trzeciego stopnia.

Studia III stopnia
Studiami trzeciego stopnia są studia doktoranckie. Po ukończeniu studiów trzeciego stopnia absolwent otrzymuje tytuł doktora.

*Studia podyplomowe są przeznaczone dla absolwentów z tytułem zawodowego magistra, magistra inżyniera lub licencjata, po ich ukończeniu otrzymuje się świadectwo ukończenia studiów podyplomowych oraz tytuł specjalisty w danej dziedzinie.

Na portalu Nanonet.pl masz listę uczelni, na których można studiować nanonauki wraz z prezentacją kierunków i specjalności związanych z nanotechnologią, która obejmuje inżynierię materiałową, fizykę oraz chemię. Zerknij w tą zakładkę:

- Studia i kształcenie - lista szkół na Nanonet.pl

Podpytaj w swoim liceum, może w szkole jest doradca zawodowy lub kogoś Ci polecą, zrobisz testy, porozmawiasz, pomyślisz nad wynikiem i nie będziesz bezradnie błądził od jednej dziedziny do drugiej. W sieci nikt Ci nie powie gdzie masz iść, a jeśli nawet, będą to subiektywne opinie. To co jest dobre dla innych nie musi być właściwe dla Ciebie. A może czytając oferty szkół lub opisy kierunków przy okazji notuj sobie, te, przy których poczułeś entuzjazm i że to mogłoby być coś dla Ciebie, przynajmniej zawęzisz krąg poszukiwań, zorientujesz się jakie mają cechy wspólne... Rolling Eyes
Nedved

PostWysłany: Pią Cze 13, 2008 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponownie dziękuję za odpowiedźSmile Powiem tak: jestem czlowiekiem strasznie zmiennym ale teraz na 99% idę na kierunek: BUDOWNICTWO na Politechnice Śląskiej w Rybniku. I tu moje kolejne pytania:
1. Niestety robilem maturę z geografii( jakos sie przestraszylem tej matmy bo zmiana zakresu materialu itd.) z matmy na koniec mam ocene dobra. Czy mogę iść bez zadnych komplikacji na tej kierunek na studia zaoczne? Bo oczywiscie na studia dzienne nie ma szans;/
2. Czy jest np taka mozliwosc zdawania matury z matmy w przyszlym roku i zmiana studiow z zaocznych na dzienne bez straty pierwszego roku?
3. Czy jest to kierunek przyszlosciowy? Bo nie chcę zostać sam jak palec nie mogac znalezc zadnej pracy.
4. Ostatnie pytanie: Jak ciezko jest na tym kierunku bo slyszalem ze noce nie przespane, a mam zamiar jeszcze pracowac zeby zarobic na studia (szczerze mnie to nie przeraza mysle ze jestem silnym czlowiekem dazacym do celu i powinienem dac rade).

Bardzo proszę o odpowiedź
Powrót do góry
Nedved

PostWysłany: Pią Cze 13, 2008 1:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze mam jedno pytanie. Ten kierunek to jest kierunek techniczny? Bo slyszlaem ze po kierunkach technicznych latwo o pracę pozniej.
Powrót do góry
Nedved

PostWysłany: Pią Cze 13, 2008 1:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ten kierunek budownictwo przygotowuje nas na inżynierów?
Powrót do góry
tomek11

PostWysłany: Czw Cze 26, 2008 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak budownictwo to kierunek techniczny. nie sa to studia latwe, wiecej maja wspolnego z fizyka niz z geografia.
Powrót do góry
Nedved

PostWysłany: Pią Cze 27, 2008 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja własnie zamierzam iść na zaoczne budownictwo specjalizacja: inżynieria miejska. Czy na zaocznym trudniej będzie?
Powrót do góry
ExVen
Site Admin
Site Admin

PostWysłany: Nie Cze 29, 2008 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nedved napisał:
(…) 2. Czy jest np taka mozliwosc zdawania matury z matmy w przyszlym roku (…)

Możesz w przyszłym roku zdawać matematykę jako przedmiot dodatkowy (na poziomie rozszerzonym). Pobuszuj troszkę na forum w dziale "Matura nie taki diabeł straszny", masz tam wiele informacji w tym zakresie. Wink

Nedved napisał:
(…) Czy na zaocznym trudniej będzie?

Na pewno na "obijanie się" nie masz co liczyć, szkoła zaoczna wymaga własnego wkładu pracy. Mniej wykładów oznacza więcej samodzielnej nauki i potrzebna jest spora dawka samodyscypliny. Smile
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Nedved

PostWysłany: Nie Cze 29, 2008 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obijać się akurat nie zamierzam Smile Będę pracował i uczył się. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!Smile
Powrót do góry
mikas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 7:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Idźcie w kierunku który was interesuje, a róbcie jakieś tam studia z konieczności. Zrobicie kilka szkoleń zawodowych to szybko będziecie miały kwalifikacje do pracy, a studia to 5 lat, które niczego nie uczą.
Powrót do góry
loopertus

PostWysłany: Czw Lut 26, 2015 9:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powodzenia, Very Happy Very Happy Very Happy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Studia – po liceum nadal dbam o rozwój Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: