EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.


Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

  Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

              arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

              Matura forum  Matura

              Student forum  Studia

              Matura forum  Poradnik maturzystyMatura pisemna - wypracowanie na maturze - rady egzaminatora

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Poradnik maturzysty, licealisty, studenta
Autor Wiadomość
hella
VIP
VIP


Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 147
Skąd: warszawa

PostWysłany: Pon Mar 26, 2007 8:06 pm    Temat postu: Matura pisemna - wypracowanie na maturze - rady egzaminatora Odpowiedz z cytatem

Pisanie własnego tekstu w związku z tekstem literackim (poziom podstawowy)
Egzaminator radzi

Jak oceniane jest Twoje wypracowanie na maturze pisemnej?

Egzaminator sprawdza Twoją pracę pod względem:

I. Treści – tzw. klucz - możesz otrzymać maksymalnie 25 punktów na 50.
II. Języka - maks. 12 pkt.
III. Stylu - maks. 5 pkt.
IV. Kompozycji - maks. 5 pkt.
V. Zapisu - maks. - 3 pkt.

Język, styl, kompozycja i zapis mogą dać Ci maksymalnie 25 pkt., a więc całe wypracowanie może zebrać 50 pkt.
Istnieją jeszcze punkty za tzw. szczególne walory pracy – egzaminator ma prawo przyznać ich maksymalnie 4.
Arkusz maturalny składa się dodatkowo z testu sprawdzającego czytanie ze zrozumieniem. Można tu uzyskać 20 pkt. Razem daje to nam 70 pkt. Minimalna ilość punktów, żeby zdać maturę, to 21, czyli 30 %.

JAK DŁUGA POWINNA BYĆ PRACA?

Praca powinna liczyć najmniej 250 słów (łącznie ze spójnikami i innymi „drobnymi” wyrazami). Jeśli wypracowanie nie spełnia tego wymogu, egzaminator nie przyznaje w ogóle punktów za zapis, kompozycję, styl i język. Przy zbyt krótkiej pracy tracisz więc „na wejściu” połowę punktów. Na punkty z treści nie możesz za bardzo liczyć, ponieważ niewiele lotnych wniosków interpretacyjnych można pomieścić na 1 stronie rękopisu. Tak więc nie ma co się zastanawiać. Lepiej napisać dłuższą pracę niż za krótką.

Jeśli obawiasz się, że w za długiej pracy popełnisz zbyt wiele błędów ortograficznych, to popatrz na kryteria oceniania. Za zapis (ortografię i interpunkcję) odejmie Ci się maksymalnie 3 pkt. Warto się rozpisać. Poza tym przepisy nie określają precyzyjnie, ile błędów możesz popełnić. Kryteria bowiem są dość płynne:

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA:

Kompozycja:
5 pkt. - jeśli twoja praca jest wewnętrznie uporządkowana, spójna, logiczna, masz jakiś pomysł i konsekwentnie go realizujesz, to masz 5 pkt.
3 pkt. - jeśli twoja praca jest uporządkowana, graficznie wyodrębniasz podstawowe części, masz 3 pkt.
1 pkt. - jeśli twoja praca wskazuje na próbę uporządkowania myśli, jest na ogół spójna, możesz liczyć na 1 pkt.

Rada:
1)pamiętaj, że praca winna się zawsze składać z przynajmniej trzech części – wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Każda z tych części powinna być wyróżniona akapitem.
2)przy budowie zakończenia pracy wróć na chwilę do wstępu. Nawiąż do niego, powtórz swoje ustalenia w związku z tematem pracy, pokaż, że udało Ci się udowodnić swoje poglądy. Praca będzie logiczna.


Styl:
5 pkt. - jeśli w pracy operujesz jasnym, żywym, swobodnym stylem, masz bardzo bogate słownictwo, możesz liczyć na 5 pkt.
3 pkt. - jeśli twój styl jest na ogół jasny, zgodny z zastosowaną przez Ciebie formą wypowiedzi, operujesz wystarczającą ilością słownictwa, by wyłożyć swoją myśl, to możesz mieć 3 pkt.
1 pkt. - jeśli natomiast twój styl jest na ogół komunikatywny, stosujesz dużo powtarzających się schematów językowych, ale nie przekracza to jeszcze granic rozsądku, możesz liczyć na 1 pkt.

Rada:
1)unikaj powtórzeń w słownictwie i składni.
Nie zaczynaj kolejnych pięciu zdań od tego samego słowa (np. bohater, bohaterowi, bohaterem – szukaj synonimów!), unikaj częstego powtarzania słowa „który”, „że” itd.
2)nie używaj słownictwa potocznego, nacechowanego emocjonalnie, pejoratywnie.

Język:
12 pkt.- jeśli język w całej Twojej pracy jest komunikatywny, operujesz poprawną, urozmaiconą składnią, stosujesz poprawnie: słownictwo (rozumiesz znaczenie słów, których używasz), nie popełniasz błędów fleksyjnych (poprawnie odmieniasz wyrazy), frazeologicznych (w odpowiednim znaczeniu i odpowiedniej formie operujesz stałymi związkami frazeologicznymi) – masz szansę na 12 pkt., nawet jeśli popełnisz kilka drobnych błędów. Egzaminatorzy wiedzą, że piszesz w pośpiechu i w sytuacji stresowej.
9 pkt. – jeśli masz język w całej pracy komunikatywny, poprawne są u Ciebie w pracy: składnia, słownictwo, frazeologia i fleksja (nieliczne odchylenia od normy), to możesz liczyć na 9 pkt.
6 pkt. – język w całej pracy komunikatywny, poprawna fleksja, w większości poprawne: składnia, słownictwo, frazeologia (sporadyczne błędy)
3 pkt. – język w pracy komunikatywny mimo błędów składniowych, fleksyjnych, w słownictwie
1 pkt. – język w pracy komunikatywny mimo błędów fleksyjnych, licznych błędów składniowych, leksykalnych.

Rada:
1)zawsze używaj tylko takich słów, których znaczenie rozumiesz, nie sil się na udziwnienia i „upoważnianie” pracy, bo możesz uzyskać odwrotny do zamierzonego efekt. Pseudonaukowość to gwóźdź do trumny:-)
2)jeśli masz problem z tzw. potokiem składniowym, budujesz zbyt długie i tracące sens zdania, staraj się je skracać. Używaj zdań pojedynczych, nieskomplikowanych ale poprawnych.oprac. na podstawie Infromatora maturalnego

Hella
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Poradnik maturzysty, licealisty, studenta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Licea zaoczne | Katalog stron | Forum Edukacyjne | ViPcenter.pl | Arkusze maturalne
Odżywki, suplementy dla mózgu | Katalog Ciekawych Stron | Home.pl