EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Materiały pomocnicze - co może być materiałem pomocniczym?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Poradnik maturzysty, licealisty, studenta
Autor Wiadomość
hella
VIP
VIP

PostWysłany: Nie Mar 18, 2007 3:23 pm    Temat postu: Materiały pomocnicze - co może być materiałem pomocniczym? Odpowiedz z cytatem

Maturzyści czesto pytają o to, co może zostać uznane za materiał pomocniczy.

wg Informatora maturalnego

"materiały pomocnicze, które uczeń może (o ile temat na to pozwala) wykorzystać podczas egzaminu, to np.:
- wykonany przez siebie film,
- nagranie wywiadu lub wypowiedzi np. gwarowej [czy polityka - jeśli to jest przedmiotem analizy],
- skopiowane fragmenty z literatury pełniące rolę cytatu,
- reprodukcje dzieł sztuki,
- kadry z filmu,
- fotografie,
- nagrania muzyczne,
- wykonany przez siebie plakat,
- plan prezentacji"

Najważniejsze pytania, jakie trzeba sobie zadać, kiedy przygotowuje się materiały pomocnicze:

1. Czy jest mi to potrzebne do realizacji tematu?
(plakat, reprodukcja i in., które nie mają zwiazku z temnatem, mogą nam pogorszyć ocenę.

2. Czy potrafię to wykorzystać?
(jeśli zapomnisz w trakcie prezentacji o tym, że masz piękne reprodukcje, w ogóle sie do nich nie odnosisz, to to także wpływa na obniżenie oceny)

Mimo wszystko z materiałów pomocniczych warto korzystać.

Hella
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Pianka

PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, mam pytanie odnośnie materiałów pomocniczych.

No więc tak, ja bym chciała w mojej prezentacji wykorzystać plakat.
Z tym, że chce go podzielić na kategorie czyli np. Biblia, Tan Tadeusz. Czyli według lektur/książki, które będe wykorzystywać i przy każdym napisac pare cytatów. A na końcu dać obrazy m.in. obraz Bosha.
Jak mam to ując w tej bibliografii?
Wystarczy napisac "Plakat" czy "Plakat z cytatami i obrazami" czy coś więcej jeszcze?

I jeszcze jedno czego, dzisiaj się dowiedziałam, że mozna wchodzić ze swoim planem (bibligrafią). Dowiedziałam się przypadkiem, bo wyszło rozporządzenie, że ci co nie oddadzą na czas bibligrafi nie będa mogli z niej korzystać na egzaminie. Pytanie: Jesli chce wejść z tą bibliografią musze ją zaznaczyć w tych materiałach pomocniczych?
Powrót do góry
hella
VIP
VIP

PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 4:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witaj.
wg mnie wystarczy, ze napiszesz Plakat.
dokumentu typu ramowy plan, czy bibliografia nie wpisuje sie w materiały pomocnicze.

pozdrawiam
Hella
Powrót do góry
Pianka

PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 3:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To dziwne. Bo jak np. mamy kartke z cytatami to nie pisze się "kartka" tylko "Kartka z cytatami".
Dobra napisze sam "Plakat" Razz
Powrót do góry
hella
VIP
VIP

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2007 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
szczerze mówiąc określanie rodzaju materiałów pomocniczych służy przede wszystkim placówce, w której się zdaje egzamin. Potrzebne jej są zawsze informacje na temat tego, jaki sprzęt przygotować na sali zdajacemu tam uczniowi. Jeśli ktoś wpisze "prezentacja multimedialna", jest to informacja, że na sali egzaminacyjnej będzie potzrebny komputer itd. Natomiast "Plakat" jest informacją, że potrzebny jest jakiś stojak:)

pozdrawiam:)

p.s. zresztą zależy to też od szkoły. Przepisy są dość niespójne i nauczyciele w różnych szkołacj inaczej je interpretują. Jedni wymagają szczegółowych nazw nawet i plakatów, inni proszą tylko o zaznaczenie rodzaju materiału pomocniczego.
Powrót do góry
Macius700

PostWysłany: Wto Mar 18, 2008 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam temat Metamorfoza bohatera i jej sens w literaturze. Jakei tutaj mogą być materiały pomocnicze ? Ja mam zdjęcia autorów, fotosy filmów lektur , ktorych mam w prezenatcji , karty tutulowe utworów , cytaty
Mam lektury Makbet , Pan Tadeusz , Konrad Wallenrod, Lalka , Przedwiośnie. Jakie byscie mi proponowali jeszcze materiały pomocnicze? Nie mam cytatow do wszystkich utworów mam tylko do makbeta i konrada wallenroda
Powrót do góry
hella
VIP
VIP

PostWysłany: Sob Mar 29, 2008 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

litości! a kiedy Ty te wszystkie elementy zdążysz komisji pokazać?Smile i po co? materiały pomocnicze muszą mieć jakąś funkcję, być potrzebne w toku rozwijania tematu. A w czym Ci będzie potrzebna okładka z lektury albo zdjęcie autora? przecież masz się skoncentrować na metamorfozie bohatera... Wybierz tylko to, co jest na serio potrzebne i estetyczne:) no i na co Ci starczy czasu:)
pozdrawiam
Powrót do góry
akne

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2008 7:56 pm    Temat postu: materialy pomocnicze Odpowiedz z cytatem

materiały pomocnicze mają ubarwiać a nie zagłuszać prezentację. Mussz dokonac selekcji. O tym i o innych problemach zwiazanych z prezentacją znajdziesz duzo informacji w ebooku Jolanty Tokarz " Jak napisac i wygłosić prezentację maturalną' na ...

To nie jest serwis reklamowy! Tolerować mogliśmy 1-2 posty o tym samym przesłaniu. Sukcesywne podpinanie do tematów informacji z podobną treścią i linkiem o charakterze promocyjnym jest zwyczajnym rozsyłaniem spamu. Koniec zabawy. Administrator
Powrót do góry
Leo Why

PostWysłany: Nie Kwi 03, 2011 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie czy trzeba wpisać w materiale pomocniczym
prezentację ? bo ja tylko będę zerkać na maturze ustnej z prezentacji pisemnej nie będę korzystać z kartki z cytatami, plakatu czy jakiegoś nagrania.
Powrót do góry
hortensja

PostWysłany: Sro Kwi 06, 2011 10:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli "kartka z cytatami" wystarczy ? wiecej?chodzi mi o sam zapis w bibliografii
Powrót do góry
aqusia

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 7:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PIszemy - karta z cytatmi, nie kartka z cytatami i tyle wystarczy. W przypadku plakatu piszemy poprostu plakat, gdy mamy zdjęcia piszemy Zdjęcia, a gdy mamy pokaz multimedialny piszemy pokaz multimedialny power point lub pokaz multimedialny pps i dobrze jest też wtedy dopisać np. komputer, czy laptop, projektor ( lub inny sprzet jesli bedzie nam potrzeby). Nie piszemy w matieriałach pomocniczych prezentacji maturalnej, gdyz nie ma nawet mozliwości by do niej w trakcie egzaminu zerkać. Komisja na to nie zezwoli! Prace trzeba zatem poprostu w takim przypadku wykuc na blachę!

Zycze powodzenia wszytskim maturzystom i trzymam kciuki!
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Poradnik maturzysty, licealisty, studenta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: