EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyŹródła wody. Wody powierzchniowe, podziemne, infiltracyjne.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1722

PostWysłany: Sro Mar 21, 2007 7:22 pm    Temat postu: Źródła wody. Wody powierzchniowe, podziemne, infiltracyjne. Odpowiedz z cytatem

Źródła wody

Źródłem wody na potrzeby wodociągów mogą być wszystkie znane w przyrodzie rodzaje wód, jeżeli jest ich dostateczna ilość. Są to wody powierzchniowe, źródlane, podziemne i infiltracyjne.
Do wód powierzchniowych zalicza się wody opadowe oraz powierzchniowe płynące i stojące.

Wody opadowe – wprost z opadów (descz lub śnieg), mogą być wykorzystywane do lokalnego zaopatrywania w wodę w okolicach górskich, wysoko położonych nad dolinami, na wyspach pozbawionych wody słodkiej oraz na terenach oddalonych od innych źródeł wody.

Wody powierzchniowe płynące – ilość wód zależy od opadów w dorzeczu. Przed decyzją o ujmowaniu tych wód konieczne jest zbadanie warunków hydrologicznych w zlewni oraz ustalenie zmienności przepływu.

Wody powierzchniowe stojące – jeziora naturalne i sztuczne, mają cechy znacznie korzystniejsze od wód płynących. Jakość wody jest różna na różnej głębokości. W miejscu, gdzie woda wpływa do zbiornika, może mieć charakter wody zanieczyszczonej fizycznie, chemicznie, bakteriologicznie. Woda na głębokości 15-20 m jest zazwyczaj klarowna, o mało zmiennej temperaturze, zawiera ograniczone ilości nieszkodliwych bakterii.

Źródło – miejsce, w którym woda podziemna wydostaje się w sposób naturalny na powierzchnię terenu strumieniem skoncentrowanym, dającym początek ciekowi. Wody źródlane często są ujmowane do zasilania mniejszych wodociągów, gdyż wydajność źródeł zwykle jest nieznaczna i nierównomierna. Skład fizyczny i chemiczny podobny do wód podziemnych.

Woda podziemna – powstaje z wód powierzchniowych i opadowych, które wsiąkają w warstwy porowate gruntu, opadają do strefy nasycenia (saturacji) i tam tworzą stojące i płynące zbiorniki wód podziemnych. Wody podziemne różnią się zasadniczo swoimi cechami od wód powierzchniowych, gdyż wsiąkając w teren, a następnie przepływając przez pory warstwy wodonośnej, zmieniają swe właściwości, tj. pozbywają się zanieczyszczeń fizycznych i biologicznych i stają się klarowne. W wyniku kontaktu z różnymi skałami rozpuszczają jednak niektóre ich składniki – niejednokrotnie niepożądane związki chemiczne.
- wody zaskórne występują tuż pod powierzchnią, są zanieczyszczone związkami organicznymi, nie nadają się do ujmowania,
- wody gruntowe są zasilane poprzez wsiąkanie opadów atmosferycznych, oddzielenie strefy nasycenia od powierzchni ziemi przepuszczalną warstwą gruntu zabezpieczającą je przed bezpośrednim działaniem zanieczyszczeń,
- wody wgłębne występują w warstwach, w których strop i spąg są wodoszczelne, nie są bezpośrednio zasilane z powierzchni ziemi,
- wody głębinowe nie mają żadnego związku z wodami atmosferycznymi i powierzchniowymi, pochodzą z powstających w głębi ziemi par wodnych wydzielających się ze stygnącej magmy, silnie mineralizowane (nie nadają się do celów wodociągowych).

Wody infiltracyjne – uzyskuje się wzbogacając wody podziemne wodami powierzchniowymi.
_________________
Matura z biologii
Kulturystyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Biologia i ochrona środowiska Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl