EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystySkutki globalnego ocieplenia klimatu - raport WWF / biologia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Nie Sie 27, 2006 10:24 pm    Temat postu: Skutki globalnego ocieplenia klimatu - raport WWF / biologia Odpowiedz z cytatem

Zapraszam do przeczytania całości na stronach wwf.pl

fragment:
Śnieżny chaos w Japonii, Niemczech, Polsce, tropikalne nawałnice i długotrwałe susze w Hiszpanii i Portugalii, huragan Katrina na południu Stanów Zjednoczonych... Nie musisz jechać w Himalaje, by zobaczyć efekty globalnego ocieplenia. Temperatura Ziemi wciąż rośnie, a skutki zmian klimatu odczuwalne są na całym świecie. Rok 2005 zdecydowanie bije wszelkie rekordy, wyjątkowe upały uczyniły go najgorętszym odnotowanym w historii.
Od XIX w. do dzisiaj średnia temperatura na świecie wzrosła o 0,7°C. Niewiele? Naukowcy ostrzegają, ze przekroczenie granicy 2°C spowoduje, że stopnieje lodowiec pokrywający Grenlandię a ekstremalne zjawiska pogodowe nasilą się do niewyobrażalnych dzisiaj rozmiarów. Tymczasem pesymistyczne scenariusze przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o 5,8°C!
Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla. Dziś poziom CO2 jest najwyższy od 420 tysięcy lat. Aż 37% emisji tego gazu pochodzi z produkcji energii z paliw kopalnych. Co roku światowy sektor energetyczny emituje do atmosfery 23 mld ton CO2, czyli 730 ton na sekundę! W Polsce aż 90% całej energii elektrycznej to "brudna" energia, powstająca ze spalania węgla. Nasz wkład w emisję CO2 jest potęgowany przez nieefektywne wykorzystanie energii. Aż do 40% energii jest w Polsce marnotrawione!
Dlatego WWF Polska rozpoczyna kampanię, która ma doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2, m.in. przez lepsze wykorzystanie potencjału efektywności energetycznej.


Przyczyny globalnego ocieplenia

Ziemia jest szczelnie owinięta duszącym kocem, którego nie da się zerwać.
"Stężenie dwutlenku wegla w atmosferze zwiększyła się z 280 części na milion (ppm) w czasach przedindustrialnych do 375 ppm w chwili obecnej. Jest to najwyższy poziom w ciągu ostatnich 500,000 lat."
Za zachwianie naturalnego obiegu dwutlenku węgla w przyrodzie i wzrost jego stężenia w atmosferze odpowiedzialny jest człowiek. Aż 37% emisji CO2, powstałych w wyniku działalności człowieka, tworzonych jest właśnie w procesie produkcji energii. Za kolejne 30% odpowiada transport, przede wszystkim lotniczy i samochodowy. Pozostała część emitowana jest przez przemysł, sektory usług oraz gospodarstw domowych, korzystających z indywidualnych kotłów i kominków.
Czterech największych emitorów CO2 (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) to Stany Zjednoczone, Australia, Kanada i Arabia Saudyjska. Spośród nich Arabia Saudyjska zaakceptowała a Kanada ratyfikowała Protokół z Kioto, międzynarodowe porozumienie mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
Podstawowym surowcem energetycznym dla świata wciąż są paliwa kopalne, w tym przede wszystkim węgiel. W Polsce, Republice Południowej Afryki, Australii, Chinach i Indiach z węgla produkuje się ponad 75% energii. To właśnie w wyniku spalania tego surowca powstaje najwięcej emisji CO2. Najwięcej emisji powoduje spalanie wegla brunatnego i kamiennego, aż do 70% więcej dwutlenku węgla, niż przy spalaniu gazu ziemnego (źródło Ecofys 2003). Nadzieją na zatrzymanie zmian klimatu jest większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, z których wytwarzana jest "czysta" lub "zielona" energia.


Niemal całe ciepło docierające do powierzchni Ziemi pochodzi od Słońca. Promienie słoneczne przechodzą przez atmosferę i ogrzewają powierzchnię naszej planety. Kiedy temperatura wzrasta, Ziemia zwraca energię cieplną do atmosfery, gdzie jest pochłaniana przez znajdujące się w niej gazy. Są to m.in. dwutlenek węgla, para wodna, metan, podtlenek azotu i ozon. Gazy te występują w przyrodzie i działają jak koc okrywający Ziemię, ograniczający oddawanie ciepła. Dzięki temu średnia temperatura na Ziemi wynosi 15°C. Bez obecności tych gazów temperatura na Ziemi wynosiłaby minus 18°C, czyli byłoby prawdopodobnie zbyt zimno, żeby na naszej planecie mogło istnieć życie. Gdy stężenie tych gazów w atmosferze rośnie, więcej promieniowania cieplnego oddawanego przez Ziemię zostaje zatrzymane przy jej powierzchni i średnia temperatura naszego globu zaczyna wzrastać.
Za podnoszenie temperatury na Ziemi jest odpowiedzialny przede wszystkim dwutlenek węgla. Cztery miliardy lat temu stężenie CO2 było znacznie większe niż teraz, jednak w procesie fotosyntezy większość tego gazu została usunięta i zamknięta w skamielinach, jak np. węgiel czy ropa naftowa. Naturalny cykl obiegu CO2 w przyrodzie utrzymuje poziom tego gazu w równowadze. Erupcje wulkanów, obumierające rośliny, procesy oddechowe zwierząt i ludzi uwalniają dwutlenek węgla do atmosfery, który następnie jest absorbowany przez rośliny w procesie fotosyntezy lub rozpuszczany w wodach mórz i oceanów. Jednak ludzie zaburzają ten cykl - spalając paliwa i wycinając lasy. Związki węgla dostają się w nadmiarze do atmosfery, przepuszczając promieniowanie słoneczne w stronę powierzchni naszej planety, jednocześnie blokując opuszczające ją ciepło. Zjawisko to nosi nazwę efektu cieplarnianego.


Ciepło czy zimno
Paradoksalnie ocieplenie klimatu może doprowadzić do tego, że w niektórych rejonach północnej półkuli może nadejść nowa epoka lodowca. Związane jest to ze spowolnieniem lub nawet z zatrzymaniem Golfstrom, czyli Prądu Zatokowego, który kształtuje klimat na Ziemi.
Czy czeka nas scenariusz filmu "Pojutrze"?Jak może do tego dojść?
W normalnych warunkach prądy morskie w tym przede wszystkim Golfstrom niosą ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej na półkulę północną dzięki czemu klimat tam jest stosunkowo łagodny. Z kolei zimne wody z Arktyki są zatapiane i przy dnie dryfują w stronę równika, powoli się ogrzewając, żeby już jako znacznie cieplejsze wrócić tym razem przy powierzchni.
W ostatniej epoce lodowcowej ogromne ilości pokrywy lodowej stopniały, w wyniku czego wody północnego Atlantyku stały się mniej słone i tym samym mniej gęste. Zimne wody przestały się topić i zatrzymały Prąd Zatokowy. Efektem tego było w północno-zachodniej Europie obniżenie temperatury poniżej 5°C w przeciągu kilku dekad. Coś podobnego może mieć miejsce dzisiaj.


Skutki zmian klimatu

Globalne ocieplenie jest największym zagrożeniem dla naszej planety i całej ludzkości. Jak wynika z szacunków firmy reasekuracyjnej Munich Re, straty spowodowane przez katastrofalne zjawiska pogodowe przekroczyły w 2005 roku 200 mld USD, podczas gdy jeszcze kilka lat temu sięgały kilku miliardów rocznie.
Rok 2005 to rekordowy rok zarówno pod względem ilości huraganów jak i temperatury.
Za sprawą rosnących temperatur zmienia się nasz klimat, co może zagrozić ludziom i całej przyrodzie. Coraz częstsze kataklizmy pogodowe, podnoszący się poziom mórz, topniejące lodowce i długotrwałe susze są widocznym znakiem tych zmian. Opublikowany w 2004 roku przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) pierwszy w swoim rodzaju raport poświęcony efektom globalnego ocieplenia w Europie podaje, że w porównaniu z poprzednią dekadą, w latach dziewięćdziesiątych podwoiła się liczba katastrof klimatycznych.
Przewiduje się, że globalny wzrost temperatury o 4°C wyeliminuje zdecydowaną większość lodowców na Ziemi. Miliony ludzi na całym świecie żyją przynajmniej metr poniżej poziomu morza. Gdy ciepło stopi pokrywę lodową Antarktydy i Grenlandii, poziom mórz może podnieść się nawet o 7 metrów. W efekcie pod wodą znajdzie się wiele obszarów położonych na wybrzeżach a niektóre małe państewka wyspiarskie w ogóle znikną z powierzchni ziemi.
Naukowcy ujawnili, że zmiany klimatyczne mogą w ciągu zaledwie 50 lat spowodować wymarcie ponad miliona gatunków zwierząt i roślin lądowych, w tym niedźwiedzia polarnego czy tygrysa bengalskiego.
Fala upałów, która przeszła w sierpniu 2003 roku przez Europę była najgroźniejszą od ponad 500 lat. Tylko we Francji spowodowała śmierć blisko 15,000 ofiar. W przyszłości możemy spodziewać się w regionie śródziemnomorskim ekstremalnie gorących okresów (powyżej 35 stopni C) trwających nawet 6 tygodni. Uderzy to w dwie podstawowe gałęzie gospodarki w tym regionie - turystykę i rolnictwo.
Powierzchnia lodu arktycznego zmniejszyła się w ostatnich 20 latach o 40%. W ciągu ostatnich stu lat poziom wód morskich na Ziemi wrósł od 10 do 25 cm, dalsze podnoszenie się wód zagrozi wielu miejscom leżącym poniżej jego poziomu. Na przykład Malediwy mogą znaleźć się całkowicie pod wodą już za 30 lat. Mieszkańcy wyspy Tegua, wchodzącej w skład państewka Vanuatu, już zostali oficjalnie uznani przez ONZ za pierwsze ludzkie ofiary globalnego ocieplenia. Klimatycznych uciekinierów będzie przybywało na Pacyfiku i Karaibach. W zeszłym roku mieszkańcy południowo-wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii otrzymali listy od rządu brytyjskiego informujące o potencjalnym zagrożeniu powodziowym spowodowanym zmianami klimatycznymi.
Wiele lodowców alpejskich zmniejszyło się o 5% w samym 2003 roku. W Austrii i Szwajcarii społeczności lokalne podejmują desperackie próby okrywania lodowców specjalną folia, zabezpieczając je przed topnieniem.
Lodowiec pokrywający Kilimandżaro stopi się prawdopodobnie do 2020 roku.
Ocieplenie wód oceanów, z których huragany czerpią swoją siłę, spowoduje, że staną się one znacznie bardziej intensywne i gwałtowne. Katrina to tylko jeden przykład żywiołu, który spowodował niespotykane dotąd straty, a takich katastrof naturalnych w przyszłości możemy spodziewać się więcej.
Zmiany klimatu mogą być także przyczyną rozprzestrzenianie się groźnych chorób zakaźnych. Wyższe temperatury umożliwiają owadom (np.komarom) przenoszenie chorób takich jak np. malaria w rejony, do których dotychczas nie docierały.Ginące gatunki

Zmiany klimatu będą miały też ogromny wpływ na całe ekosystemy, których granice znacznie się przesuną, w wyniku czego wiele gatunków będzie musiało stawić czoła zupełnie nowym warunkom życia. Wiele z nich niestety nie będzie w stanie się do tego przystosować i zniknie z powierzchni Ziemi.

Kanada
Globalne ocieplenie może już wkrótce doprowadzić do wymarcia dzikich populacji niedźwiedzi polarnych. Zwierzęta te korzystają z pływających platform lodowych do polowań. Tymczasem powierzchnia lodów gwałtowie się kurczy.

Ameryka Południowa
Żółwie morskie składają jaja na plażach Brazylii. Wiele z tych plaż może zniknąć, kiedy podniesie się poziom morza. Zmiany klimatyczne zagrażają także potomstwu żółwi morskich, temperatura panująca w gniazdach determinuje płeć tych zwierząt. Z jaj inkubowanych w niższych temperaturach lęgną się samce, w cieplejszych samice. Podnosząca się temperatury inkubacji sprawią, że drastycznie zmniejszy się liczba samców, co poważnie zagrozi egzystencji całych populacji żółwi.

Chiny
Ze względu na szereg zagrożeń losy pandy wielkiej stoją pod znakiem zapytania.
Bambus, podstawa diety pand, stanowi część niezwykle delikatnego ekosystemu, którego równowagę może naruszyć globalne ocieplenie.

Indonezja
Orangutanowi - jedynej azjatyckiej małpie człekokształtnej grozi wymarcie. Za sprawą globalnego ocieplenia wydłużają się okresy susz. Coraz częstsze są pożary lasów, co w połączeniu z ich intensywną wycinką sprawia, że przestrzeń życiowa orangutanów kurczy się.Afryka
Słonie afrykańskie są narażone na wiele niebezpieczeństw - jednym z nich jest kurcząca się w zastraszającym tempie przestrzeń do życia Coraz częstsze i dłuższe okresy suszy zagrożą ich przetrwaniu.

Australia
Na skutek podnoszenia się temperatury wód oceanów obumierają rafy koralowe.
Jednym z najbardziej widocznych efektów uszkodzenia rafy jest jej blaknięcie. Gdy wody oceanu staju stają się zbyt ciepłe koralowce tracą kolor, co w efekcie prowadzi do ich obumierania.


Rok katastrof

Gwałtowne zjawiska pogodowe pociągają za sobą straty ekonomiczne i tragedię setek tysięcy ludzi.
Rok 2005 był rokiem rekordowym:

kwiecień - w ciągu jednej doby w górach północnych Indii spadło 944 mm deszczu - rekord światowy

sierpień - w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych uderzył huragan "Katrina" powodując śmierć ponad 1000 osób i szacunkowe straty 125 mld USD

październik - przez Hiszpanię przetoczył się pierwszy w dziejach Europy huragan "Vince",

październik - najsilniejszy znany nam huragan "Wilma", w którego centrum zanotowano rekordowo niskie ciśnienie 882 milibara, zdewastował Karaiby i Jukatan - straty 15 mld. USD

listopad - huragan "Delta" po raz pierwszy w historii uderza w Wyspy Kanaryjskie, zabijając kilka osób.Zmiany klimatu w Polsce

W ciągu kolejnych 100 lat średnie roczne temperatury w Polsce mogą wzrosnąć o 3,5°C. Styczeń może stać się cieplejszy średnio nawet o 5°C. Będzie to przyczyną zmian w rolnictwie. Nie wszystkie będą niekorzystne. O 50-70 dni może wydłużyć się okres wegetacyjny. W następstwie tego przyspieszony będzie termin siewu wszystkich roślin i żniw o około 3 tygodnie. Wydłuży się też okres utrzymywania zwierząt na pastwiskach. Rośliny ciepłolubne, jak kukurydza, soja czy słonecznik, zareagują większym wzrostem plonów, nawet o 30%. Poważnie ucierpią jednak plony roślin zimnolubnych. Uprawy ziemniaków mogą się zmniejszyć nawet o 1/3! Może to oznaczać, że będziemy musieli zmienić naszą dietę.
Ocieplenie klimatu może poważnie zagrozić zasobom wodnym naszego kraju. Jego efektem może być brak wody pitnej i wody potrzebnej na potrzeby rolnictwa. Wzrost średniej rocznej temperatury spowoduje również pogorszenie jakości wody oraz intensyfikację procesów eutrofizacji. Łagodniejsze warunki klimatyczne mogą przyczynić się też do pojawiania nowych w naszej szerokości geograficznej gatunków szkodników oraz nowych rodzajów chorób zakaźnych, jak malaria. Już teraz na skutek zmian klimatu pojawił się w Polsce nowy szkodnik szrotówek kasztanowiaczek, który przyszedł do nas z krajów bałkańskich i coraz agresywniej niszczy nasze kasztanowce.
Innym zagrożeniem, szczególnie dla wybrzeży Bałtyku, jest wzrost poziomu morza. Do tej pory poziom podnosił się o około 1,5 - 2,9 mm na rok, a szacuje się, że do 2080 roku podniesie się nawet od 0,1 do 0,97m. W Polsce, wg źródeł naukowych 1789 km2 obszarów grozi zalanie. Zagrożonych jest m.in. 18 ośrodków wypoczynkowych położonych na klifach ulegających erozji, 5 dużych portów oraz domy 120 tysięcy osób żyjących w tych regionach.Źródło:
Fragmenty z Kampanii WWF Polska „Zróbmy dobry klimat”.
Całość:
http://www.wwf.pl/kampanie/kampania_energia.php


Ostatnio zmieniony przez werych dnia Nie Sie 27, 2006 11:56 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Nie Sie 27, 2006 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyłącz przycisk czuwania (tzw. stand-by)!


W indywidualnym gospodarstwie domowym roczne zużycie energii na standby odpowiada zużyciu energii przez lodówkę.

Raport przygotowany na zlecenie WWF ujawnia, że potencjał redukcji zużycia energii elektrycznej w średnim polskim gospodarstwie domowym wynosi ponad 21%. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączona z sieci a nie pozostawiona w stanie uśpienia, w skali kraju można byłoby wyemitować o 1 mln ton CO2 mniej!

Czy wiesz, ze ładowarka znajdująca się w gniazdku elektrycznym nadal pobiera energię, nawet jeśli nie jest do niej podłączony telefon? Telewizora nie odłączysz od sieci elektrycznej tylko za pomocą pilota. Czerwona dioda przycisku stand-by, sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany jest prąd, a tym samym któraś z elektrowni emituje dwutlenek wegla. To właśnie przycisk stand-by jest najbardziej podstępnym pożeraczem prądu, którego wpływ na klimat możemy łatwo zredukować. Ponadto, wyłączając stand-by zapłacimy znacznie niższe rachunki za energię!

Okazuje się, że w przypadku wielu urządzeń ponad połowa rocznego zużycia energii jest marnotrawiona właśnie w efekcie pozostawienia ich w stanie czuwania. Absolutnymi rekordzistami są drukarki komputerowe - w ciągu roku aż 93% energii zużywana jest przez nie w trybie stand-by, tylko 7% energii wykorzystana zostaje na drukowanie! Więcej energii w stanie czuwania pożerają w ciągu roku tylko kamery video - 98% rocznego zużycia.

Zazwyczaj w naszych mieszkaniach występuje po kilka urządzeń, które posiadają funkcję stand-by. Moc urządzeń w czasie czuwania waha się w granicach od 0,5 W do 35W(!!!). Średnio w Polsce w gospodarstwie domowym są 4 urządzenia o łącznej mocy ok. 20W. Prowadzi to do zużycia łącznie 2 mln 300 tys. MWh energii (czyli tyle, ile wytwarza średniej wielkości elektrownia, jak np. Elektrownia Ostrołęka B), wartej 831 mln zł. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie uśpienia, w skali kraju można byłoby zaoszczędzić 293,2 mln złotych i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.

W 1999 roku Komisja Europejska oszacowała, że roczna konsumpcja energii w Europie przez urządzenia w stanie czuwania wynosi około 36 miliardów KWh, co odpowiada rocznej produkcji 12 elektrowni napędzanych węglem. Natomiast ocenia się, że do 2010 roku to zużycie może wzrosnąć nawet do 62 miliardów KWh, czyli rocznej produkcji 20 elektrowni.

Chcesz chronić klimat? Po prostu wyłącz stand-by!

czytaj więcej:
http://www.wwf.pl/kampanie/kampania_energia13_link.php
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Samośka222Dołączył: 28 Cze 2016
Posty: 4

PostWysłany: Czw Cze 30, 2016 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ocieplanie się klimatu poprzez zanieczyszczanie środowiska jest na prawdę dużym problemem. Powietrze staje się coraz bardziej zatrute więc jeszcze trochę i www.darmowetesty.com/zegar-smierci takie zegary śmierci będą dla nas wszystkich ustawione przed 40 gdyż będziemy wdychać coraz większe świństwo Shocked
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl