EduForum EduForum - forum maturzystów i licealistów
Liceum, matura, studia ? - edu forum Twaina

Witamy na forum edukacyjnym Marka Twaina - pomocna dłoń w świecie nauki

Liceum, matura, studia? - dyskusje, pytania, porady.

Dołącz do grona edu forum - Zapraszamy!   Nie masz konta? -> Rejestracja

Najczęściej szukane zagadnienia na forum:

arkusze maturalne  Arkusze maturalne - Maj 2010

Matura forum  Matura

Student forum  Studia

Matura forum  Poradnik maturzysty

Tworzenie stron www
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Informatyka i Internet - przestrzeń wirtualna
Autor Wiadomość
werych
VIP
VIP

PostWysłany: Wto Mar 27, 2007 8:43 pm    Temat postu: Tworzenie stron www Odpowiedz z cytatem

Prosze o wyjasnienie mi krok po kroku jak sie zabrac do tworzenia stron internetowych - od wyboru serwera..., po jaki program wybrac do samego skladnia elementow...

pozdrawiam!!
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
duszek

PostWysłany: Sro Mar 28, 2007 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja również chętnie poczytam na ten temat. Tylko proszę dokładnie i jasno a może jakiś dobry link.
Powrót do góry
ExVen
Site Admin
Site Admin

PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 12:03 am    Temat postu: webmaster Odpowiedz z cytatem

Panowie, książek na forum nikt nie będzie pisał Wink , a temat jest bardzo szeroki, czasochłonny i zależny w dużym stopniu od potrzeb użytkownika, charakteru przyszłej publikacji oraz chęci ciągłego zdobywania wiedzy w tej dziedzinie. Jeśli jesteście zainteresowani na poważnie tematem, macie już jakiś zamysł, to polecam w pierwszej kolejności poczytać co nieco o webmasteringu.
Tworzenie strony, to nie tylko program, który ją zbuduje automatycznie, niestety nic nie jest doskonałe, wiec czasem trzeba sięgnąć do źródła (kodu strony), a tu już jest potrzebne minimum orientacji. W każdym razie zarys tych informacji i znajomość podstaw zdecydowanie ułatwią ewentualną naukę. Także w zależności od naszych wymagań wybieramy technologię tworzenia strony. Jak już wiemy, jaki efekt pragniemy uzyskać, znamy swoje wymagania, wtedy można pomyśleć o znalezieniu odpowiedniego miejsca na nasze przedsięwzięcie i rozpocząć działania.

Poniżej ogólny zarys co można, gdzie szukać i pod jakimi hasłami, jeśli to pierwsze kroki, na początek proponuję spróbować swoich sił w obrębie darmowych usług.

Darmowe strony…

Można skorzystać z ofert różnych serwisów, które udostępniają darmowe usługi zakładania stron www, dają możliwość użycia gotowych szablonów i narzędzi do rozbudowy. Bezpłatne usługi hostingowe mają zróżnicowany transfer miesięczny i pojemność powierzchni dyskowej (zazwyczaj ograniczone). Poza kreatorem stron, który może być oparty na profesjonalnym skrypcie, coraz częściej w ofercie dostajemy możliwość podpięcia własnej domeny (darmowa w standardzie), obsługę PHP i MySQL, dostęp do FTP, panel administracyjny, statystyki ruchu etc. Zakładając tego typu stronę należy jednak brać pod uwagę, że nie jesteśmy do końca jej faktycznymi właścicielami, warto przeczytać regulamin nim podejmiemy decyzję o rejestracji. Po zapoznaniu się z regulaminem będziemy wiedzieli, np. czy nasz serwis zaleje fala reklam, co nam wolno umieścić, a czego nie możemy robić. Trzeba sobie zdawać także sprawę z tego, że nasza praca może zostać usunięta bez podania przyczyn. Tak czy inaczej byłoby wskazane troszeczkę poszukać w sieci zarówno najdogodniejszej opcji, jak i opinii samych użytkowników.

Przykładowe hasła wyszukiwania: darmowy hosting, darmowe serwery, darmowe strony

Mam ochotę na coś więcej…

Jeśli strona ma mieć charakter komercyjny lub wymagania autora są wyższe, wypadałoby się pokusić o płatny serwer oraz zakup własnej domeny (adresu internetowego np. www.twojadres.pl), takie usługi oferują firmy hostingowe. Wybór serwera jest indywidualny, zależny od naszych wymagań, natomiast, gdy zachodzi konieczność, w każdej chwili możemy przejść na wyższą opcję i dalej kontynuować rozwój swojej witryny.

Przykładowe hasła do wyszukiwania: usługi hostingowe, profesjonalne serwery, domeny

Pokusa tworzenia, czas zacząć budować…

Kiedy postanawiamy nie angażować profesjonalnej firmy i decydujemy się na własną pracę, w kreowaniu wizerunku i funkcjonalności serwisu sprzyjają nam języki programowania. W sieci jest dostępnych bardzo dużo materiałów pomocnych w budowie stron. Począwszy od kursów tzw. samouczków, po przez programy do tworzenia witryn, gotowe skrypty określonych funkcji i całe serwisy internetowe typu cms (Content Management System) na bezpłatnej licencji, umożliwiające łatwe zarządzanie treścią, niewymagające znajomości składni języka programowania. Taki system wystarczy zainstalować na serwerze i można z poziomu przeglądarki, natychmiast po zalogowaniu dodawać do niego treść w podobny sposób jak to się odbywa w programach do edycji tekstu.

Jeśli nie mamy ochoty na osobistą zabawę w tworzenie/projektowanie strony, brak nam pomysłu na układ graficzny, czy też zwyczajnie nie mamy czasu, możemy także poszukać darmowych lub płatnych szablonów stron www (a jest ich nie mało).

Wkraczając w krainę poznawania tajników możliwości, funkcji, opcji i programów, pomocą służą nam serwisy dla webmasterów takie jak np. www.webinside.pl (o książkach już nie wspominając).

Przykładowe hasła do wyszukiwania: webmaster, szablony www, komponenty www

Publikacja strony na serwerze

Do tego celu używa się protokołu FTP (File Transfer Protocol). Łączymy się z serwerem FTP przez wybrany program i podajemy swój login oraz hasło. Po tej czynności możemy przesłać pliki.

Przykłady można zobaczyć tutaj -> Jak opublikować stronę? lub -> Publikowanie

To jest jedynie namiastka wskazówek, zachęcam do przejrzenia zasobów dobrych serwisów dla webmasterów, wtedy obraz możliwości stanie się zdecydowanie bardziej namacalny i jasny. Łatwiej będzie podjąć decyzję, co wybrać do swojej twórczości, czy chcemy zbudować prostą witrynę, czy też dynamiczny serwis oparty o bardziej zaawansowane języki programowania. Wink

Początkującym może się także przydać - Słownik Slangu Informatycznego
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
werych
VIP
VIP

PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 8:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Danke schon Frau Ex!!
aural
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 11:01 pm    Temat postu: :P Odpowiedz z cytatem

ExVen jak zwykel pisze poematy Razz nie latwiej bylo wpisac "tu macie wszystko www.google.pl" ;]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
werych
VIP
VIP

PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 8:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aural ... zreszta niewazne Laughing
duszek

PostWysłany: Sob Mar 31, 2007 5:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę że Pan aural bardzo przemądrzały. Nie zawsze prościej=lepiej. A ExVen po prostu jest miła.
Powrót do góry
ExVen
Site Admin
Site Admin

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 2:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Duszku, kolega nie jest przemądrzały, tylko umieścił niegroźną i bynajmniej moim zdaniem nietrafioną notę, natomiast dziękuję za przyjemne słowa pod moim adresem, choć bycie "miłą" nie stanowiło motywacji do pisania. Laughing

...odnośnie "poematu"... (ciekawe określenie powyższego tekstu)
Ogólnie sama kiedyś byłam początkująca i błądziłam po różnych stronach nie wiedząc, co można, od czego zacząć i gdzie oraz pod jakimi hasłami szukać. Natomiast, jeśli zdecydowałam się na odpowiedź, to przynajmniej niech ma ona minimum wartości i przekazu. Osobiście nie chciałabym, żeby ktoś mi udzielił wskazówki w postaci adresu głównego wyszukiwarki, tak więc ja również tego nie zamierzam robić. Wink

Myślę, że sprawa jasna i liczę w przyszłości na bardziej wartościowe komentarze, choćby wnoszące coś nowego do tematu kolego Aural. Razz
werych
VIP
VIP

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 8:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli ban da aurala Twisted Evil
ExVen
Site Admin
Site Admin

PostWysłany: Pią Kwi 06, 2007 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Werych jak widać w pogodnym i świątecznym nastroju, na banika ma ochotę Laughing
aural
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon Cze 25, 2007 1:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ban rulez ale nie na mnie ;]

ja sie nie bac banow i przemadrzaly tez nie jestem Razz
tylko czasem trzeba tez samemu pomyslec i wysilic sie nad szukaniem inf w sieci a najlepsza wyszukiwarka jak na razie jest pan google ;]

pozdro to all n00b's ;]
Powrót do góry
ExVen
Site Admin
Site Admin

PostWysłany: Wto Cze 10, 2008 1:00 pm    Temat postu: Tworzenie stron www Odpowiedz z cytatem

I jak tam Panowie, podjęliście wyzwanie, zbudowaliście jakieś swoje małe miejsce w sieci, czy też na ciekawości się skończyło? Smile
aural
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto Cze 10, 2008 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ja to mam swoje miejsce w sieci aktualnie moderuje/adminuje 3 fora ;]
a co tam u ciebie Razz
Powrót do góry
ExVen
Site Admin
Site Admin

PostWysłany: Czw Cze 12, 2008 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie robota jak zawsze idzie ostro. Smile
To czemu ja nic nie wiem jeszcze o Twoich miejscach w sieci? (w tym celu zapraszam do "bractwa") Cool

A pozostali Panowie?
blumarine

PostWysłany: Pią Mar 01, 2013 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja właśnie jestem na etapie szkolenia. Zapisałem się na kurs programowania i mam nadzieję, że już niedługo coś uda mi się stworzyć. Zobaczymy, choć na razie jestem bardzo entuzjastycznie nastawiony Very Happy A Wy samoukami jesteście, czy na jakieś szkolenia chodzicie?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Edukacyjne Forum Dyskusyjne Marka Twain'a Strona Główna -> Informatyka i Internet - przestrzeń wirtualna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

Skocz do: