EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Przed prezentacją z polskiego - porady dla maturzystów
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Poradnik maturzysty, licealisty, studenta
Autor Wiadomość
Ruby

PostWysłany: Sob Lut 06, 2010 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszystkiego w obrębie twojego tematu tzn o lektury które wybrałaś, o materiały pomocnicze czyli lit. przedmiotu, o epoki w której zostały napisane wybrane przez ciebie książki, biografię autorów, o to czy w ogóle rozumiesz ten temat więc w twoim przypadku źródła czy motywy samobójstw itd. ogólnie wszystko z zakresu wybranego tematu i wszystko co się z nim łączy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
natalinka

PostWysłany: Sro Lut 10, 2010 5:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie rozmawiałam z moją polonistką oraz z bibliotekarką na temat tych pytań. Powiedziano mi, że o literaturę przedmiotu zwykle nie ma pytań, bo egzaminatorzy nie są w stanie zajrzeć do wszystkich opracowań, aby się przygotować, więc po prostu tego nie robią. A polonistka powiedziała, że o biografię autora nie ma prawa być pytania, chyba, że jest to jakiś noblistka, ewentualnie o Mickiewicza lub Kochanowskiego. No i teraz nie wiem ile jest w tym prawdy... Sad
Powrót do góry
Ruby

PostWysłany: Pią Lut 19, 2010 1:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No widzisz i tu jesli twoja polonistka ma racje to macie duzo lepiej niż moja szkoła. Jeśli jest ona egzaminatorem i mówi z doświadczenia to w takim razie nie masz sie co martwic. U mnie natomiast jest tak ze nauczyciele lubią utrudniac życie i pytają o takie różne wczesniej wymienione. Polonistka nawet nam przykłady podawała z matur z poprzednich lat. Wiesz teoretycznie nie mają prawa tez zadac wiecej niż trzy pytania, ale u nas robią tak ze "na boku" dopytują i w swoich główkach oceniają. Jak widzisz "co szkoła to obyczaj..." Razz
Powrót do góry
bb

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 9:05 pm    Temat postu: PREZENTACJA Odpowiedz z cytatem

Witam! Toczymy spór o to, o co może zapytać egzaminator:temat pracy Żyd jako bohater literacki w romantyzmie i pozytywiźmie. Przedstaw sposoby kreowania postaci ma wybranych przykładach. Lektury Nie-boska komedia, Pan Tadeusz, Lalka, Mendel Gdański, i o O Żydach i kwesti żydowskiej Elizy Orzeszkowej.
Ja twierdzę że zapytać mogą tylko o konkretnych wybranych prze ze mnie bohaterów np. Jankiela, Szumana czy Szpigelmana a koleżanka mówi że o ks.Robaka czy o inne utwory z romantyzmu też. Czy mogą pytać o cośco nie wybrałam, czy tylko z tego co wybrałam????
bb

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy tutaj ktoś jeszcze zagląda?? Czy jak chcę omówić artykułmOrzeszkowej to moga zapytać mnie o Nad Niemnem???
paulka1922

PostWysłany: Wto Wrz 28, 2010 4:19 pm    Temat postu: temat maturalny Odpowiedz z cytatem

czy to prawda ze tematy na bazie motywow literacjich sa łatwiejsze?
zastanawiam się nad
1,Przemiana wewnetrzna jako motyw okreslajacy osobowość bohatera literackiego. przedstaw na kolku przykładach.
2.wizj, sen, proroctwo. omów odwiłując sie do wybranych przykładów.
lub temat całkiem zinnj beczki Wink
3.rożne kreacje narroatora u ukształtowanie narracji w epice- analiza wybranych uworów. Jakie utwory do tego jeszcze mogły by byc i z jakich epok ewentualne przykłady pochodza???

temat nr 3 bardzo mnjie "pociąga" ze tak powiem, bo wiele można tam pwiedziec o "lalce"prusa ktora lubie. ale nie wiem jakie pytania mówłby zadac do tego eznaminatora.

wiem ze matura ustna nie jest zbyt wazna ale chciałabym otrzymac jak najwiuecej pkt.

PROSZE o SZYBKA POMOC, JUTRO MUSZE ODDAC DEKLARACJE! Exclamation Question
Powrót do góry
maturzystkabuntownik

PostWysłany: Nie Mar 27, 2011 9:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problemy etyczne buntu :

wybrałam Rodiona Raskolnikowa, Adama i Ewę, Stanisława Wokulskiego, Kordiana oraz Antygonę .

Raskolnikow - bunt przeciw Bogu
Adam i Ewa - bunt przeciw Bogu
Wokulski - bunt przeciw ludziom, dzieleniu ich na lepszych i gorszych
Kordian- bunt wobec świata
Antygona - bunt przeciw władzy .
To wszystko się chyba zgadza, prawda ?

a ich problemami etycznymi, co było ?

Problemem Adama i Ewy był dylemat czy mają być posłuszni Bogu czy jednak posłuchać Szatana ?
Wokulski ?
Kordian ?
Antygona chciała pochować brata godziwie, jednak musiała sprzeciwić się Kreonowi ..

Proszę o napisanie, jakie są problemy etyczne buntu tych bohaterów ...

Może mogłabym dodać jeszcze Dedala i Ikara ?
Powrót do góry
elciaj92

PostWysłany: Czw Sty 26, 2012 2:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam!
mam pytanie do kogo powinnam się zgłosić żeby pomógł mi przygotować prezentacje... chodzę do liceum dla dorosłych mam 2 dzieci i nie bardzo wiem jak mam się za to zabrać a w naszej szkole nikt nie chce nam pomóc.
mój temat prezentacji:
Zaprezentuj i oceń różne wizje rodziny w literaturze polskiej

proszę o szybką odpowiedź Smile
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Nie Lut 26, 2012 5:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przenieś swoją prośbę na "podforum" Język polski. Przejrzyj tematy na tym forum - chyba było coś na Twój temat.

W bibliotece zajrzyj do słowników motywów (jest ich kilka) - pod hasło RODZINA.

Te publikacje mogą być pomocne:

BRZÓSTKIEWICZ Monika. Temat: Rodzina // Polonistyka. – 1994, nr 4, s. 203-208

KWIEK-OSIOWSKA Janina, STANUCH Stanisław. Małżeństwo i rodzina w literaturze polskiej (na wybranych przykładach) // Problemy Rodziny. – 2001, nr 2, s. 48-56

INGLOT Mieczysław. Rodzice i dzieci w Ślubach panieńskich A. Fredry – propozycja interpretacyjna dla klasy II i III liceum i technikum // Język Polski w Szkole Średniej. – 1993/1994, nr 1, s. 5-16

LITMAN Ewa, WĄTRÓBSKI Adam: Język polski od A do Z: Renesans, Barok, Oświecenie: repetytorium. – Warszawa: Wydawnictwo Kram, 2002. – Rozdz.: Dramat rodzinny w Skąpcu Moliera. – S. 149-151

OŻÓG Zofia. W kręgu etosu rodzinnego. Uniwersalna i społeczna przestrzeń Powrotu taty A. Mickiewicza // Polonistyka. – 1999, nr 10, s. 617-620

TOMASZEWSKI Feliks: Mit Świętej Rodziny. Zapiski na marginesach Opowiadań Żeromskiego // Polonistyka. – 1996, nr 6, s.351-353

VINCENZ Andrzej: Treny jako pomnik życia rodzinnego – próba reinterpretacji / W: JAN Kochanowski: interpretacje / red. Jan Błoński. – Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1989. – S. 200-210

Zob. też:
http://język-polski.pl/spis-lektur-do-tematow/1539-motyw-rodziny.html
Powrót do góry
sylvia

PostWysłany: Sob Mar 17, 2012 10:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam nie wiem czy dobrze trafilam ale jestem tu nowa

Temat mojej pracy maturalnej to
Różne sposoby ujęcia motywu śmierci i jego funkcje. Omów na wybranych przykładach
do tematu mam takie lektury jak dzuma, cierpienia mlodego wertera, treny IV i X, i Rozmowe Mistrza Polikarpa ze Smiercią

Moje pytnie brzmi w jakiej kolejnosci mam opisac te lektury w mojej pracy zapewne od rozmowy pozniej badjze treny ale nie jestem pewna dlatego wlasnie bardzo prosze o pomoc
adrien

PostWysłany: Pon Cze 18, 2012 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oba teksty są równie istotne, wybierz pierwszy ten, o którym masz więcej do powiedzenia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
MartaS

PostWysłany: Wto Sie 14, 2012 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie tak! I warto nauczyć się odróżniać podmiot od przedmiotu, to się potem przyda.
Powrót do góry
betty_93

PostWysłany: Sro Wrz 19, 2012 5:41 pm    Temat postu: Obraz wsi czy motyw tańca??? Któro łatwiejsze? Odpowiedz z cytatem

"Literackie obrazy wsi. Scharakteryzuj wizerunek wsi, analizujac wybrane utwory literatury polskiej." - bardzo proszę o pomoc... Jakich utworów mogę użyć do tego tematu? Z jakiej epoki najtrafniej wybrać utwory? Czy to łatwy temat??? Czy łatwiejszy jest motyw tańca???
Powrót do góry
Alexia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum

PostWysłany: Czw Wrz 20, 2012 9:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawdź na podforum Język polski. Były już takie tematy.
Powrót do góry
GosiaRak22

PostWysłany: Sob Lis 03, 2012 10:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie jest trudny temat, o wsi jest w prawie każdej epoce a najwięcej w renesansie. Jak dla mnie jest dużo prostszy od motywu tańca.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Poradnik maturzysty, licealisty, studenta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 4 z 6

Skocz do: