EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Prezentacja - "Polszczyzna internetowa" - POMOC

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Matura – nie taki diabeł straszny
Autor Wiadomość
Wukong

PostWysłany: Sob Mar 31, 2012 8:26 pm    Temat postu: Prezentacja - "Polszczyzna internetowa" - POMOC Odpowiedz z cytatem

WITAM!
Nie chcę wyjść na ignoranta, lenia i łamagę, ale potrzebuję pomocy :/

Wybrałem sobie temat na prezentację maturalną następującej treści - "Scharakteryzuj polszczyznę internetową na podstawie analizy zgromadzonego materiału" i nie mam za bardzo pomysłu na nią :S Ta - nasuwa się pytanie - po co wybrałem taki temat ? Eh - nie mam zbytnio ochoty i czasu aby się przedstawiać ( krótko mówiąc jestem pokręconym świrem :S), tak jakoś mi się spodobało...

Nie chciałem kupować pracy - chciałem się wykazać. Ale na ten moment jestem w kropce, a czas na oddanie samej bibliografii mija mi bodajże w najbliższą środę -.-"

mam zamiar poszukać na stronach typu mistrzowie, kwejk, screenów z czatów, oraz poszukać screenów z gier komputerowych, w których są używane "specjalne formy naszego języka"... Jednak nie wiem tak na prawdę co jeszcze zaliczyć do maturalnego zbioru

O skróconej formie wypowiedzi bym chciał powiedzieć ( typu cześć-cze ) o skrótach (AFK?), o takich słowach jak "dżungler", czy "zanindżować"... O emotikonach pewnie też byłoby... Może i o manii tych takich obrazków z tekstem typu kwejk/4chan ?

Nie wiem, czy idę dobrym tokiem myślenia i co jeszcze wrzucić...Nyah - teoretycznie budzę się z przysłowiową ręka w nocniku i zapewne wszyscy, którzy mogliby mi pomóc tutaj, śpią i mają odpoczynek w niedzielę od forum... Ale jeżeli ktoś może i chce - PROSZĘ o pomoc!

Moim obecnym celem #1 jest sklejenie bibliografii >.<

Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły, zastrzeżenia, uwagi itd. piszcie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Sob Mar 31, 2012 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do lit. przedmiotu:

Komunikacja językowa w Internecie / Jan Grzenia. - Warszawa, 2006.

Czaty w sieci czyli O (polskich) zwyczajach
językowych w Internecie / Włodzimierz
Gruszczyński // Dialog . - 2001, nr 2, s.
137-145

Trochę "stary" ten artykuł, ale może sie przydać np. do wstępu lub dla ogólnej rientacji "w temacie".

Język 2.0 / Bartek Chaciński. // Polityka. - 2011, nr 20, s. 20-22

Jaki jest język polski w Internecie? /
Wojciech Jurek // Polonistyka. - 2002, nr 9, s.
525-530

Język internetu / Anna Cichobłazińska. // Niedziela (A). - 2008, nr 3, s. 14-15

Wolność (brzydkiego) słowa : ostra jazda w internecie / Wojciech Sadurski. // Gazeta Wyborcza. - 2009, nr 217, s. 25

Internet, czyli kloaka / Renata Kim. // Wprost. - 2011, nr 16, s. 52-55

Nie karmić trolla, czyli nie wpuszczać intruza : polszczyzna w sieci / Agnieszka Kwiecień. // Rzeczpospolita (W3). - 2006, nr 86, s. A6

Ch@mowo / Piotr Stasiak. // Polityka. - 2009, nr 31, s. 28-32

Jak się komunikujemy? / Waldemar Kuligowski. // Wprost. - 2009, nr 30, s. 26-33

Sieć to ostra jazda! : co zrobić z chamstwem w internecie? / Jan Hartman. // Gazeta Wyborcza. - 2009, nr 192, s. 16

Kilka uwag o języku grup reprezentujących tzw. e-generację / Barbara Misztal. - Bibliogr. - Streszcz. w jęz. ang. // Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego. Językoznawstwo. - Z. 2 (2005), s. 55-68

Sposoby wyznawania miłości i mówienia o miłości : (na materiale strony internetowej www.wyznania.net) / Joanna Olekszyk. - Streszcz. w jęz. ang. // Poradnik Językowy. - 2007, z. 7, s. 55-65

Społeczeństwo informacyjne a problemy normy językowej / Urszula Żydek-Bednarczuk. - Bibliogr. - Streszcz. w jęz. ang. // Poradnik Językowy. - 2007, z. 10, s. 23-33

Spolszczony angielski czy zangielszczony polski? : wpływ języka angielskiego na język generacji gadu-gadu / Dorota Zdunkiewicz-Jedynak. - Streszcz. w jęz. ang. // Poradnik Językowy. - 2008, z. 3, s. 50-61

Wypowiedzi żałobne w Internecie : analiza językowo-stylistyczna / Barbara Ścigała. // Język Polski. - R. 88, z. 4/5 (2008), s. 318-328

Ironia i kpina w komentarzach internetowych / Magdalena Smoleń-Wawrzusiszyn. - Bibliogr. - Streszcz. ang. // Roczniki Humanistyczne. - T. 56, z. 6 (2008), s. 117-128

Internetowe grupy dyskusyjne : wstępna charakterystyka gatunku / Alina Naruszewicz-Duchlińska. - Bibliogr. // Język Polski. - R. 89, z. 3 (2009), s. 191-198

"Flaming" i "trolling" jako formy agresji werbalnej w Internecie / Magdalena Szpunar. - Bibliogr. - Streszcz. ang. // Kwartalnik Pedagogiczny. - R. 54, nr 4 (2009), s. 67-80

Analiza wypowiedzi z czatu internetowego / Leszek Szymański. - Bibliogr. - Streszcz. ang. // Biuletyn Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. - Z. 65 (2009), s. 165-174

Analiza wypowiedzi z czatu internetowego / Leszek Szymański. - Bibliogr. - Streszcz. ang. // Biuletyn Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. - Z. 65 (2009), s. 165-174

Język sieci jako odmiana języka młodzieżowego / Bożydar L.J. Kaczmarek. - Streszcz. w jęz. ang. // Polskie Forum Psychologiczne. - T. 11, nr 1 (2006), s. 121-128

Emotikony wyzwaniem dla interpunkcji / Joanna Wrycza. // Nowa Polszczyzna. - 2006, nr 2, s. 32-37

Polska pisownia w Internecie, prestiż oficjalnej ortografii i jej nauczanie / Władysław Lubaś. - Streszcz. w jęz. ros., ang. // Z Teorii i Praktyki Dydaktycznej Języka Polskiego. - T. 18 (2005), s. 96-108

Młodzieżowy język internetowy na tle starannej odmiany języka internautów i polszczyzny ogólnej / Agnieszka Anna Niekrewicz. - Streszcz. w jęz. ang. // Poznańskie Studia Polonistyczne. Seria Językoznawcza. - T. 10 (2003), s. 155-173

E-rozmowa jako medialna odmiana języka / Maria Peisert. // Rozprawy Komisji Językowej / Wrocławskie Towarzystwo Naukowe. - [T.] 30 (2004), s. 139-148

"Dzień Ziobry" - czyli o humorystycznym wykorzystywaniu nazw własnych w internecie / Alina Naruszewicz-Duchlińska. - Streszcz. w jęz. ang. // LingVaria. - R. 2, nr 1 (2007), s. 129-134

Specyfika komunikacji w Internecie / Agnieszka Ramiączek. - Netogr. // Rola Informatyki w Naukach Ekonomicznych i Społecznych. - Z. 8, t. 1 (2008), s. 11-23

Komunikowanie masowe w internecie jako przestrzeni publicznej : język w sieci / Paweł Sołtysik. - Streszcz. ang. // Problemy Komunikacji Społecznej. - 2009, nr 1, s. 97-113

"Begergate", "Konkubina-gate", "Pierścień-gate": o poważnym i mniej poważnym użyciu cząstki -"gate" w polskim internecie / Marcin Zabawa. - Streszcz. ang. // Poradnik Językowy. - 2009, z. 10, s. 32-42

Tendencje w tworzeniu pseudonimów internetowych przez użytkowników polsko- i angielskojęzycznych - analiza porównawcza / Tomasz Chyrzyński. - Bibliogr. - Streszcz. ang. // Poradnik Językowy. - 2010, z. 3, s. 81-96

Nowe piktogramy we współczesnym języku : cechy pisma obrazkowego w komunikacji internetowej / Joanna Wrycza. // Nowa Polszczyzna. - 2006, nr 3, s. 47-50

Akronimy jako element komunikacji językowej / Małgorzata Kuruc. // Język Polski. - R. 86, z. 5 (2006), s. 348-357

Sprawozdanie z językoznawczej części interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Tekst [w] sieci" / Malwina Łozińska, Urszula Zdunek. // Poradnik Językowy. - 2009, z. 2, s. 86-92
Powrót do góry
Wukong

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O rajuśku - ile materiałów :O zaraz zabieram się za przeglądanie, ale mam małe pytanko: czy z większością jest tak, że są to albo książki, których powinienem szukać w bibliotece, czy są to internetowe/"newspaperowe" artykuły, do których dostęp jest płatny ?

No bo i tak wpadłem na tym forum na jeden wątek odnośnie http://www.forum.liceum36.pl/viewtopic.php?t=4983&highlight=j%EAzyk+internetu i się zastanawiam, czy i ja mógłbym zając się takimi zagadnieniami jak wspomniane powyżej:

Pamiętaj, że analizując język musisz zwrócić uwagę nie tylko na stosowane wyrazy, ale również składnię, interpunkcję, styl wypowiedzi itp. Z podstawowych cech języka internetowego warto wspomnieć o:
- posługiwaniu się nickami (analiza nicków też byłaby tu na miejscu),
- dążenie do skrótu (np. cze - cześć; tel. - telefon...)
- stosowanie skrótów pochodzenia angielskiego (np. sory, thanks)
- brak dbałości o poprawność ortograficzną,
- pisanie wielką literą oznaczające krzyk,
- akronimy,
- emotikony i obrazy,
- obecność zasad konwersacji (netykieta, o której już wspominałeś - zasady należałoby również omówić,
- brak dbałości o poprawność interpunkcyjną i stylistyczną itd.
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej artykuły w papierowych wersjach. Niestety Smile musisz iść do bibliotek.

Może niektóre czasopisma maja archiwa np. Polityka?
Powrót do góry
Wukong

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A propo tej biblioteki - nie wiem, czy akurat znajdę wskazane prze ciebie materiały w bibliotece ( co prawda nie powinienem wymagać on moich bibliotekarek znajomości wszystkich książek, ale zapytane o książki pod mój temat dały mi jakiś słownik młodocianej polszczyzny, czy jakoś tak [oddałem] i "wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny" Chacińskiego - ten mam ze sobą) - ale czy ode mnie wymagana jest jakaś określona liczba zbiorów papierzanych ? Czy mogę się bazować tylko na stronach z internetu ?

No i czy drukowanie moich materiałów podmiotowych mógłbym zastąpić np. laptopem z prezentacją ? I czy takie materiały dodatkowe/pomocnicze/środki techniczne wpływają na dodatkowe punkty ?
Powrót do góry
Wukong

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2012 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK - czyli na ten moment mam już raczej literaturę przedmiotu : akurat te numery " Nowej polszczyzny" są dostępne ze strony wydawnictwa edukacyjnego w formie PDF, więc chyba mogę je podać jako moje książkowe egzemplarze ?
Mam na dysku ich wydania w formie PDF więc chyba jest OK.

To samo Biuletyn Polskiego Towarzystwa Językoznawczego - mam ten numer w formie PDF jednak on też jest zapewne drukowany, więc zasili moją papierową "kolekcję" ?

Przeczytam jeszcze te e-artykuły : polityka.pl, wyborcza.pl, wprost.pl... I zapewne załączę je do literatury przedmiotu.

Dodam do tego jeszcze pewnie kilka stron z mojego bibliotecznego rodzynka, czyli "wypasionego słownika najmłodszej polszczyzny" bartka chacińskiego i powinno być git, nie?

No to teraz muszę wbić na jakichś mistrzów, bashów, kwejki i poszukać materiałów podmiotu. Hmm - to akurat nie wydaje się trudne... OK. Jeżeli użytkownik Alexia tu zajrzy, to niech odpisze Wink
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2012 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobrze Ci poszło! Laughing
Powrót do góry
lunaaa

PostWysłany: Sro Kwi 04, 2012 7:46 pm    Temat postu: prezentacje maturalne www.rzutberetem.pl Odpowiedz z cytatem

prezentacje maturalne www.rzutberetem.pl
Powrót do góry
Wukong

PostWysłany: Czw Maj 17, 2012 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Na wstępie chciałem poinformować, że dział może iść już do zamknięcia, ale mam jeszcze sprawę do załatwienia:
drogi użytkowniku (użytkowniczko?) Alexia- bardzo... strasznie... cholernie... nie wiem jak wyrazić moją wdzięczność, ale zdałem - zdałem na 17 punktów ^_^ A bez twojej pomocy byłoby mi o wiele trudniej- sam fakt, że miałem ustną maturę wczoraj o ok. 16:00, a pracę i prezentację multimedialną zrobiłem rano :S

Pisze do ciebie mieszkaniec małej wsi na podkarpaciu...Czy nasze drogi się kiedyś skrzyżują? Nie wiem, ale jestem poniekąd twoim dłużnikiem: jeszcze raz chcę podziękować ^_^
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Czw Maj 17, 2012 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gratuluję! Cieszę się, że mogłam pomóc.
"Mądrej głowie dość dwie słowie" Very Happy

Powodzenia!
Alexia
Powrót do góry
skalpel322

PostWysłany: Nie Kwi 07, 2013 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Wukong mam bardzo podobny temat na maturze, mogbys mi pomoc w wyborze literatury podmiotu i przedmiotu ?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Nie Kwi 07, 2013 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wukong zdał maturę rok temu. Chyba tu nie zagląda.
Powrót do góry
skalpel322

PostWysłany: Nie Kwi 07, 2013 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda, Alexia moze Ty mi pomozesz, bo nie do konca rozumiem pojecie literatury podmiotu. Moze byc to np. link do wpisu na blogu, gdzie wpis ten bedzie zawieral elementy jezyka internetowego ? Moze byc to tez np link do jakiegos zrzutu ekranu rozmowy z komunikatora internetowego ?
Dziekuje z gory za odpowiedz, pozdrawiam Wink
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Nie Kwi 07, 2013 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak.

Tu poczytaj:

http://forum.liceum36.pl/viewtopic.php?t=5602&highlight=internetu
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Nie Kwi 07, 2013 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zobacz tu:

http://forum.liceum36.pl/viewtopic.php?t=2196&highlight=internetu
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Matura – nie taki diabeł straszny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: